Το καμπανάκι γίνεται συναγερμός για τον Ολυμπιακό!

Ολική κατάρρευση στο τελευταίο 25λεπτο του φιλικού με την Αϊντχόφεν για τον Ολυμπιακό, που συνετρίβη 4-0 και προβλημάτισε λίγες ημέρες μετά τη «βαριά» ήττα από την Γκενκ.

Δεύτερη «τεσσάρα» σε διάστημα τριών ημερών δέχθηκε ο Ολυμπιακός, που έχασε 4-0 από την Αϊντχόφεν και ανησύχησε με την απόδοσή του στο τελευταίο 25λεπτο. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πήρε καλό βαθμό στον ανασταλτικό τομέα για 65’, όμως κατέρρευσε και δέχθηκε 4 γκολ σε 11 λεπτά (68'-79').

Αυτή ήταν η δεύτερη μαζεμένη «τεσσάρα» για τους Πειραιώτες, που είχαν ηττηθεί με το ίδιο σκορ και από την Γκενκ το Σάββατο. Η καλύτερη στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 49', με την κεφαλιά του Βούκοβιτς να σταματάει στο δοκάρι.

Η Αϊντχόφεν ξεκίνησε καλύτερα και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού, με τους Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκα να συνθέτουν την αμυντική τετράδα του. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς προσπαθούσαν μέσω αντεπιθέσεων να γίνουν επικίνδυνοι, όμως δεν βρήκαν πολλούς χώρους, με τον Πορτογάλο τεχνικό να επιλέγει σύστημα 4-2-3-1, έχοντας τους Ποντένσε, Βρουσάι ως ακραίους μεσοεπιθετικούς και τον Γκερέρο στην κορυφή της γραμμής κρούσης. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης, ενώ σε ρόλο οργανωτή αγωνίστηκε ο Φορτούνης.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του προσπάθεια στο 17’, με τον Τσιμίκα να σουτάρει από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποντένσε σούταρε έξω από την περιοχή, μα δεν βρήκε στόχο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν για την Αϊντχόφεν στο 31’, με τον Φορτούνη να κάνει λάθος γύρισμα, το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Ολλανδοί: ο Περέιρο βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, ωστόσο ο Γιαννιώτης απέκρουσε.

Στο 35’ η PSV απείλησε ξανά, με τον Μάλεν να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Από ‘κει και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Ολυμπιακό να έχει τη δική του καλή στιγμή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους: ο Ποντένσε σέντραρε από τα δεξιά, ο Βρουσάι σούταρε με τη μία, αλλά οι αμυντικοί των Ολλανδών έδιωξαν. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πολύ δυνατά και να δημιουργεί δύο κλασικές ευκαιρίες. Στο 47’ ο Φορτούνης «έστρωσε» με το κεφάλι στον Γκερέρο, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Ζουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης σέντραρε, με τον Βούκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά, όμως να στέκεται άτυχος, αφού η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή της Αϊντχόφεν στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 60’, με το γύρισμα του Μπεργκβάιν να βρίσκει στα πόδια του Μιράντα και την μπάλα να κατευθύνεται στην εστία του Γιαννιώτη, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπεργκβάιν έκανε μια ατομική προσπάθεια και βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη, όμως πλάσαρε άστοχα.

Κάπου εκεί επήλθε η ολική κατάρρευση του Ολυμπιακού, που δέχθηκε 4 γκολ σε διάστημα 11 λεπτών (68’-79’). Το πρώτο ξεκίνησε από ένα «πούλημα» της μπάλας από τον Ποντένσε έξω από την περιοχή, με τον Περέιρο να σεντράρει και τον Ντε Γιονγκ να κερδίζει τον Γιαννιώτη με κεφαλιά. Ακολούθησε δεύτερο τέρμα από τον ίδιο παίκτη στο 71’, μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Φαν Μπόμελ κι ενώ η άμυνα των Πειραιωτών απώλεσε τη συγκέντρωσή της.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθαν ακόμα δύο γκολ από τους Ολλανδούς: στο 76’ ο Σβάαμπ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη και στο 79’ κέρδισε κατά κράτος στο σπριντ τον Σισέ και πλάσαρε σωστά για να «γράψει» το 4-0. Κάπου εκεί… έσβησε το παιχνίδι, με την Αϊντχόφεν να κατεβάζει στροφές και να μένει στο 4-0.

Συμπερασματικά, η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν αρκετά ενθαρρυντική μέχρι το 65’, όμως θα πρέπει να ανησυχεί τον Πέδρο Μαρτίνς η ολική κατάρρευση και η έλλειψη συγκέντρωσης στο διάστημα 68’-79’, στο οποίο η ομάδα του δέχθηκε 4 γκολ! Αρκετά δραστήριος έως το 60’ ο Ποντένσε, ενώ θετικός ήταν και ο χαφ Καμαρά. Όση ώρα αγωνίστηκαν μαζί, συνεργάστηκαν καλά και οι στόπερ Μιράντα-Βούκοβιτς.

Το επόμενο φιλικό του Ολυμπιακού είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη με την τουρκική Γκεζτέπε.

Πως παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης – Ελαμπντελαουί (84’ Μασούρας), Μιράντα, Βούκοβιτς (69’ Σισέ), Τσιμίκας – Καμαρά (77’ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (69’ Χατζισαφί) – Ποντένσε (69’ Πάρντο), Φορτούνης (69’ Φετφατζίδης), Βρουσάι (61’ Χριστοδουλόπουλος) – Γκερέρο (61’ Ανσαριφάρντ)