Ολυμπιακός-Ριέκα 2-1: Ο Ρομαό τον λύτρωσε στο τέλος

Ο Ολυμπιακός με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Ριέκα.

Ο Ολυμπιακός μέχρι και το 93’ έβλεπε να συμβαίνει μια ποδοσφαιρική αδικία αφού αν και καλύτερος σε όλο το διάστημα του αγώνα ήταν ισόπαλος με την Ριέκα στο 1-1. Ωστόσο ένα γκολ του Ρομαό του χάρισε την πολυπόθητη νίκη και πάει με προβάδισμα στην Κροατία. Μοναδικό αρνητικό σημείο είναι το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του Χάσι ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είναι καλύτεροι από την Ριέκα και μπορούν να πάρουν την πρόκριση.

Μονότερμα ο Ολυμπιακός, τιμώρησε η μπάλα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιάλτης για τον Ολυμπιακό αφού ενώ είχε την υπεροχή έχασε αμέτρητες ευκαιρίες και τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μόλις στο 7’ ένα σουτ του Μπεν μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά έξω. Σε μια αντεπίθεση η Ριέκα απείλησε με τον Χέμπερ στο 9΄ όμως το σουτ του Βραζιλιάνου έφυγε έξω. Στο 12’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπεν έβγαλε τετ-α-τετ τον Σεμπά το σουτ το οποίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σλούγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν απανωτές ευκαιρίες. Στο 30’ ο Μπεν με κεφαλιά μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Σλούγκα σε δύσκολη απόκρουση, στο 32’ ήταν σειρά του Μάριν να δει τον Σλούγκα να του αρνείται το γκολ αφού απέκρουσε δύσκολα μια βολίδα του Γερμανού. Στο 40’ ο Μπεν και πάλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω από πολύ καλή θέση. Ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε ακόμη μια φορά και η Ριέκα στην δεύτερή της επιθετική προσπάθεια σκόραρε όταν ο Χέμπερ μπήκε στην περιοχή και έκανε δυνατό αριστερό σουτ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο. Το Καραϊσκάκης πάγωσε και οι παίκτες του Ολυμπιακού τα είχαν χαμένα. Στο 42’ ο Χέμπερ πήγε να κάνει το 2-0 αλλά ο Καπίνο με υπερένταση έδιωξε την μπάλα κόρνερ. Οι προσπάθειες των παικτών του Ολυμπιακού στα υπόλοιπα λεπτά δεν απέφεραν καρπούς και έτσι οι Πειραιώτες ενώ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ.

Λύτρωση στο τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν φανερά επηρεασμένος από το σοκ που δέχθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Χάσι δεν μπορούσε να απειλήσει και ούτε καν να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ της Ριέκα. Ο Χάσι αποφάσισε να κάνει αλλαγή και να ρίξει στο παιχνίδι τον Φορτούνη και αυτό έκανε τη διαφορά. Ο Ελλαδίτης μπήκε στην περιοχή στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Οφόε που στο 66’ έφερε τον αγώνα στα ίσα. Αυτό άλλαξε την ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού που πλέον πίεζαν για την ανατροπή. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Τα δεδομένα έγιναν ακόμη πιο ευνοϊκά όταν ο Ζούτα δέχθηκε στο 83’ δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε και πλέον το Καραϊσκάκης είχε κατηφορίσει. Στο 90’ ο Ολυμπιακός έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία όταν σε σέντρα του Κούτρη ο Ανδρούτσος έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στο δοκάρι και έτσι ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή. Η λύτρωση ήρθε στο τέλος όταν ο Φορτούνης μετά από ένα φάουλ ανάγκασε τον Σλούγκα σε ασταθή απόκρουση. Στην επαναφορά ο Ρομαό μέσα από την περιοχή έκανε με καρφωτή κεφαλιά το 2-1 στο 93’ και χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη αν και δέχθηκε γκολ και πλέον πάει με προβάδισμα πρόκρισης στον επαναληπτικό.

Σκόρερς: 66' Οφόε, 93' Ρομαό - 42' Χέμπερ
Κίτρινες:
37' Ζιλέ, 64' Οφόε - 19' Έλεζ, 49' Ζούτα, 52' Μαλέζ, 81' Χέμπερ