Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-0: Ο πρωταθλητής έχει σφυγμό

Στο ένα βαθμό μείωσε την απόσταση από την κορυφή ο Ολυμπιακός, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο του ΠΑΟΚ

Βροντερό παρών στη μάχη για το φετινό πρωτάθλημα φώναξε ο κάτοχός του, με τον Ολυμπιακό να σπάζει το αήττητο του ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με σκόρερ τον Έγκελς. Ο κεντρικός αμυντικός των ερυθρολεύκων αξιοποίησε στο 51ο λεπτό την πρώτη τελική προσπάθεια της ομάδας του στον αγώνα για να τη στείλει στους δεκατέσσερις βαθμούς και σε απόσταση αναπνοής από την ομάδα της Θεσαλλονίκης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν υψηλό βαθμό ανταπόκρισης σε συνθήκες ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο το γκολ των ερυθρολεύκων έφερε έλλειψη καθαρού μυαλού και αδυναμία αντίδρασης με αποτέλεσμα την μείωση των αποστάσεων από τους διώκτες τους.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να κτυπήσει στην αντεπίθεση και από τα άκρα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ με την πρώτη επίσκεψη στην περιοχή του Προτό να σημείωνεται στο πέμπτο λεπτό με τον Μακ να μη μπορεί να αξιοποιήσει μεταβίβαση του Πρίγιοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Έγκελς απομάκρυνε σωτήρια γύρισμα από δεξιά με τον Πρίγιοβιτς ακροβολισμένο στο σημείο του πέναλτι, με τον τελευταίο στο 15ο λεπτό να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κτυπά από τα άκρα με τον Μακ στο 18ο λεπτό να βλέπει το πλασέ του να σταματά στον Προτό, με την πρώτη προϋπόθεση των γηπεδούχων να έρχεται λίγο πριν το μισάωρο όταν ο Έγκελς σημάδεψε τον Σισέ ο οποίος αστόχησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Έξι λεπτά αργότερα ο Κούτρης υποδέχθηκε μπαλιά του Φορτούνη στο κενό χώρο αλλά είδε το πλασέ του να αλλοιώνεται από τον Μακ που οπισθοχώρησε, με τον Ρέι να ανταποκρίνεται θετικά σε σέντρα του Πάρντο στο 38ο λεπτό. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ απείλησε με σουτ του Μαουρίσιο εκτός περιοχής το οποίο δεν ανησύχησε τον Προτό.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην πρώτη ουσιαστικά προϋπόθεση που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, κατάφεραν να φτάσουν στο ζητούμενο όταν μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Έγκελς είχε εύκολο έργο σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-0. Στο 57ο λεπτό άλλη μια στημένη φάση έφερε πονοκέφαλο για τον Ρέι ο οποίος είδε την προβολή του Σισέ να περνά μόλις έξω, με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζονται από την αποφασιστικότητα και την πίεση των ερυθρολεύκων. Η αντίδραση ήρθε είκοσι ολόκληρα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όταν η κεφαλιά του Σαμπράνο μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιερίνια έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Προτό.

Στο 71ο λεπτό η καρφωτή κεφαλιά του Μάτος πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολυμπιακού, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Προτό είχε τη λύση σε μια εκτέλεση φάουλ του Βιερίνια από δεξιά. Στο 81ο λεπτό οι γηπεδούχοι έψαξαν κάτι θετικό στην αντεπίθεση με τον Μάριν να εκθέτει τον Κάμπος αλλά να βλέπει τον Τσίμιροτ να αλλοιώνει την τελική πάσα προς τον Πάρντο. Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Βιερίνια μετέφερε το σκηνικό στην αντίπαλη περιοχή ωστόσο ο Σισέ με το κεφάλι απομάκρυνε, ενώ λίγο πριν το φινάλε η εξ επαφής προβολή του Βαρέλα κατέληξε κόρνερ μετά από καθοριστική επέμβαση του Σισέ. Στο τέταρτο λεπτό της καθυστέρησης ο επερχόμενος Μάτος είδε τον συμπαίκτη του Κάμπος να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιερίνια, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να αποτρέψει την πρώτη ήττα εντός συνόρων.

Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Σισέ, Ενγκελς, Κούτρης, Ρομαό, Οτζίτζα, Πάρντο, Φορτούνης (85' Ζντιέλαρ), Ανδρούτσος (68' Μάριν), Ανσαριφάρντ (88' Τζούρτζεβιτς)

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Λέοβατς (79' Μπίσεσβαρ), Σαμπράνο, Βαρέλα, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο (62' Σάκχοφ), Μακ (69' Κάμπος), Βιερίνια, Καντουρί, Πρίγιοβιτς

Σκόρερ: 33' Έγκελς

Κίτρινες κάρτες: Σισέ, Ανδρούτσος, Πάρντο/Πρίγιοβιτς, Μάτος, Τσίμιροτ