Ολυμπιακός-ΑΕΛ 4-1: Έδειξε τα δόντια του με το «καλημέρα»

Εμφατικά ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

Με το δεξί στη νέα σεζόν ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μπέσνικ Χάσι μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της ΑΕΛ (4-1) στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης», δείχνοντας από νωρίς τις... διαθέσεις της.

Φοβερός ο Φορτούνης για ακόμη ένα ματς μετά από αυτό με τη Ριέκα, σκόραρε δις (το ένα με πέναλτι) και έκανε τα... πάντα μέσα στο γήπεδο! Σκόραρε και ο Ανσαριφάρντ, που ήταν θετικότατος, όπως και ο Φιγκέιρας, ο οποίος νωρίτερα είχε πετύχει και αυτογκόλ! Καλή αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει σε 2-2 στην επανάληψη με τον Ζίζιτς αλλά ο Καπίνο εκεί που χρειάστηκε δεν της το επέτρεψε!

Με διάθεση να πιέσει την αντίπαλη άμυνα και να ψάξει να βρει το γρήγορο γκολ μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός. Ο Φορτούνης ήταν κεφάτος και προσπαθούσε είτε κάθετα είτε από τα πλάγια να δημιουργήσει ρήγματα στην καλοστημένη άμυνα της ΑΕΛ, η οποία απομάκρυνε κάθε κίνδυνο. Η πρώτη τελική των «ερυθρολεύκων» στην εστία ήρθε στο 12ο λεπτό με τον Μίλιτς να σεντράρει από τα αριστερά, τον Ανσαριφάρντ να κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω αλλά ο Μπόζοβιτς ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

Επτά λεπτά μετά η ΑΕΛ είχε την πρώτη της φάση αλλά ο Ντέλετιτς έκανε κάκιστο σουτ από τα όρια της περιοχής κι ενώ ήταν αμαρκάριστος. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» αύξαναν την πίεσή τους αλλά δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 31ο λεπτό η ομάδα του Μπέσνικ Χάσι προειδοποίησε τους «βυσσινί» με τον Μπόζοβιτς να διώχνει με τα πόδια την καρφωτή κεφαλιά του Φορτούνη και ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι!

Ο Σεμπά έκανε την ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή και το γύρισμα, με τον Φάρκας να διώχνει με το χέρι σε κόρνερ. Ο διαιτητής Καραντώνης είδε την παράβαση και έδωσε σωστά το πέναλτι με τον Φορτούνη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Το 1-0 έδειξε να... φτάνει στους παίκτες του Χάσι που μετά το γκολ πάτησαν φρένο και πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με ένα γκολ διαφορά.

Το δεύτερο μέρος ήταν τελείως διαφορετικό με το πρώτο. Ο ρυθμός ήταν καλύτερος, ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του και έφτασε κοντά στο γκολ στο 59ο λεπτό. Μετά από ωραία σέντρα του Φορτούνη, ο Ανσαριφάρντ ξεμαρκαρίστηκε από τον Φατιόν και έκανε το βολέ μέσα από την περιοχή με τον Μπόζοβιτς να του λέει «όχι». Εν τέλει, εννιά λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν για δεύτερη φορά μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, με τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει από κοντά για το 2-0.
Κάπου εκεί οι Πειραιώτες έδειξαν να επαναπαύονται και λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Αφού αρχικά η ΑΕΛ μείωσε σε 2-1 με αυτογκόλ του Φιγκέιρας στο 71’, δύο λεπτά μετά έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση. Ωστόσο, ο Καπίνο στην μοναδική φορά που χρειάστηκε στο ματς, έσωσε την ομάδα του στην κεφαλιά του Ζίζιτς!

Ότι δεν έκαναν λοιπόν οι φιλοξενούμενοι το έκαναν δις σε ισάριθμα λεπτά οι γηπεδούχοι. Στο 75’ ο Φιγκέιρας έκανε από τα όρια της περιοχής ένα… χλιαρό σουτ, αλλά ο Μπόζοβιτς δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, δεν έπεσε καν και δέχθηκε ένα «φθηνό» γκολ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Ανσαριφάρντ έκανε μαγικό τακουνάκι βγάζοντας τετ-α-τετ τον Φορτούνη με τον τελευταίο να διαμορφώνει με πλασέ το τελικό 4-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Βούκοβιτς (77' Νικολάου), Ρέτσος, Μίλιτς, Ανδρούτσος, Ζντιέλαρ, Πάρντο, Φορτούνης (81' Μαρτίνς), Σεμπά (71' Σιώπης), Ανσαριφάρντ.

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Φάρκας, Γουάλας, Ανδρεόπουλος (68' Αναστασόπουλος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο, Κουτσιανκούλης (79' Κριζμάν), Περόνε (79' Ναζλίδης).