Ο Χασάν κάρφωσε τη... σημαία στην κορυφή!

Με τέρμα του Χασάν στο 91’ ο Ολυμπιακός πέρασε με 1-0 από την Ν. Σμύρνη

Με τέρμα του Χασάν στο 91’ ο Ολυμπιακός πέρασε με 1-0 από την Ν. Σμύρνη. Κακή η διαιτησία. Δεν μέτρησε γκολ του Πανιώνιου στο 63'. Διαμαρτύρονται για πέναλτι σε τράβηγμα του Μπουχαλάκη οι ερυθρόλευκοι

Το παιχνίδι

Η διάθεση του Ολυμπιακού να σκοράρει ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά του αγώνα... Όπως και εκείνη του Πανιωνίου να κλείσει τους χώρους και τους διαδρόμους προς την εστία του. Οι ερυθρόλευκοι, αρχικά εκμεταλλεύθηκαν τον Φετφατζίδη και δημιουργούσαν απειλές από τη δεξιά πλευρά με τον Παπαγεωργίου να δυσκολεύεται να σταματήσει τον άσο του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν κατάφερε όμως να κάνει την... καλή τελική και να αγχώσει τον Μανοϊλοβιτς. Η άνοδος του Τσιμίκα έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να αναπτυχθούν και από την αριστερή πλευρά. Ευκαιρίες έγιναν, σε μια από αυτές στο 9ο λεπτό ο Φορτούνης που είχε αλλάξει θέση έκανε το γύρισμα και ζήτησε χέρι και πέναλτι. Στο 20ο λεπτό ο Φετφατζίδη είχε καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, αλλά και πάλι το σουτ του δεν είχε στόχο.

Στο διάστημα αυτό ο Ανιγκό παρακολουθούσε την ευκολία που είχαν οι ερυθρόλευκοι να δημιουργούν ρήγματα στην άμυνα της ομάδας του. Έτσι συνεχώς, τροποποιώντας τα πλάνα του, με ειδικές εντολές σε παίκτες (όπως στον Παπαγεωργίου) κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του ματς. Στο 20ο λεπτό δίνει εντολή στον Μασούρα να γίνει η σκιά του Καμαρά, με στόχο να δυσκολέψει την πρώτη πάσα του Ολυμπιακού και κατ’ επέκταση και την κυκλοφορία της μπάλας.

Τα αποτελέσματα φάνηκαν γρήγορα. Οι παίκτες του Πανιώνιου κατάφεραν να κλέβουν την μπάλα και να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν τον Γιαννιώτη. Το κατάφεραν με τον Ντουρμισάι και με τον Μασούρα στην καλύτερη τους στιγμή με ένα σουτ στο 22ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 29ο λεπτό με την καλύτερη του στιγμή στο ματς με τον Γκερέρο να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνάει λίγο πλάγια από το δοκάρι.

Όμοια και ο Πανιώνιος στο 38ο λεπτό είχε αρκετά καλή στιγμή. Μασούρας, Ντουρμισάι άλλαξαν όμορφα την μπάλα αλλά ο Γιαννιώτης με την εξαιρετική παρέμβαση του Μπουχαλάκη βγήκε έγκαιρα από την εστία του και μπλοκαρε πριν ο Κόρμπος βρεθεί σε εξαιρετική θέση για γκολ.

Αντίθετα με την αρχή του αγώνα, τα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λέπτου πέρασαν με τον Πανιώνιο να είναι ανώτερος του Ολυμπιακού. Η άνοδος του Κεϊτά και όλης της μεσαίας γραμμής των κυανέρυθρων βοήθησαν στη δημιουργία απειλών προς την εστία του Γιαννιώτη.

Κάπως έτσι και στο 49ο λεπτό ήρθε η καλύτερη στιγμή για τον Πανιώνιο και γενικότερα στον αγώνα. Ο Μασούρας γύρισε στον Κόρμπο μέσα στη μεγάλη περιοχή. Εκείνος έκανε το σουτ αλλά ο Γιαννιώτης εξαιρετικά έδιωξε τη μπάλα και γλίτωσε τον Ολυμπιακό από το γκολ που θα δεχόταν.

Στο 55ο λεπτό ο Μπουχαλάκης βρέθηκε στο έδαφος μετά από παρατεταμένο τράβηγμα της φανέλα τους από Παπαγεωργίου σε εκτέλεση κόρνερ. Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για αυτό, αλλά ο διαιτητής δεν είδε το τράβηγμα του παίκτη των γηπεδούχων που θα μπορούσε να έχει αποφέρει ένα πέναλτι.

Αν και οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν ο Πανιώνιος εξακολούθησε να είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Στο 63ο λεπτό οι Ντουρμισάι και Μασούρας βρήκαν το ρήγμα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Μασούρας στο τετ-α-τετ με τον Γιαννιώτη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής κακώς δεν κατοχύρωσε το τέρμα. Και εκείνος και ο επόπτης (Σπυρόπουλος) ήταν εκτός θέσης και δεν διαπίστωσαν ότι ο παίκτης του Πανιωνίου καλυπτόταν.

Η είσοδος του Χασάν στο 74ο λεπτό ανέβασε τον Ολυμπιακό, ο οποίος προσπάθησε να πιέσει περισσότερο. Την ίδια στιγμή όμως φαινόταν αμυντικά να έχει κενά. Ο Σπιριντόνοβιτς είχε δύο καλά σουτ προς την εστία του Γιαννιώτη.

Η ανοδική πορεία των ερυθρολεύκων προς τη λήξη του αγώνα ήταν συνεχής. Οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν για το γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χασάν να σκοράρει με κεφαλιά.

Πανιώνιος: Μανοϊλοβιτς (62’ Κότνικ), Παπαγεωργίου, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (83’ Οικονομίδης), Τσιλούλης (81’ Μανθάτης), Ντουρμισάϊ, Σπιριντόνοβιτς.

Στον πάγκο: Κότνικ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μανθάτης, Πίρις, Σοφιάν, Οικονομίδης.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (74’ Χασάν), Καμαρά, Φετφατζίδης, Φορτούνης (58’ Νάτχο), Ποντένσε (81’ Χριστοδουλόπουλος), Γκερέρο.