Νέος, πιο ωραίος, αλλά τρίτος ο Ολυμπιακός! (vid)

Οριστικά τρίτοι οι ερυθρόλευκοι

Έχοντας... φρέσκο αίμα στη σύνθεσή του, ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-0 του Παναιτωλικού, παρουσιάζοντας βελτιωμένη εικόνα. Χάθηκε το… σεντόνι. Δύο γκολ ο Ανσαριφάρντ, δύο ασίστ ο Μιραλάς.

«Καθάρισε» τον Παναιτωλικό ο Ολυμπιακός και «κλείδωσε» την τρίτη θέση και το Europa League.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 4-0 των Αγρινιωτών στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Super League στην τελευταία τους παρουσία στο Καραϊσκάκη στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας… φρέσκο αίμα στη σύνθεσή τους. Βασικοί οι Χουτεσιώτης (δηλαδή στον πάγκο ο Προτό σε μια περίοδο που φημολογούνται πολλά για το μέλλον του), Βρουσάι (είχε συμμετοχή στο πρώτο και το τρίτο τέρμα) και Ανδρούτσος.

Δύο γκολ ο Ανσαριφάρντ (38’, 46’), έφτιαξε τα πρώτα δύο τέρματα των «ερυθρόλευκων» ο Μιραλάς, που ήταν βασικός τελικά και χειροκροτήθηκε όταν έγινε αλλαγή (73’). Ο Ρομαό έδειξε τον δρόμος προς τη νίκη στο 25’ μετά από γύρισμα του Βέλγου από τα δεξιά και σε φάση-καρμπόν ο Φορτούνης έγραψε το 2-0 στο 34’. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έφτιαξε το τρίτο τέρμα της ομάδας του, που έβαλε ο Ιρανός, που του «στέρησε» άλλη μια στο 80'.

Το ματς:

Το γνωστό πλάνο, με στόχο ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε πιο εύκολο το έργο του, ακολούθησε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα. Προσπάθησε να στριμώξει τον Παναιτωλικό στην περιοχή του, πιέζοντας ψηλά, έχοντας περισσότερα τρεξίματα με τους Ανδρούτσο-Βρουσάι στην ενδεκάδα του. Αυτό που κατάφερε ήταν να κλείσει στην άμυνά της την ομάδα του Δέλλα, που ζορίστηκε στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν καλά στο πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου και μπλόκαραν τους «ερυθρόλευκους», που δεν είχαν καλή στιγμή μέχρι το 1-0, που ήρθε στο 25’ με τον Ρομαό.

Μάλιστα, την καλύτερη στιγμή σε αυτό το χρονικό διάστημα την είχε ο Παναιτωλικός, που θα μπορούσε να προηγηθεί στο 8’, όταν ο Μοράρ βρέθηκε σε θέση βολής, δεν πτοήθηκε από το μαρκάρισμα του Ελαμπντελαουί, αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε πολύ να παίξει από τα αριστερά στο πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου, αλλά βρήκε εμπόδια και στη συνέχεια… άλλαξε πλευρά, «πληγώνοντας» την αριστερή πλευρά των Αγρινιωτών, με τον Μιραλάς (που έπαιξε και στα δύο «φτερά» κατά διαστήματα) να βρίσκεται σε καλή ημέρα.

Κάπως έτσι ήρθε το 1-0, όταν μετά την ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους Βρουσάι-Φορτούνη, ο δεύτερος βρήκε δεξιά τον Βέλγο που γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ρομάο που από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε τον Κυριακίδη, που, πάντως, δεν αντέδρασε καλά και φέρει ευθύνη για το γκολ. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ξεμυτίσει και με το φαλτσαριστό σουτ του Ρόσα (32’), ανησύχησε τον Χουτεσιώτη, που έκανε ωραία απόκρουση.

Συνολικά η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν πολύ καλή, δεν έκανε γεμάτη εμφάνιση, αλλά το καλό του διάστημα προς το τέλος ήταν υπεραρκετό για να «κλειδώσει» τη νίκη. Σε μια φάση-καρμπόν με το 1-0, ο Μιραλάς μοίρασε στον Φορτούνη, που από ακόμα πιο καλή θέση έγραψε το 2-0 στο 34ο λεπτό. Συμμετοχή είχε και στο 3-0 ο Βρουσάι, που με τακουνάκι άνοιξε αριστερά για τον Χατζισαφί, που σέρβιρε ωραία για τον Ανσαριφάρντ (4-0) στο 38ο λεπτό.

Με φόρα από την εικόνα του στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου, μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ο Ολυμπιακός και πριν προλάβουν να… κάτσουν οι οπαδοί στις θέσεις τους, ο Φορτούνης κουβάλησε αρκετά την μπάλα και έδωσε στο πιάτο το 4-0 στον Ανσαριφάρντ, που ζευγάρωσε τα προσωπικά του τέρματα.  Ό,τι έκανε ο Παναιτωλικός, συν την πολύ καλή φάση του Ντίας στο 64’, προήλθε από τον Ρόσα (49’, 56’, 84’, 90’) στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Λάτιν άσος βρήκε μπροστά του τον Χουτεσιώτη που βρέθηκε σε καλή βραδιά.

Από την άλλη, πολλές φάσεις των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο μέρος προήλθαν από τα πόδια του Φορτούνη, που προσπάθησε να σκοράρει (το δεύτερό του τέρμα) με μακρινά σουτ (59’, 69’). Επιπλέον, έδωσε γκολ στο πιάτο και πάλι στον Ανσαριφάρντ, που κλώτσησε την ευκαιρία (σε φάση ολόιδια με το 4-0) να σημειώσει χατ-τρικ.