Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 3-1: Η διαφορά ήταν εξόφθαλμη

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με ένα πρωταγωνιστή, η Μπαρτσελόνα έφτασε εύκολα στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-1

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με ένα πρωταγωνιστή, η Μπαρτσελόνα έφτασε εύκολα στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-1. Τα τέρματα για τους Καταλανούς ήρθαν στο 19’, το 61’ και το 64’, ενώ έπαιζαν για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες ένεκα αποβολής του Πικέ. Βέβαια η αποβολή δεν φάνηκε στο γήπεδο μιας και η Μπαρτσελόνα έκανε πραγματικά ότι ήθελε. Το τιμητικό τέρμα για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 89’ με τον Νικολάου.

Α’ ημίχρονο

Από νωρίς η Μπαρτσελόνα έδειξε τις ορέξεις της. Η ομάδα του Βαλβέρδε είχε την κατοχή από νωρίς και έκανε ότι ήθελε στον αγώνα. Παρά όμως το γεγονός πως ήταν η μόνη ομάδα στο γήπεδο, δεν είχε τη σωστή τελική πάσα. Έτσι η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 19’ και μάλιστα αυτή ήταν τέρμα. Ο Ντεουλοφέου έφυγε από δεξιά έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, και ο Νικολάου που αιφνιδιάστηκε έστειλε την μπάλα στο δίχτυα του Προτό. Στο 20’ το σουτ του Νεουλοφέου σταμάτησε στα σώματα ενώ στο 24’ η κεφαλιά του Παουλίνιο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 30’ ο Πικέ έπιασε μια κεφαλιά με τα από κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα ο Μέσι έδωσε τη μπάλα στον Σοάρες, που μόνος απέναντι στον Προτό πλάσαρε, με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να βγαίνει νικητής. Στο 36’ ο Μέσι δοκίμασε το πόδι από πολύ καλό σημείο, όμως ο Προτό είπε και πάλι όχι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πικέ σκόραρε με το χέρι και αυτό έφερε την δεύτερη κίτρινη - κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των Καταλανών. Μετά την εξέλιξη αυτή ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να βγει μπροστά κάτι που δεν έπραξε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Πάρα το γεγονός πως η Μπαρτσελόνα έπαιζε με παίκτη λιγότερο, στο γήπεδο η διαφορά αυτή ήταν ανύπαρκτη. Και πάλι όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι στο δεύτερο οι Καταλανοί έκαναν ότι ήθελαν. Στο 61’ ο Μέσι με άψογη εκτέλεση έγραψε το 2-0 φθάνοντας τα 100 τέρματα στην Ευρώπη, ενώ στο 64’ ο Μέσι χώρεψε την άμυνα του Ολυμπιακού, έκανε τη μπαλιά και ο Ντίνιε γράφοντας το 3-0. Στο 71’ ο Σοάρες έφυγε μόνος, έκανε το πλασέ με τον Προτό να διώχνει, και στη συνέχεια ο Μέσι έκανε νέο πλασέ και πάλι όμως ο πορτιέρο του Ολυμπιακού είπε όχι. Όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο έριχνε τον ρυθμό της η Μπαρτσελόνα, όμως και πάλι ακόμη και με δέκα ποδοσφαιριστές είχε τον έλεγχο με άνεση. Στο 84’ ο Μέσι βρέθηκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Παουλίνιο έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Προτό μάζεψε σταθερά. Στο 89’ όμως ο Ολυμπιακός μείωσε στο σκορ, όταν μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Νικολάου έπιασε την κεφαλιά και μείωσε σε 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση