Με το άστρο του Λάζαρου το πρώτο «ερυθρόλευκο» τρίποντο!

Με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 62’, ο Ολυμπιακός λυτρώθηκε στο εντός με τον Λεβαδειακό (1-0) και ξεκίνησε με νίκη το πρωτάθλημα.

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 1-0 εντός έδρας του Λεβαδειακού έχοντας ως λυτρωτή τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος ξεκλείδωσε την άμυνα των Βοιωτών με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 62’ και αποδεικνύει για ποιο λόγο αποκτήθηκε από τους «ερυθρόλευκους».

Χαμένο πέναλτι στο 42’ είχε για τους γηπεδούχους ο Φορτούνης. Αρκετά φλύαροι οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίωρο, όμως ανέβασαν στροφές, ειδικά μετά το δεύτερο ημίχρονο και έκαμψαν την σθεναρή αντίσταση της ομάδας του Άκη Μάντζιου.

Πως έπαιξαν

Με το «κλασικό» του 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Πέδρο Μαρτίνς, που πραγματοποίησε τρεις αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που χρησιμοποίησε την Πέμπτη κόντρα στην Μπέρνλι. Ο Γιαννιώτης υπερασπίστηκε την εστία του Ολυμπιακού, με τους Ομάρ, Βούκοβιτς, Μεριά (ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα), Τσιμίκα να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Ο Τοροσίδης χρησιμοποιήθηκε ως αμυντικό χαφ δίπλα στον Καμαρά, ενώ οι Πάρντο, Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος έπαιξαν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γκερέρο.

Από την άλλη, ο Λεβαδειακός του Άκη Μάντζιου παρατάχθηκε με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας για τους Βοιωτούς ο Επασί, ενώ οι Τσαμπούρης, Κρνέτα, Ζησόπουλος, Ντιόγκο συνέθεσαν την αμυντική τετράδα. Όμο και Μητρόπουλος ήταν οι αμυντικοί χαφ, ενώ οι Γιακουμάκης, Σουμπίνιο, Νάνγκις ήταν οι τρεις μεσοεπιθετικοί. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μαρκόβσκι.

Ο Ολυμπιακός ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει ελεύθερους χώρους καθώς ο Λεβαδειακός αμυνόταν εξαιρετικά. Μάλιστα, οι Βοιωτοί απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, στο 2’ και το 26’ με τον Σουμπίνιο. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν… εμπνεύσεις στο μεσοεπιθετικό κομμάτι και βασίστηκαν κυρίως σε παιχνίδι με βαθιές μπαλιές.

Μετά το 35’ οι παίκτες του Μαρτίνς ανέβασαν στροφές και πίεσαν, έχοντας δύο καλές στιγμές με σουτ των Καμαρά (38’), Χριστοδουλόπουλου (39’). Στο 41’ ο Φορτούνης έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, όπου τον ανέτρεψε ο Ζησόπουλος για να καταλογιστεί πέναλτι.

Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε το θύμα της παράβασης, όμως ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού, Επασί, έπεσε σωστά στη γωνία του και έδιωξε την μπάλα. Από ‘κει και πέρα, δεν άλλαξε κάτι κι ενώ υπήρχε μία ακόμα φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι για χέρι του Ντιόγκο στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά φλύαρος στα πρώτα 45 λεπτά και τον Λεβαδειακό να είναι… αλάνθαστος, πέραν της φάσης του πέναλτι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε δύο αλλαγές προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του από το κέντρο και μπροστά. Μπουχαλάκης και Χασάν αντικατέστησαν τους αρνητικούς Τοροσίδη, Πάρντο, ωστόσο στο πρώτο 10λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι.

Στο 59’, ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του ευκαιρία μετά την ανάπαυλα, με τον Χασάν να σουτάρει με το αριστερό από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Επασί. Ένα λεπτό αργότερα πάλι ο Χασάν απείλησε τους φιλοξενούμενους, όμως το γυριστό σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία του Λεβαδειακού.

Στο 62’ ο Χριστοδουλόπουλος λύτρωσε τους «ερυθρόλευκους» (1-0) στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Επασί με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, η οποία πέρασε δίπλα από το τείχος για να καταλήξει στη γωνία της εστίας των φιλοξενούμενων. Για το γκολ πάντως φέρει ευθύνη και ο -αλάνθαστος μέχρι εκείνη στιγμή- τερματοφύλακας των Βοιωτών.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε την απαιτούμενη ώθηση και κυνήγησε το δεύτερο γκολ προκειμένου να «καθαρίσει» την υπόθεση-νίκη. Στο 66’, ο Γκερέρο αστόχησε σε τετ-α-τετ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Καμαρά να απειλήσει με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει δίπλα από το δοκάρι.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν δίνουν μέτρα στον Λεβαδειακό, ο οποίος όμως δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει. Η σημαντικότερη ευκαιρία ήρθε στο 92’, πάλι για με τον Γκερέρο να αστοχεί σε τετ-α-τετ με τον Επασί.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο Ολυμπιακός κράτησε το 1-0 κόντρα στους Βοιωτούς και έκανε καλό… ποδαρικό στο πρωτάθλημα, ενώ πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Αγγλία, όπου την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει την Μπέρνλι στη ρεβάνς των playoffs του Γιουρόπα Λιγκ.

Από 'κει και πέρα, ο Μαρτίνς κρατάει την άκρως ενθαρρυντική εικόνα του νεοφερμένου επιθετικού Χασάν, ο οποίος βοήθησε με την είσοδό του στο να βελτιωθεί η ομάδα του στο δεύτερο μέρος και προσέφερε πολλά με την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Γιαννιώτης - Ελαμπντελαουί, Βούκοβιτς, Μεριά, Τσιμίκας – Τοροσίδης (46’ Μπουχαλάκης), Καμαρά – Πάρντο (46’ Χασάν), Φορτούνης (87’ Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος - Γκερέρο

Λεβαδειακός (4-2-3-1): Επασί - Τσαμπούρης, Κρνέτα (80’ Αντιλέχου), Ζησόπουλος, Ντιόγκο - Μητρόπουλος, Όμο (71’ Καραχάλιος) - Γιακουμάκης, Σουμπίνιο, Νανγκίς (63’ Σαβαντογκό) – Μαρκόβσκι

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης