Κέρδισε… οξυγόνο και Εμενίκε ενόψει ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

«Σκούρα» τα βρήκε και στο Κύπελλο κόντρα στον Αστέρα ο Ολυμπιακός αλλά είχε… Εμενίκε.

«Σκούρα» τα βρήκε και στο Κύπελλο κόντρα στον Αστέρα ο Ολυμπιακός αλλά είχε… Εμενίκε. Ο Νιγηριανός σκόραρε δις, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (2-1) και φώναξε «παρών» ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Του έβαλε δύσκολα ξανά (μετά το 1-1 του πρωταθλήματος), αλλά αυτή τη φορά είχε Εμενίκε!

Ο Νιγηριανός επιθετικός σκόραρε δις κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου, οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη (2-1) και φώναξε «παρών» ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ την ερχόμενη Κυριακή!

Ένα ανόητο πέναλτι του Ζουμά στον Μπεν έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες με τον Εμενίκε (71’), ο οποίος επτά λεπτά αργότερα με φοβερό σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Μείωσε και πρόσθεσε… άγχος και ενδιαφέρον στο ματς ο Τσουκαλάς (84’), ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν το αποτέλεσμα και ξεκίνησαν με το δεξί στο Κύπελλο!

Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί τριών αποτελεσμάτων και πήραν βαθιά ανάσα, όπως και ο Μπέσνικ Χάσι για τον οποίο υπήρχε… γκρίνια τις τελευταίες ημέρες!

Έτσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Με το κλασσικό 4-2-3-1 και πολλές αλλαγές κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Μπέσνικ Χάσι. Ο Προτό κάτω από τα δοκάρια, με τους Ελαμπντελαουί, Σισέ, Νικολάου, Κούτρη να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Ζντιέλαρ, Ταχτσίδης οι δύο μέσοι, με τους Πάρντο, Φορτούνη, Ανδρούτσο να αγωνίζονται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Εμενίκε. Οι Προτό, Σισέ και Ταχτσίδης έκαναν ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα.

Με 3-5-2 παρέταξε τον Αστέρα ο Σάββας Παντελίδης. Ο Αθανασιάδης ήταν κάτω από τα δοκάρια με τους Ζουμά, Τριανταφυλλόπουλο, Πασαλίδη να είναι τα τρία στόπερ. Κώτσιρας και Κυριακόπουλος τα δύο μπακ-χαφ, Τσουκλάς, Μουνάφο στον άξονα και ο Τσιλιανίδης πίσω από τους Δουβίκα και Στανισάβλιεβιτς.

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να παίξουν ανοιχτά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία του αγώνα μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά και να ψάχνει το γρήγορο γκολ. Ο Εμενίκε ήταν ορεξάτος, έκανε διαρκώς κινήσεις μπροστά ώστε να ανοίξει χώρους προς την αντίπαλη περιοχή και ήταν αυτός που έφτιαξε ουσιαστικά τις δύο πρώτες τελικές των γηπεδούχων.

Στο 9’ ο Νιγηριάνος έκανε την ατομική ενέργεια και μετά την παρέμβαση του Ζουμά η μπάλα στρώθηκε στον Φορτούνη, με το σουτ του Έλληνα χαφ να περνάει άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο φορ των Πειραιωτών έκανε το γύρισμα στον Πάρντο αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στα σώματα των αμυνομένων. Η καλύτερη φάση του Ολυμπιακού ήρθε με τη συμπλήρωση 17 λεπτών όταν ο Κούτρης έπιασε ένα φοβερό σουτ αλλά ο Πασαλίδης που βρισκόταν σχεδόν πάνω στη γραμμή, έδιωξε σε κόρνερ με το κεφάλι.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να φτιάξει παιχνίδι αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα του Αστέρα, ο οποίος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί κάθε λάθος των γηπεδούχων. Και παραλίγο να συμβεί αυτό στο 28ο λεπτό. Ο Νικολάου έκανε πολύ κακό γύρισμα στον Προτό, αυτός έκανε ένα παραπάνω κοντρόλ απ’ ότι χρειαζόταν με τον Κυριακόπουλο να βάζει την κόντρα αλλά την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος ανήκε ξανά στους φιλοξενούμενους, με την γυριστή κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου μέσα από την περιοχή, η οποία πέρασε λίγο άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι για χέρι του Ζουμά, ωστόσο το ριπλέι δεν ήταν διαφωτιστικό. Ο διαιτητής Νεοφυτιάδης, πάντως, έδειξε «παίζετε». Οι παίκτες του Ολυμπιακού ψάχνονταν να βρουν τα πατήματά τους στην επανάληψη καθώς ο Χάσι είχε αλλάξει τη διάταξη σε 4-3-3 περνώντας στο παιχνίδι τον Μαρτίνς και βγάζοντας τον Ελαμπντελαουί. Κάπως έτσι, χάθηκε σημαντικός χρόνος στο ματς για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι βάσει του τελικού αποτελέσματος δεν το πλήρωσαν.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 67’ για τον Αστέρα όταν Τσουκαλάς και Κώτσιρας έπαιξαν το ένα-δύο αλλά το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή ήταν κάκιστο. Σαν να μην έφθανε η χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, ήρθε τρία λεπτά αργότερα ο Ζουμά να κάνει ένα ανόητο πέναλτι (σσ. έσπρωξε από πίσω) στον Μπεν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμενίκε, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό και σκοράροντας για πρώτη φορά σε εγχώρια διοργάνωση. Επτά λεπτά μετά δε, ο Νιγηριανός φορ σκόραρε εκ νέου με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή και έγραψε το 2-0, δείχνοντας να καθαρίζει το ματς για την ομάδα του.

Ωστόσο, ο Αστέρας και συγκεκριμένα ο Τσουκαλάς φρόντισε να προσθέσει… άγχος στους Πειραιώτες αλλά και ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Με φοβερή λόμπα πάνω από τον Προτό στο 84ο λεπτό μείωσε σε 2-1. Σκορ που δεν άλλαξε τελικά μέχρι το φινάλε καθώς οι γηπεδούχοι κράτησαν θεωρητικά εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Προτό, Ελαμπντελαουί (46’ Μαρτίνς), Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ζντιέλαρ, Πάρντο (60’ Μπεν), Φορτούνης, Ανδρούτσος (74’ Μίλιτς), Εμενίκε.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ζουμά (79’ Ιγκλέσιας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (63’ Κουμαντέι), Στανισάβλιεβιτς (59’ Γκοντό ), Δουβίκας.

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση