«Καθάρισε» ο Μάνος για τον… άλλο Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πολύ κόντρα στον Λεβαδειακό

Ήταν… άλλος Ολυμπιακός, «λύγισε» δύσκολα 1-0 (όπως και στο πρωτάθλημα) τον Λεβαδειακό για την πρεμιέρα του πέμπτου ομίλου του Κυπέλλου. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε με κεφαλιά ο Μάνος (μετά από σέντρα του Μασούρα) στο 68ο λεπτό. Ντεμπούτο και μάλιστα ως βασικός έκανε ο Έλληνας φορ, όπως και ο Γιάγια Τουρέ (φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού), ο οποίος ήταν στο αρχικό σχήμα και έγινε αλλαγή στο 58ο λεπτό. Πρώτη εμφάνιση και για τους Σα, Γκιγιέρμε, Ναουέλ και Μασούρα (και πολύ καλή παρουσία στο δεύτερο μέρος).

Σε δύο… μέρη χωρίστηκε το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά, το πρώτο τέταρτο ήταν κάκιστο, το παιχνίδι έμοιαζε πιο πολύ με φιλικό προετοιμασίας (ίσως και με… αγγαρεία), όπου οι ομάδες ακόμα μοντάρονται. Δεν υπήρχε ρυθμός στο παιχνίδι και χημεία (δικαιολογημένα μέχρι ενός σημείου λόγω των πολλών νέων προσώπων) για τις ομάδες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια καλή φάση για να σημειωθεί στο… μπλοκάκι.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, έγινε αρκετά πιο ενδιαφέρον το ματς, είχε πολύ καλύτερο ρυθμό και σταδιακά ήρθαν κι οι φάσεις. Ουσιαστικά, οι δύο ομάδες είχαν δύο πολύ καλά σημεία στο παιχνίδι. Την καλύτερη φάση την είχε στο 32’ ο Λεβαδειακός, όταν και έχασε κλασική ευκαιρία, με τον Σαβαντογκό να κάνει ωραία κίνηση από τα δεξιά, τον Ιωαννίδη, μη μπορώντας να εκτελέσει, να στρώνει για τον Μάνγκα, που με… πιάτο την εστία κατάφερε να αστοχήσει.

Η ομάδα του Μαρτίνς, που κυκλοφόρησε πολύ την μπάλα με τον Γιάγια Τουρέ, αντέδρασε και στο 38’ πλησίασε στο γκολ, με τον Τουρέ να μοιράζει δεξιά για τον Μασούρα που γύρισε για τον Μάνο που με εξ επαφής προβολή, δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάγιτς. Αυτή συν την κεφαλιά του Σισέ, που είχε στο 20’, η οποία έγινε με καλές προϋποθέσεις πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ήταν οι στιγμές που απείλησε στο πρώτο μέρος η ομάδα του Πειραιά.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, έπαιξε και πάλι καλά στην κόντρα η ομάδα του Άκη Μάντζιο και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά. Αρχικά, ο Ιωαννίδης έπιασε σουτ και ο Σα έπεσε χαμηλά για να διώξει και ο Γιακουμάκης, πήρε το… ριμπάουντ, αλλά το κέρδος του ήταν μόνο ένα κόρνερ, αφού διάβασε καλά τη φάση ο πορτιέρε του Ολυμπιακού.