Και πάλι καλά να λέει ο Ολυμπιακός!

Εντός έδρας ισοπαλία για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με 1-1

Δεύτερη σερί γκέλα για τον αδιόρθωτο Ολυμπιακό,που απέφυγε στην εκπνοή την ήττα από τον Αστέρα στο Φάληρο. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν με πέναλτι και οι Πειραιώτες απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στο 94'(1-1).

Δεύτερη σερί γκέλα για τον Ολυμπιακό. Μετά το «Χ» στα Πηγάδια, οι Πειραιώτες ήρθαν ισόπαλοι και κόντρα στον Αστέρα στο Φάληρο (1-1).

Πολύ κακό πρόσωπο είχε η ομάδα του Μπέσνικ Χάσι. Οι Αρκάδες, στο ντεμπούτο του Παντελίδη, έφεραν το ματς στα δικά τους μέτρα και με όπλο της αντεπιθέσεις έκαναν τη ζημιά. Έπειτα από χέρι του Ρομαό, ο Μανιάς άνοιξε το σκορ από την «άσπρη βούλα» στο 55ο λεπτό.

Οι Πειραιώτες παραλίγο να δώσουν άμεση απάντηση όμως ο Εμενίκε σημάδεψε το δοκάρι (63’) και στη συνέχεια κινδύνεψαν σοβαρά να δεχτούν κι άλλα τέρματα, όμως είτε οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Καπίνο, που κράτησε ζωντανούς τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να απαντήσει στο 94’, όταν ο διαιτητής έδειξε πέναλτι βλέποντας χέρι του Ιγκλέσιας ύστερα από σουτ του Ανδρούτσου. Η φάση είναι εξαιρετικά δύσκολη, όμως από τα ριπλέι η μπάλα δείχνει να βρίσκει περισσότερο στη μασχάλη του μέσου του Αστέρα. Ο Τζούρτζεβιτς πάντως ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» κι έσωσε τον Ολυμπιακό απ’ την ήττα.

Το ματς:

Ζωηρό ξεκίνημα στο παιχνίδι με τον Αστέρα να παίζει αρκετά ανοιχτά και τον Ολυμπιακό να θέλει να πάρει τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά. Τελικά μετά από κάποιες υποψίες ευκαιριών, ο ρυθμός έπεσε αφού οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα και οι Αρκάδες, ενώ έβρισκαν το κενό στην πλευρά του Ζιλέ, τα «χάλαγαν» στην τελική πάσα.

Τα λεπτά περνούσαν με τους Αρκάδες να μην απειλούνται, αφού οι Πειραιώτες δεν απειλούσαν με τα γεμίσματά τους προς την περιοχή του Αθανασιάδη, ενώ την ίδια ώρα η άμυνα του Καπίνο ήταν σε εγρήγορση. Ο Ολυμπιακός πάτησε για πρώτη φορά γκάζι στο ματς μετά το 35’, όταν με μπροστάρη τον Οφόε αλλά και τον δραστήριο Σεμπά, έβγαλε κάποιες τελικές αλλά όχι «καθαρή» ευκαιρία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Χάσι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο όμως ο Αστέρας ήταν πιο αποτελεσματικός στις αντεπιθέσεις. Οι Αρκάδες εκμεταλλεύτηκαν το κενό στην δεξιά πλευρά της άμυνας και ύστερα από χέρι του Ρομαό έπειτα από γύρισμα του εξαιρετικού Ισνάλντο άνοιξαν το σκορ από την άσπρη βούλα με τον Μανιά στο 55’. Βέβαια στο ξεκίνημα της φάσης η μπάλα είχε βγει άουτ, όμως ο ρέφερι και ο βοηθός του δεν το είδαν. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού πέρασε αμέσως στο ματς τους Εμενίκε και Πάρντο, με τον Αφρικανό να στέκεται άτυχος στο 63’ όταν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με δύσκολη κεφαλιά.

Οι ερυθρόλευκοι την ώρα που έβλεπαν τους αμυντικούς του Αστέρα να «καθαρίζουν» τα γεμίσματα στην περιοχή του Αθανασιάδη, κινδύνεψαν να δεχτούν και δεύτερο τέρμα όμως ο Καπίνο είπε μεγάλα «όχι» σε Δουβίκα (74’) και Καλτσά (87’). Επίσης οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται σωστά για οφσάιντ στον Δουβίκα ο οποίος έβγαινε τετ-α-τετ από κανονική θέση και κόπηκε λανθασμένα. Οι παίκτες του Χάσι συνέχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα έξω από την περιοχή του Αστέρα και τελικά απάντησαν λίγο πριν την εκπνοή. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι θεωρώντας πως ο Ιγκλέσιας έκανε χέρι μετά από σουτ του Ανδρούτσου (δύσκολη φάση με τα ριπλέι να δείχνουν πως η μπάλα βρίσκει περισσότερο στην μασχάλη) και ο Τζούρτζεβιτς γλίτωσε τουλάχιστον βαθμό για τους Πειραιώτες, που δεν είχαν καθόλου καλή εικόνα.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ζιλέ, Ένχελς, Ρομαό (78’ Ανδρόυτσος), Φιγκέιρας, Ζντιέλαρ, Οφόε, Μάριν, Σεμπά (57’ Πάρντο), Καρσελά (57΄ Εμενίκε), Τζούρτζεβιτς

Στον πάγκο: Προτό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Νικολάου

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαντίντα (77’ Κυριακόπουλος), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μανιάς (71’ Δουβίκας), Καλτσάς, Ισνάλντο (60’ Τσουκαλάς)

Στον πάγκο: Καπετάνος, Ζουμά, Κώτσιρας, Στανισάβλιεβιτς

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης

Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Πηγή:sport-fm.gr

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση