Επέστρεψε στην κορυφή στο… ρελαντί ο Ολυμπιακός!

Επικράτησε χωρίς να...κουραστεί

Άνετα και ωραία στην κορυφή ο Ολυμπιακός!

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία -στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα- καθάρισε την Λαμία με 2-0 και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας! Από δύο λάθη των φιλοξενούμενων προήλθαν τα τέρματα των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος, με τον Μάριν να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό με άψογο πλασέ και να… σερβίρει το δεύτερο στον Ανσαριφάρντ (37’)!

Κακή εικόνα από την Λαμία, η οποία δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στους Πειραιώτες σε κανένα διάστημα του αγώνα και είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος. Παραμένουν χωρίς νίκη από τις 29 Οκτωβρίου οι Λαμιώτες, οκτώ σερί τρίποντα στο πρωτάθλημα για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ξανά στην κορυφή ο Ολυμπιακός, φτάνοντας τους 38 βαθμούς και βρίσκεται στο +1 από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, με την Λαμία να μένει 13η με 16 βαθμούς και στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού. Υποδέχονται την Ξάνθη στο «Γ. Καραϊσκάκης» την ερχόμενη αγωνιστική οι «ερυθρόλευκοι», ενώ οι Φθιωτοί φιλοξενούν τον Αστέρα Τρίπολης.

Με διάθεση να πιέσει ψηλά από το ξεκίνημα, να κλέψει μπάλες και να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς. Η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία δεν άργησε να πάρει τα ηνία και την κατοχή κόντρα στην Λαμία, η οποία ήταν εμφανέστατο πως κατέβηκε με σαφέστατους αμυντικούς προσανατολισμούς. Άντεξε, όμως, στην «ερυθρόλευκη» πίεση λιγότερα από εννιά λεπτά, όταν ο Φορτούνης με φοβερή κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Μάριν απέναντι από τον Παπαδόπουλο και ο Γερμανός άσος με… τσιμπητό πλασέ έγραψε το 1-0.

Μια φάση πάντως, στην οποία ο Βασιλαντωνόπουλος προσπάθησε να κόψει την κάθετη πάσα αλλά βρέθηκε στο έδαφος ζητώντας επιθετικό φάουλ, χωρίς να φαίνεται ξεκάθαρα αν υπάρχει κάτι. Ο Ολυμπακός είχε βρει το γρήγορο γκολ που ζητούσε, ήταν απελευθερωμένος και προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Η τριάδα Μιραλάς, Μάριν, Φορτούνης εναλλασσόταν συνεχώς στον αγωνιστικό χώρο, μπερδεύοντας τους Φθιωτούς που ήταν κλεισμένοι στο… καβούκι τους και δεν μπορούσαν να αλλάξουν περισσότερες από τρεις πάσες.

Παρά το γρήγορο γκολ, όμως, οι Πειραιώτες δεν έφτιαχναν εύκολα φάσεις προς την εστία της Λαμίας καθώς είτε έκαναν κακές επιλογές στην τελική πάσα, είτε μερικές φορές το… παράκαναν με μια ντρίμπλα παραπάνω! Ένα ακόμη λάθος, πάντως, από πλευράς φιλοξενούμενων στο 37ο λεπτό δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους «ερυθρόλευκους», με τον Ζιλέ να κλέβει από τον Αναστασόπουλο έξω από την περιοχή την μπάλα και να δίνει στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τα… μπούνια μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός και σε διάστημα λιγότερο από δύο λεπτά έφτιαξε ισάριθμες ευκαιρίες. Αρχικά, στο 47ο λεπτό και μετά από νέο λάθος των παικτών της Λαμίας στον άξονα, ο Μάριν έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έσπασε στον Φορτούνη, ο οποίος κατάφερε να αστοχήσει από κοντά και με τον Παπαδόπουλο να βρίσκεται εκτός θέσης. Δευτερόλεπτα αργότερα, οι Ανσαριφάρντ-Φορτούνης έπαιξαν το ένα-δύο με τον πρώτο να κάνει το διαγώνιο σουτ αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Ο Μπάμπης Τεννές προσπάθησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα, έκανε δύο αλλαγές σε τρία λεπτά και η Λαμία έφτιαξε κάπως την εικόνα της. Μάλιστα, μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα άρχισε να… ξεμυτίζει και έφτιαξε τρεις τελικές, ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή μετρούσε μηδέν. Ωστόσο, οι Βουό, Αναστασιάδης δεν βρήκαν εστία με τις κεφαλιές που επιχείρησαν, ενώ ο Προτό δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Πίτι. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς να δημιουργηθεί κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστίες με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε και τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης (81’ Σεμπά), Μιραλάς (70’ Πάρντο), Ανσαριφάρντ (85’ Τζούρτζεβιτς).

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Κουκόλης (72’ Ορτέγκα), Παντελιάδης, Ασίγκμπα, Αναστασόπουλος (51’ Κουτρομάνος), Μπλάζιτς, Ακόστα (53’ Βουό), Βάρντερσον, Πίτι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση