Έουπεν-Ολυμπιακός 3-2: Τιμωρήθηκε ο… διπρόσωπος Ολυμπιακός!

Πρώτη ήττα για τον νέο Ολυμπιακό

Ήττα για τον Ολυμπιακό στο τέταρτο του φιλικό, 3-2 από την Έουπεν.

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνισαν δύο πρόσωπα κόντρα στην ομάδα του -προπονητή πλέον- Κλοντ Μακελελέ, ήταν εξαιρετικοί επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες και στο δεύτερος αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, υπέστησαν ανατροπή.

Το σκορ άνοιξε στο 47’ ο Γκερέρο, ο οποίος έχει «χτυπήσει» σε όλα τα φιλικά των Πειραιωτών, οι οποίοι είχαν κακό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου. Επηρεασμένοι και από τις οκτώ μαζεμένες αλλαγές (συν τις δύο μετά την ανάπαυλα) του Πέδρο Μαρτίνς και την αλλαγή σχήματος,με τρεις αμυντικούς πίσω.

Ο Ολυμπιακός… βγήκε μπροστά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, θέλοντας να επιβάλλει απόλυτα τον ρυθμό του, είχε την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα και η Έουπεν, που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο σε σημαντικό μέρος του πρώτου ημιχρόνου (και συνολικά), τον περίμενε. Οι πρώτες φάσεις δεν άργησαν να έρθουν για τους «ερυθρόλευκους», που έκαναν πολύ καλό πρώτο 25λεπτό επιθετικά και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την μπάλα να περνάει αρκετά από τα πόδια των Χριστοδουλόπουλου και Φορτούνη (όπως είναι λογικό) με τους δύο να είναι μέσα σε αρκετές από τις φάσεις, όπως και ο Γκερέρο. Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε για τους Πειραιώτες σε αυτό το χρονικό διάστημα, καθώς βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα ο τερματοφύλακας της Έουπεν.

Το 1-0 λίγο έλειψε να γίνει μόλις στο 4’, μετά το κακό κοντρόλ του Χριστοδουλόπουλου και το σουτ του Γκερέρο από… θέση βολής, αλλά συνάντησε τείχος, όπως και στις επόμενες τελικές στο πρώτο μέρος, όπου αγωνίστηκε ο Βαν Κρομπρίζ κάτω από τα δοκάρια. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μπαράζ ευκαιριών από την ομάδα του Μαρτίνς, με καλύτερες να είναι αυτές του Ισπανού και του Φορτούνη στο 13’, που ήταν «μέσα» και στη φάση του επόμενου λεπτού έπειτα από την προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου.

Ο Βαν Κρομπρίζ αντέδρασε πολύ καλά και στις βολίδες των Λάζαρου-Μπουχαλάκη λίγο μετά, ενώ είχε απάντηση και στις προσπάθειες των Σισέ (18’, 19’). Από εκεί και πέρα, άρχισε να «πέφτει» ο Ολυμπιακός, να στερεύει σε ιδέες και να υποχωρεί στο γήπεδο, έχοντας, βέβαια και πάλι τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Με το δοκάρι έπειτα από το φάουλ του Γκαρθία, όπου ο Γιαννιώτης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και μπλόκαρε με τη δεύτερη να ξεχωρίζει, ενώ μεγάλος μπελάς ήταν ο Πογέ, που πρωταγωνίστησε σχεδόν σε όλες τις ευκαιρίες της Έουπεν.

Ό,τι δεν κατάφερε στο καλό του διάστημα, το πέτυχε μόλις σε δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα (όπου είχε δύο αλλαγές) με το συρτό σουτ του Γκερέρο. Μετά το γκολ, ο Ολυμπιακός είχε μια καλή στιγμή με τον Χριστοδουλόπουλο (52’) και από εκεί και πέρα, «εξαφανίστηκε», επηρεασμένος από τις οκτώ αλλαγές, συν το νέο σχήμα που χρησιμοποίησε με τρία στόπερ και τους Μασούρα (αριστερά) και Πάρντο (δεξιά) να παίρνουν τις δύο πλευρές.

Ουσιαστικά, δεν είχε καθόλου χημεία η ομάδα του Πειραιά από εκεί και μετά, δεν λειτούργησε καλά στην άμυνα, ούτε και στην επίθεση, έχοντας και πάλι πρόβλημα στην αντιμετώπιση του Πογέ, που έκανε το 1-1 στο 61’ με συρτό σουτ, όπου αντέδρασε άσχημα ο Γιαννιώτης. Ο Αμανί έκανε το 2-1 στο 77’ με το στήθος έπειτα από γέμισμα και στο 84’, έπειτα από χρήση VAR, ο Πογέ έκανε το 3-1 από τα έντεκα βήματα μετά το χέρι του Ένχελς. Ο Τζούρτζεβιτς μείωσε με τον ίδιο τρόπο μετά από χέρι σε προσπάθεια του Μάριν.

Έουπεν (Κλοντ Μακελελέ): Βαν Κρόμπριζ (46' Νιας), Κεϊτά, Μουλουμπά, Σοέρτε (62' Μενγκά), Λουίς Γκαρθία, Μπλοντέλ, Μολίνα (62' Αμανί), Οκάνσι (70' Ντιανέ), Γιάγκαν (62' Τογιοκάβα), Πογέ, Μιλίσεβιτς (74' Λορέν).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης (75' Σκαφίδας), Ελαμπντελαουί (62' Μασούρας), Σισέ (46' Ρόντερικ), Βούκοβιτς (62' Ένχελς), Τσιμίκας (62' Νικολάου), Μπουχαλάκης (62' Ρομαό), Ανδρούτσος (62' Καμαρά), Φορτούνης (62' Μάριν), Χριστοδουλόπουλος (62' Φετφατζίδης), Βρουσάι (46' Πάρντο), Γκερέρο (62' Τζούρτζεβιτς).