Έδωσε δικαιώματα και το πλήρωσε ο Ολυμπιακός!

Ισοπαλία του Ολυμπιακού με 1-1 στην Ξάνθη

Αν και προηγήθηκε νωρίς και θα μπορούσε να «καθαρίσει» από το 30', ο Ολυμπιακός κινδύνεψε ακόμη και με ήττα στην Ξάνθη, μένοντας στο 1-1! Δεν είδε το χέρι-πέναλτι του Λισγάρα στο 0-0 ο Καλογερόπουλος.

Την ευκαιρία να φύγει με ένα σπουδαίο «διπλό», από μία πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μία καταπληκτική ομάδα (όπως φαίνεται πως θα είναι η φετινή της Ξάνθης) έχασε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Ένχελς να σκοράρει στο ντεμπούτο του, μόλις στο 12', θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» τη νίκη ως το 30' στα Πηγάδια, αλλά έχασαν… τσουβάλια γκολ!

Έτσι, δίνοντας δικαιώματα στους Ακρίτες, επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, με τον Λισγάρα να ισοφαρίζει στο 43' και το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε της καλύτερης -μακράν- αναμέτρησης της φετινής Σούπερ Λίγκας, μέχρι στιγμής!

Μάλιστα, οι Πειραιώτες θα μπορούσαν ακόμη και να χάσουν, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο -και σε πολύ μεγάλη μέρα τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος έβγαζε τα πάντα!

Φωνάζει -και δικαίως- ο Ολυμπιακός, καθώς ο Καλογερόπουλος δεν είδε το χέρι-πέναλτι του Λισγάρα στο 0-0.

Με μεγάλη φάση και… φωνές ξεκίνησε η αναμέτρηση στα Πηγάδια! Στο 10ο λεπτό, ο Οφόε «έσπασε» υπέροχα, αριστερά, στον Φορτούνη, με τον 24χρονο να ελίσσεται ωραία και να κάνει το δυνατό σουτ, αλλά την μπάλα να κοντράρει στο απλωμένο χέρι του Λισγάρα και να καταλήγει κόρνερ. Ο Καλογερόπουλος δεν το είδε, το είδε, ωστόσο, ο Χάσι, που διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον Αθηναίο ρέφερι -και στον τέταρτο… Ό,τι δεν έγινε στο 10', ωστόσο, έγινε δύο λεπτά αργότερα.

Στο 12', έπειτα από την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Σεμπά, ο Ένχελς απέδειξε -αμέσως- γιατί θεωρείται ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι (βλέποντας, άλλωστε, τον κόσμο από τα 1,94μ.), με τον Βέλγο στόπερ να πιάνει την κεφαλιά και να «γράφει» το 1-0 για τον Ολυμπιακό, σκοράροντας στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα!

Από εκεί και πέρα, το γήπεδο… έγερνε προς την εστία του Ζίβκοβιτς, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας και να δημιουργούν απανωτούς κινδύνους μπροστά από την εστία της Ξάνθης. Στο 16', έπειτα από φοβερή πάσα του Φορτούνη στον Τζούρτζεβιτς, ο Σέρβος βγήκε μόνος του με τον Ζίβκοβιτς από πλάγια, αλλά ο συμπατριώτης του είπε «όχι» στο πλασέ του! Στο 23', δε, και πάλι ο Φορτούνης έβγαλε μαγική κάθετη στον Τζούρτζεβιτς, αλλά ο Σέρβος γλίστρησε και χάθηκε το τετ-α-τετ, ενώ, στο 28'… τρίτωσε το κακό για τους Πειραιώτες: Μπαλιά και πάλι του Φορτούνη στον Τζούρτζεβιτς, με τον Σέρβο να μην προλαβαίνει να σουτάρει από καλό σημείο, σχεδόν μόνος του! Σε τρεις φάσεις, οι ίδιοι πρωταγωνιστές, η ίδια κατάληξη!

Στο 39', μάλιστα, οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν και νέα, απίστευτη ευκαιρία, καθώς ο Τζούρτζεβιτς βγήκε ολομόναχος από δεξιά, έδωσε στον Σεμπά, με τον Βραζιλιάνο να καθυστερεί και να σουτάρει άουτ, σχεδόν ένα μέτρο από τη γραμμή του τέρματος της Ξάνθης! Για να επιβεβαιωθεί ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου… Αφού προηγήθηκε η τεράστια απόκρουσή του στην «οβίδα» του Ντε Λούκας, στο 42', ένα λεπτό αργότερα ο Καπίνο έκανε λανθασμένη έξοδο, η άμυνα ήταν… αλλού, και έπειτα από τη σέντρα του Μπρίτο, με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ο Λισγάρας ισοφάρισε για τους Ακρίτες!