Ατρόμητος – Ολυμπιακός 1-2:Της αμύνης τα παιδιά! «Ζωντανός» στο τίτλο ο Ολυμπιακός (vid)

Νίκη στο φινάλε για τον Ολυμπιακό

Τέλος παιχνιδιού στο «Περστέρι» με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια δύσκολη νίκη σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι απέναντι στον Ατρόμητο. Σκόρερς και λυτρωτές οι δυο αμυντικοί των «ερυθρόλευκων» που κράτησαν ζωντανό τον Ολυμπιακό στο κυνήγι του τίτλου. Ο Ατρόμητος άντεξε, αντιστάθηκε αλλά στο τέλος λύγισε στην υπεροχή του Ολυμπιακού όσο και στην αριθμιτική όσο και στο γήπεδο. Στο -1 ο Ολυμπιακός από τον Ατρόμητο.

Α' ημίχρονο

Παρά την υπεροχή του στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια και να είναι πίσω στο σκορ με 1-0. Ο κατά πολύ καλύτερος Ολυμπιακός έδειξε τις προθέσεις του από την αρχή του παιχνιδιού απειλώντας από τα πρώτα λεπτά θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Νάχουελ και Ποντένσε που έκαναν αρκετή δουλειά από τα πλάγια. Ο Μέγερι σταμάτησε σε δυο περιπτώσεις το σουτ του Νάχουελ και στην συνέχεια του Μάνου μέσα από την περιοχή. Ο Ολυμπιακός θέλησε να εκμεταλλευτεί και τα μοναδικά κατεβάσματα του Βασίλη Τοροσίδη που πάντα εγκυμονούν κινδύνους. Η φάση που άλλαξε την κατάσταση στο πρώτο μέρος ήταν όταν ο Κουλούρης έκανε το 1-0. Μετά από το σουτ του Μπουσούλατζιτς και την τραγική απόκρουση του Σα ο Κουλούρης πήρε το ριμπάουντ και μέσα σε φωνές των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού έκανε το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» φώναζαν για έμμεσο που είχε γίνει λίγο πριν την επίτευξη του τέρματος.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 49ο λεπτό μετά το πλασέ του Καμαρά. Τεράστια αλλαγή και ώθηση έκανε η είσοδος του Φορτούνη στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό της επανάληψης. Ο Έλληνας μέσος έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του Ολυμπιακού βοηθώντας την ομάδα του να κυκλοφορήσει την μπάλα με μεγαλύτερη ελευθερία. Έπρεπε να φτάσουμε στο 62’ λεπτό για να δούμε την επόμενη μεγάλη φάση του αγώνα που ήταν για τον Ατρόμητο. Ο Μάντσον σούταρε με δύναμη και τον Σα να διώχνει και πάλι λανθασμένα. Ο Κουλούρης επωφελήθηκε αλλά το πλασέ του πέρασε χιλιοστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Άμεση αντίδραση από τον Ολυμπιακό στο σουτ του Γκιγιέρμε. Ο Μέγερι χωρίς ορατότητα έκανε μια εκπληκτική απόκρουση σώζοντας την ομάδα του. Ο Φορτούνης που έκανε τα πάντα στο γήπεδο έδωσε την κάθετη πάσα στον Φετφατζίδη όπου ο Έλληνας εξτρέμ αστόχησε μέσα από την περιοχή. Ο Ολυμπιακός που στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έδωσε τα πάντα για να πάρει το παιχνίδι έχασε ακόμη μια εκπληκτική ευκαιρία με τον Μάνο που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Σαν από μηχανής θεός ο Ρισβάνης απομάκρυνε τον κίνδυνο. Δεν έμελλε να αντέξει και πολύ ο Ατρόμητος αφού ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος. Στο 93’ λεπτό ο Βούκοβιτς μετά από κόρνερ του Φορτούνη έκανε το 1-2 και μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ατρόμητος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές από το 56ο λεπτό όταν ο Μπουσούλασιτς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Δεν μπορεί να μην είναι άλλος από τον Κώστα Φορτούνη. Ο Έλληνας μέσος μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 45ο λεπτό και έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του. Δημιούργησε τεράστιους κινδύνους στην άμυνα του Ατρόμητου και έδωσε τις ασίστ για τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποιος από τους δυο θα ήταν στους διακριθέντες του αγώνα για τον Ατρόμητο. Μέγερι και Ρισβάνης έκαναν μια εκπληκτική προσπάθεια και όσο περνούσε από το χέρι τους κρατούσαν την ομάδα τους ζωντανή.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση από ολόκληρη την ομάδα ο Μάνος δεν ήταν αρκετά καλός στο σημερινό αγώνα. Ποντένσε και Νάζουελ έκαναν ότι ήθελαν στα φτερά με τον Έλληνα φορ να μην μπορεί να μπει μέσα στο παιχνίδι

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ:

Ατρόμητος ( Νταμίρ Κανάντι): Ήξερε πολύ καλά τι παιχνίδι τον περίμενε. Έστησε πολύ καλά την άμυνα του και γενικά την ομάδα του. Αν δεν δεχόταν την κόκκινη κάρτα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό το σκορ.

Ολυμπιακός ( Πέδρο Μαρτίνς): Ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό. Είδε ότι μπορούσε να πάρει τη νίκη φόρτωσε έτσι την επίθεση ρίσκαρε και κέρδισε! Ο Μαρτίνς δεν φοβήθηκε να κάνει άκρος επιθετική την ομάδα του στα τελευταία λεπτά και δίκαια πήρε τη νίκη

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι να αντιμετωπίσει. Παιχνίδι με πίεση άγχος και σκληρά μαρκαρίσματα αφού οι κίτρινες κάρτες που έβγαλε ήταν αρκετές. Θα μπορούσε να ελέγξει ακόμη λίγο καλύτερα τον αγώνα αλλά σε γενικές γραμμές δεν είχε τα τεράστια λάθη.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ατρόμητος ( Νταμίρ Κανάντι): Μέγερι, Ρισβάνης, Χατζησαΐας, Καρασαλίδης, Σάκιτς, Μάτσον, Μπουσουλάτσιτς, Γιανούλης (Νάτσος), Μπρούνο (Μανούσος), Κουλούρης, Ν' Σικουλού(Ούμπιδες)

Ολυμπιακός ( Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Τοροσίδης, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Νάχουελ (Φετφατζίδης), Νάτχο (Φορτούνης), Ποντένσε (Γκερέρο), Μάνος

Διαιτητής:  Άγγελος Ευαγγέλου

Σκόρερ: Κολούρης (43') / Καμαρά (49') Βούκοβιτς (93')

Κίτρινες: Μπουσουλάτσιτς (45', 56'), Μάτσον, Γιανούλης / Νάχουελ

Κόκκινες: Μπουσουλάτσιτς /-