Ο Κότνικ τα έβγαζε, ο Μασούντ το έβαλε και ο Πανιώνιος απέδρασε!

Μπορεί η... ταυτότητα του ματς του Αστέρα με τον Πανιώνιο να έχει την υπογραφή του Μασούντ, που σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στη νίκη με 1-0 των «κυανέρυθρων», αλλά ο Κότνικ φρόντισε να κάνει απόσβεση του φετινού χρόνου του συμβολαίου του.

Με μεγάλη εμφάνιση του Σλοβένου τερματοφύλακα που ήταν καθοριστικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου διατήρησε το δικαίωμα να παραμείνει στο παιχνίδι και χάρη στην αγωνιστική της άνοδο στο β' ημίχρονο και την ποιότητα των παικτών που στελεχώνουν τη μεσοεπιθετική γραμμή, επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες.

Από την άλλη μεριά, ο Αστέρας δεν μπορεί σήμερα να κατηγορεί κανέναν άλλον, πλην του ίδιου, καθώς δημιούργησε πολλές και κλασικές ευκαιρίες, πολύ περισσότερο στο α' ημίχρονο, αλλά και στο β' μέρος στο τέλος του ματς, ωστόσο έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό γκολκίπερ, που φάνηκε ανίκητος στις ανεπαρκείς -όπως αποδείχθηκε- τελικές προσπάθειες των Ισνάλντο, Μαντίντα, Δουβίκα και Τσιλιανίδη.

Πώς έπαιξαν

Καμία έκπληξη από τους Σάββα Παντελίδη και Μιχάλη Γρηγορίου στη διάταξη των ομάδων τους.

Αμφότεροι επέλεξαν το 4-2-3-1, με τους γηπεδούχους να είναι στην ευχάριστη θέση να υπολογίζει από την αρχή τον Σελίν (εξέλιξη που άφησε στον πάγκο τον Πασαλίδη), που έλειπε για μεγάλο διάστημα λόγω τραυματισμού, ενώ θέση βασικού βρήκαν οι Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης και Μαντιντά, που βρήκαν χώρο μετά τις τιμωρίες των Ιγκλέσιας, Καλτσά και την ανετοιμότητα του Μαρτίν Τόνσο.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν καμία έκπληξη, αφού οι αναμενόμενοι έντεκα ήταν κανονικά στη βασική ενδεκάδα, με Λάμπρου και Σπιριντόνοβιτς να κερδίζουν τη μάχη των άκρων από τον Μασούρα, που έμεινε στον πάγκο.

Με τον… αέρα του γηπεδούχου, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τα ηνία, βάζοντας τον Πανιώνιο στα καρέ του και χωρίς να τον αφήνει καν να περάσει το κέντρο, υποχρεώνοντας την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου σε παθητικό ρόλο, κατάσταση την οποία δεν έχει συνηθίσει τη φετινή σεζόν.

Αφού πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο, σχετικά αναίμαχτα για τους «κυανέρυθρους», στο 16’ ο Αστέρας άρχισε να μετουσιώνει την κυριαρχία του σε κλασικές ευκαιρίες, με τον Μανιά να κερδίζει την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Μουνάφο, αλλά την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κότνικ, ενώ ο Σλοβένος γκολκίπερ είχε και πάλι την απάντηση δέκα λεπτά αργότερα σε ευθύβολο σουτ του Ισνάλντο.

Η επιθετικότητα του Αστέρα και οι φωνές του Γρηγορίου, αφύπνισαν τους φιλοξενούμενους και στο 30’ λίγο έλειψε να σκοράρουν κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν ο Μασούντ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Γεσίλ και πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη, που είχε κινηθεί από την άλλη πλευρά.

Τον… επίλογο των ευκαιριών στο α’ ημίχρονο έγραψε ο Αστέρας στο 32’, δημιουργώντας την πιο κλασική σε όλο το 45λεπτο, όταν ο Μανιάς έδωσε την κάθετη στον Μαντίντα, τη στιγμή που η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν ανεβασμένη στη μεσαία γραμμή, αλλά ο Κότνικ και πάλι νίκησε τον αντίπαλό του, αυτή τη φορά σε φάση τετ-α-τετ.

Με την έναρξη του β’ μέρους, άλλαξαν κατευθείαν τα δεδομένα και ο λόγος είναι ότι ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοσή του στα γνωστά του στάνταρ, με τη σωστή πίεση από ψηλά και τις γρήγορες εναλλαγές της μπάλας στο επιθετικό μισό της ομάδας. Με αυτό τον τρόπο κατάφερε να ανοίξει και το σκορ μόλις στο 47’…

Ο Τσουκαλάς «χάρισε» στο χώρο της μεσαίας γραμμής στον Σιώπη, με τον αμυντικό χαφ του Πανιωνίου να ξεδιπλώνει τη συνεργασία των Γεσίλ, Σπιριντόνοβιτς και Μασούντ. Η μπάλα έφτασε στον Ιρανό (που είχε κάνει κίνηση κρυφού σέντερ φορ) από ασίστ του Σπιριντόνοβιτς και με απλό πλασέ έκανε το 1-0, θέτοντας νέα δεδομένα στο ματς.

Η αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων ήταν πλέον στα ύψη, τη στιγμή που οι παίκτες του Αστέρας σοκαρίστηκαν από την εξέλιξη, όταν έδειχναν ότι στο α’ ημίχρονο είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Η κατοχή της μπάλας είχε πλέον εξισορροπηθεί ανάμεσα στις δύο ομάδες και με χαρακτηριστική ευκολία οι Νεοσμυρνιώτες κρατούσαν το σκορ.

Με ευκολία τουλάχιστον μέχρι το 77’… Σε εκείνο το λεπτό, ο Τόνσο που είχε περάσει στο ματς με το που ο Πανιώνιος προηγήθηκε, έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι, περνώντας ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

Τη νίκη του Πανιωνίου υπέγραψε τελικά ο παίκτης που τον κράτησε όρθιο στο α’ ημίχρονο, που δεν ήταν άλλος από τον Κότνικ. Έπειτα από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Αστέρας στο 85’ έβγαλε την αντεπίθεση, ο Γκοντό έδωσε… έτοιμο γκολ στον Δουβίκα που ήταν στο ύψος του πέναλτι, ο νεαρός επιθετικός πλάσαρε με τη μία, αλλά ο Σλοβένος γκολκίπερ και πάλι εξουδετέρωσε προσπάθεια παίκτη του Αστέρα.

Και σαν κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Πανιωνίου, ο Κότνικ στο 93’ είπε και πάλι «όχι» σε εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, κρατώντας το 1-0, υπέρ των Νεοσμυρνιωτών.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης – Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης – Μουνάφο, Τσουκαλάς – Τσιλιανίδης, Μαντίντα (50’ Τόνσο), Ισνάλντο (74’ Γκοντό) – Μανιάς (50’ Δουβίκας)

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ – Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί – Κόρμπος, Σιώπης – Λάμπρου (46’ Μασούρας), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς (80’ Παπαγεωργίου) – Γεσίλ (69’ Ντουρμισάι)

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση