Λύτρωση από την «άσπρη βούλα» για Παναιτωλικό

Με πέναλτι του Μοράρ (74’), ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τη Λαμία στο Αγρίνιο...

Σε ένα παιχνίδι, που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αφού στερείτο ποιότητας, ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 της Λαμίας, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας και διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες του για την πέμπτη θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη και μόνο με αυτοκτονία θα χάσει την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια.

Το παιχνίδι κρίθηκε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράρ στο 74’, ενώ στο 85’ ο Ντίας είχε δοκάρι για την ομάδα του Αγρινίου. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ασίγκμπα στις καθυστερήσεις.

Το ματς:

Ο Παναιτωλικός μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση, ωστόσο, δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Η Λαμία, από την πλευρά της, δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παίζεται στο μισό γήπεδο. Παρ’ όλα αυτά, δεν διέτρεχε κίνδυνο, γιατί δεν άφηνε κενούς χώρους και αμυνόταν σωστά. Αυτή ήταν η εικόνα στο πρώτο εικοσάλεπτο και το μοναδικό αξιοσημείωτο ήταν μια κίτρινη κάρτα στον Ασίγκμπα. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο υπόλοιπο «κομμάτι» του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, προκειμένου να πετύχουν το γκολ και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται με κάθε τρόπο. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45αλεπτου, τα «καναρίνια» προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Μοράρ, που πέρασε δύο αντιπάλους, αλλά η μπάλα κόντραρε.

Η πίεση του Παναιτωλικού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι που αποτυπωνόταν και από τα πέντε κόρνερ που είχε κερδίσει, χωρίς, όμως, να τα εκμεταλλευτεί. Στο 53’ ο Ρόσα βρέθηκε έξω από την περιοχή με καλές προϋποθέσεις και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Όσο περνούσε η ώρα, η Λαμία κλεινόταν όλο και περισσότερο, στην προσπάθεια να «κλειδώσει» το μηδέν και τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 74’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντίας από τον Ασίγκμπα και ο Μοράρ, που ανέλαβε την εκτέλεση, άνοιξε το σκορ. Στο 85’ ο Ντίας έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, καθώς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ασίγκμπα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας: Κυριακίδης, Μιχάι, Αργκούς, Μαρινάκης (84’ Γιαννιώτης), Ρότσα (70’ Κλέσιο), Τσοκάνης, Μοράρ, Ντίας, Ρόσα (90’ Χαντάκιας), Μάζουρεκ, Μπράβο.

Στον πάγκο έμειναν: Κουσιάδης, Μύγας, Νταλακούρας, Βασιλούδης.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές: Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος (76’ Φράγκος), Παντελιάδης, Τζεμιά, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Ακόστα, Μπουλουλής, Μπούντνικ (57’ Κουτρομάνος), Τσούκαλος, Μπλάζιτς (26’ Αντρόνικ).

Στον πάγκο έμειναν: Μελίσσας, Πίτι, Πριντέτα, Παπαργυρίου.

Κίτρινες κάρτες: Ασίγκμπα, Μπουλουλής, Αντρονίκ, Τσούκαλος