Ένας Ατρόμητος... επαγγελματίας!

Μια γκολάρα του Ενσικουλού ήταν αρκετή για τον κυνικό Ατρόμητο ώστε να πάρει ένα εύκολο τρίποντο κόντρα στον Λεβαδειακό (1-0) και να αυξήσει τη διαφορά του από την πέμπτη θέση

Ατρόμητος όμορφα και ωραία! Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι ήταν κυνική και με μια γκολάρα του Κλαρκ Ενσικουλού, επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού που ήταν κάκιστος και τελείως ακίνδυνος σε όλη τη διάρκεια του ματς! Με αυτό το εύκολο τρίποντο, ο Ατρόμητος έφτασε τους 36 βαθμούς και αποσπάστηκε επτά βαθμούς από τον Άρη, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο. Στην προτελευταία θέση έμεινε ο Λεβαδειακός με 11 βαθμούς και βλέπει το... τρένο της παραμονής να φεύγει!

Όλα τα λεφτά ο Ενσικουλού που εκτός από το γκολ, δημιουργούσε συνεχώς ρίγματα στην αντίπαλη άμυνα και έφτιαχνε τελικές! Δεν δόθηκε πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στον Ατρόμητο, σε σπρώξιμο του Ντιόγκο στον Ουάρντα, με τον διαιτητή Τζοβάρα να δείχνει κάρτα για θέατρο στον Αιγύπτιο!

Φουλ κατοχή από τον Ατρόμητο στο ξεκίνημα του ματς, με τον Λεβαδειακό να δίνει χώρο και να περιμένει τους αντιπάλους του στο δικό του μισό. Αρχικά, αυτό βγήκε στους Βοιωτούς αλλά πλήρωσαν μια ολιγωρία με την συμπλήρωση 16 λεπτών όταν ο Ενσικουλού έκανε ωραίο σόλο και αφού δεν τον... εμπόδισε κανένας, βρήκε τον χώρο να σουτάρει έξω από την περιοχή και να νικήσει τον Μπάγιτς για το 1-0. Ο Ατρόμητος είχε πάρει αυτό που ήθελε και συνέχιζε να ελέγχει το ματς, κρατώντας τον Λεβαδειακό μακριά από την περιοχή του.

Σαν να μην έφθανε το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Βοιωτοί έχασαν στο 24’ τον Γιακουμάκη με τραυματισμό. Το ματς πήγαινε ακριβώς όπως ήθελαν οι γηπεδούχοι και θα μπορούσε να πάει και ακόμη καλύτερα εφόσον ο Τζοβάρας έβλεπε το σπρώξιμο του Ντιόγκο πάνω στον στον Ουάρντα στο 45ο λεπτό. Ωστόσο, ο διαιτητής από την Φθιώτιδα έκρινε λανθασμένα πως ο Αιγύπτιος έκανε θέατρο και τον «κιτρίνισε».

Ο Νταμίρ Κάναντι δεν θα μπορούσε παρά να είναι ευχαριστημένος από την ομάδα του που είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Με τον γνωστό κυνικό τρόπο και την εξαιρετική αμυντική λειτουργία που τον χαρακτηρίζει, ο Ατρόμητος κρατούσε χαλαρά το προβάδισμά του και προσπαθούσε να κοντρολάρει και να ρίξει τον ρυθμό. Παραλίγο, μάλιστα, να φτάσει και στο δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» το ματς αλλά ο Μπάγιτς κράτησε το σκορ ως είχε. Ή για να είμαστε ακριβείς, τόσο ο Ενσικουλού όσο και ο Κουλούρης κατάφερε να... πετύχουν τον αντίπαλο πορτιέρε από το μισό μέτρο στο 63ο λεπτό! Τέσσερα λεπτά μετά, ο Λεβαδειακός έφτιαξε την πρώτη του καλή φάση στο παιχνίδι αλλά ο Μέγερι μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Σαβαντογκό.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός... έπεφτε! Ο Ατρόμητος ήταν εξαιρετικός τακτικά για ακόμη ένα παιχνίδι, ήξερε πως να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα και χωρίς να πάρει ρίσκα αλλά και χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα, έφτασε εν τέλει στην δεύτερη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα που τον... απομακρύνει από την πέμπτη θέση.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Νάτσος, Ούμπιδες, Μάντσον, Μπρούνο (74’ Μπουσούλατζιτς), Ενσικουλού (84’ Μανούσος), Κουλούρης, Ουάρντα (60’ Κατράνης).

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Ρεκβιασβίλι, Ντιόγκο, Κονέ, Στανόγεβιτς (69’ Νανγκίς), Ζησόπουλος, Μαρκοφσκι, Σαβαντογκό (86’ Λιάγκας), Γιακουμάκης (23’ Μελέγκ).

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση