Ξύπνησε την ΑΕΚ ο Μπογέ και ο Γκάλο τούμπαρε τη Λαμία

Καλή εμφάνιση από τον Αργεντινό

Πρεμιέρα… με καθυστέρηση αλλά και με το δεξί για την ΑΕΚ στο Κύπελλο. Στο εξ αναβολής παιχνίδι με τη Λαμία στο «Ελ Πάσο» για την 1η αγωνιστική των ομίλων η Ένωση επικράτησε 2-1 ολοκληρώνοντας στο φινάλε την ανατροπή.

Όλο το ματς ήταν… το δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, που αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές δεν μπόρεσε να ρολάρει και οι ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με μόλις μία αλλαγή, η οποία ανήκε στη Λαμία.

Αντίθετα στο δεύτερο το παιχνίδι είχε ρυθμό και η Λαμία αιφνιδίασε στο 64’ όταν εκμεταλλεύτηκε το κάκιστο transition των κιτρινόμαυρων και άνοιξε το σκορ με τον Επστάιν. Η Ένωση για άλλο ένα ματς κλήθηκε να βγάλει αντίδραση και τα κατάφερε. Στο 73’ ο Μπογέ αφού κατέβασε υποδειγματικά την μπάλα έπειτα από το βολέ του Τσιντώτα έδωσε έτοιμο το 1-1 στον Γιακουμάκη. Η ομάδα του Χάβου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις δικές της καλές στιγμές και στο 87’ ο Γκάλο, έπειτα από φάουλ που κέρδισε ο Μπογέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Το ματς:

Μέτριο το παιχνίδι στο ξεκίνημά του. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό. Η έξυπνη επιλογή του Χάβου να πιέσει ψηλά στις πρώτες πάσες της ΑΕΚ δημιούργησε προβλήματα στην ανάπτυξη των κιτρινόμαυρων, που δικαιολογημένα χρειάζονταν και έξτρα χρόνο προκειμένου να συντονιστούν τα αρκετά νέα πρόσωπα της ενδεκάδας. Μοιραία το πρώτο 20λεπτο στο «Ελ Πάσο» πέρασε χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο.

Σταδιακά, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της. Πάντως, παρότι κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο, η Ένωση δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και δεν είχε τελικές πάσες. Αποτέλεσμα; 0 τελικές ύστερα από 45λεπτά παιχνιδιού στην Καλλιθέα, ενώ αντίστοιχα η Λαμία κατάφερε μόλις μία φορά να ενοχλήσει τον Τσιντώτα με ένα σουτ του Δημούτσου.

Πολύ καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο με μαζεμένες ευκαιρίες στο «Ελ Πάσο». Η Λαμία τράβηξε πιο ψηλά την άμυνά της και η ΑΕΚ βρήκε χώρους στην πλάτη, κυρίως με τον Γιαννιώτα που ξέφευγε από τα μαρκαρίσματα σε ρόλο «κρυφού» επιθετικού, όμως στις δύο καλύτερες ευκαιρίες που πρωταγωνίστησε νικήθηκε από τον Μελίσσα. Η ομάδα της Φθιώτιδας επίσης ήταν πιο κινητική επιθετικά και ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση –εκμεταλλευόμενη την κακή επιστροφή των παικτών του Ουζουνίδη έπειτα από κόρνερ - έκανε τη ζημιά με τον Επστάιν να ανοίγει το σκορ με όμορφο πλασέ στην κίνηση μετά από ασίστ του Βασιλαντωνόπουλου στο 64ο λεπτό.

Άμεση ήταν η αντίδραση της ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχτηκε. Μπορεί να μην είχε «κλασική» ευκαιρία, ωστόσο, η Ένωση πίεσε και στρίμωξε τη Λαμία. Στο 73΄ έπειτα από βολέ του Τσιντώτα, ο Μπογέ κατέβασε άψογα την μπάλα και παρά την πίεση του αντίπαλου αμυντικού σέρβιρε έτοιμο το 1-1 στον Γιακουμάκη. Στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι συνέχιζαν να πιέζουν, όμως η ομάδα του Χάβου έδειχνε πιο επικίνδυνη. Τελικά στο 87’ και ύστερα από φάουλ που κέρδισε ο Μπογέ ο Γκάλο «τούμπαρε» το ματς νικώντας τον Μελίσσα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Τσόσιτς, Μοράν, Αϊντάρεβιτς (75’ Κλωναρίδης), Γιαννιώτας (66’ Γιούσης), Μπότος (58’ Μπογέ), Γιακουμάκης

Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Οσμάν, Δημούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Μαστούρ (66’ Μπουλούλης), Επστάιν, Καραμάνος (83’ Κωστίκα)

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση