Το σήκωσε η ΑΕΚάρα στη Φιλαδέλφεια!

Την στιγμή που περίμενε 24χρόνια έζησε στην κιτρινόμαυρη Ριζούπολη η ΑΕΚ

Γιορτάζει και πλέον το φωνάζει η ΑΕΚ! Η Ένωση αφού επικράτησε 1-0 και στην «κιτρινόμαυρη» Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλωνα στη συνέχεια έκανε και επίσημα τον γύρο του θριάμβου και σήκωσε την κούπα του πρωταθλήματος βάζοντας τέλος στα 24χρόνια αναμονής.

Με τις δύο ομάδες να είναι αδιάφορο βαθμολογικά το ματς ήταν αρκετά ελεύθερο. Η Ένωση χρειάστηκε χρόνο για να βρει τα πατήματά της και στο 34ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με υπέροχο τελείωμα του Σέρχιο Αραούχο ύστερα από σέντρα του Λιβάγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι κατέβασαν στροφές, ωστόσο, διατήρησαν με άνεση τα ηνία του ματς. Μάλιστα, έχασαν και αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ όμως δεν τα κατάφεραν.

Το ματς:

Με τον Απόλλωνα να παίζει αρκετά ανοιχτά για τα δεδομένα του ξεκίνησε το ματς στη Ριζούπολη. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτιαξαν μόλις στο 4ο λεπτό την πρώτη ευκαιρία, όμως ο Μπάρκας είπε «όχι» στο σουτ του Τσουκαλά. Η ΑΕΚ χρειάστηκε κάποιο χρόνο μέχρι να βρει τα πατήματά της, όμως στη συνέχεια πήρε την μπάλα στα πόδια της και προσπάθησε να πατήσει στην περιοχή του Χουάντερσον. Πάντως με εξαίρεση κάποια σουτ του Μπακασέτα, οι κιτρινόμαυροι δεν απείλησαν ιδιαίτερα, καθώς τα «χάλαγαν» στην τελική πάσα.

Κάποια λάθη στη μεσαία γραμμή αλλά και τα αρκετά και αδικαιολόγητα νεύρα μεταξύ των παικτών «έκοψαν» τον ρυθμό του ματς, πάνω που άρχισε να ζωηρεύει. Τελικά, τα πράγματα άλλαξαν στο 34ο λεπτό, όταν στην πρώτη φάση που αναπτύχθηκε γρήγορα και όμορφα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Λιβάγια να σεντράρει στον Αραούχο, που τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Η Ένωση πήρε μπροστά και πίεσε αρκετά όμως με εξαίρεση το απρόσεκτο διώξιμο του Τσουκαλά (παραλίγο αυτογκόλ) δεν έβγαλε άλλη μεγάλη ευκαιρία. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πίεσε ψηλά, όμως δεν προβλημάτισε καθόλου την άμυνα του Μπάρκα, αφού και ο Βράνιες «καθάριζε» τα πάντα. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να μπαίνει στα αποδυτήρια με το 1-0 στην τσέπη.

Αρκετά ορεξάτη επέστρεψε από τα αποδυτήρια η ομάδα του Χιμένεθ και μόλις στο 48’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λαμπρόπουλο, όμως ο στόπερ της Ένωσης δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση. Η ΑΕΚ ήταν σταθερά στην επίθεση την ώρα που Απόλλωνας ήταν εγκλωβισμένος στο μισό του γηπέδου και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά. Μάλιστα, οι παίκτες του Παράσχου έχασαν και την συγκέντρωσή τους στην άμυνα όμως και θα μπορούσαν να το είχαν πληρώσει στο 66’ αν το πλασέ του Μάνταλου δεν πέρναγε δίπλα απ’ την εστία.

Με το πέρασμα των λεπτών οι κιτρινόμαυροι κατέβασαν στροφές. Πάντως συνέχιζαν να έχουν το έλεγχο του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκαν καθόλου από τα μακρινά σουτ των παικτών της ομάδας του Παράσχου. Το φινάλε του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να εξακολουθεί να ψάχνει κι άλλα γκολ, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Ένωση να παίρνει ακόμη μία νίκη.