Το αλογάκι… δεν κρατιόταν με τίποτα! (vid)

Η Λάρισα πήρε προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας επί της ΑΕΚ

Τελικό Κυπέλλου με μια μάγκικη νίκη ονειρεύεται η ΑΕΛ! Οι «βυσσινί» δεν πτοήθηκαν από το αντικανονικό γκολ του Μασούντ και με ήρωα τον Κρίζμαν στο 93’, τερμάτισαν το αήττητο της κακής ΑΕΚ (2-1).

Το δικαίωμα να ονειρεύεται τον τελικό του Κυπέλλου κέρδισε με το σπαθί της η ΑΕΛ!

Οι παθιασμένοι «βυσσινί» έκαναν κατάθεση ψυχής απέναντι στην ελλιπέστατη και προβληματική ΑΕΚ και την έφεραν τούμπα στις καθυστερήσεις (2-1).

Παρόλο που προηγήθηκαν μ’ ένα γκολ που ξεσήκωσε θύελλα δικαιολογημένων αντιδράσεων (καθώς ξεκίνησε από φάουλ για κόκκινη του Μοράν και οριακό οφσάιντ του σκόρερ Μασούντ), οι «κιτρινόμαυροι» δεν άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων.

Έτσι, το γκολ του Ναζλίδη από ένα συζητήσιμο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και το «χτύπημα» του Κρίζμαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έφεραν τη μεγάλη ανατροπή που έκανε θρίλερ τη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Όαση για την ΑΕΚ ο Χριστοδουλόπουλος, που είχε δοκάρι στο 1-1 και έφτιαξε αρκετές φάσεις, τις οποίες δεν αξιοποίησαν οι συμπαίκτες του.

Όσο «μπαρούτι» αναμενόταν (μετά το φιτίλι που άναψε η ΑΕΛ με την ανακοίνωση περί ελέγχου ντόπινγκ) αποδείχθηκε το παιχνίδι. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε ότι οι μονομαχίες και τα πολλά νεύρα δεν θα επιτρέψουν να παιχτεί καλή μπάλα. Και όντως έτσι έγινε… Μπορεί λοιπόν η ΑΕΚ να μπήκε καλύτερα και ν’ άγγιξε από νωρίς το γκολ (με τον Λαμπρόπουλο να κάνει τα πάντα τέλεια εκτός από το σουτ πάνω στον Μπρόζοβιτς), ωστόσο γρήγορα παραχώρησε την πρωτοβουλία στους γηπεδούχους. Οι οποίοι, από την πλευρά τους, είχαν την μπάλα στα πόδια, αλλά δεν ήξεραν τι να την κάνουν…

Έτσι, αρκέστηκαν σε άστοχες σέντρες ή σε μακρινά σουτ (όπως αυτό του Φατιόν που εξουδετέρωσε ο Μπάρκας). Την ίδια ώρα η πειραματική ενδεκάδα του Χιμένεθ είχε εμφανείς επιπτώσεις στην ομοιογένεια της ΑΕΚ. Η κυκλοφορία της μπάλας από την πλευρά της ήταν προβληματική. Μπορεί λοιπόν ο κακός αγωνιστικός χώρος να ήταν ελαφρυντικό, ωστόσο γίνονταν υπερβολικά πολλές γιόμες. Ήταν εμφανής η απουσία κλασικού επιθετικού. Κι έτσι οι μόνες στιγμές που η «Ένωση» διέκοψε την… κλωτσοπατινάδα (που είχε ενταθεί μετά από μια δυνατή προβολή του Βράνιες) ήταν ένα επικίνδυνο σουτ του εξαιρετικού και πάλι Λάζαρου.

Όσες συγκινήσεις απουσίασαν όμως από το πρώτο μέρος, ήρθαν μαζεμένες στο δεύτερο. Διότι δεν χρειάστηκε να περάσουν παρά λίγα λεπτά μετά την ανάπαυλα για να γίνει η φάση που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι: Αφότου λοιπόν ο Μοράν έκανε ένα φάουλ για το οποίο θα μπορούσε να δει και την κόκκινη κάρτα και οι παίκτες της ΑΕΛ φάνηκε να σταματούν, ο Μασούντ έφυγε στην πλάτη τους και έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Πριν καν κοπάσουν όμως οι (δικαιολογημένες) διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, μετατράπηκαν σε πανηγυρισμούς.

Γιατί ένα μαρκάρισμα του Λαμπρόπουλου στον Ναζλίδη στο οποίο δεν βρήκε μπάλα, αλλά δεν είναι ξεκάθαρο αν υπέπεσε και σε παράβαση, έφερε τον παθόντα στη βούλα. Και του επέτρεψε να φέρει γρήγορα την κατάσταση στα ίσια. Όπως είναι λογικό, η ισοφάριση έδωσε φτερά στην ΑΕΛ. Της έδωσε ώθηση να πιέσει και να απειλήσει άμεσα με ανατροπή (σε σουτ του Ναζλίδη στο δοκάρι). Αφότου όμως ο Χιμένεθ διαπίστωσε ότι μόνο με Μοράν και Αϊντάρεβιτς στα χαφ δεν… γινόταν δουλειά (προσθέτοντας τον Γαλανόπουλο αντί του Κλωναρίδη) η ΑΕΚ ανέβηκε.

Πήγε να ξαναπάρει προβάδισμα με εκπληκτικό σόλο του Χριστοδουλόπουλου. Δυστυχώς όμως για εκείνη, το πλασέ του καλύτερού της παίκτη σταμάτησε στο δοκάρι. Και η πάσα «πάρε-βάλε» που έκανε λίγο αργότερα στον Μασούντ δεν αξιοποιήθηκε από τον Μασούντ. Αφού λοιπόν δεν έβαλε το δεύτερο, η ΑΕΚ τιμωρήθηκε σκληρά. Γιατί αρκούσε μια υπέροχη πάσα του Λεοζίνιο και ένα άψογο τελείωμα του Κρίζμαν στις καθυστερήσεις για να τους δώσει μια δίκαιη και παλικαρίσια νίκη και να κάνει «θρίλερ» τη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Πηγή:sport-fm.gr