Τεράστιο διπλό η ΑΕΚ με Αραούχο!

Νίκη της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη με 0-1 επί του Πανιωνίου

Βγήκε μπροστά στα δύσκολα! Ο Αραούχο επέστρεψε στον τόπο του εγκλήματος και όπως και πέρσι στα πλέι-οφ, έτσι και φέτος λύτρωσε την ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη «τεζάροντας» τον Πανιώνιο με γκολ στο 81’ (1-0).

Πήρε στις πλάτες του την ΑΕΚ ο Σέρχιο Αραούχο! Ο Αργεντινός «ξεκόλλησε» την Ένωση στη Νέα Σμύρνη και με γκολ στο 81ο λεπτό «καθάρισε» τον Πανιώνιο (1-0).

Πολύ καλύτεροι οι κιτρινόμαυροι στην Πλατεία. Δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τους «μπερδεμένους» κυανέρυθρους και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί πολύ νωρίτερα, όμως ο Κότνικ με μεγάλες επεμβάσεις κρατούσε «όρθια» την ομάδα του (35’, 36’, 73’). Η Ένωση ζήτησε πέναλτι στο 31’, το οποίο θα μπορούσε να της δώσει ο διαιτητής, καθώς ο Μπανανά βρήκε τον Μάνταλο σε μονομαχία εντός περιοχής.΄

Άτυχες και οι δύο ομάδες λόγω των τραυματισμών. Ο Πανιώνιος «έχασε» τον Γεσίλ, ενώ η ΑΕΚ τους Τσόσιτς και Μάνταλο.

Το ματς:

Πιο καλά μπήκε στη Νέα Σμύρνη η ΑΕΚ. Το 3-5-2 του Χιμένεθ «μπέρδεψε» τον Πανιώνιο, που δέχτηκε έντονο πρέσινγκ στις πρώτες πάσες και δεν μπόρεσε να βρει ηρεμία στο παιχνίδι του. Η Ένωση, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και παίζοντας κυρίως από την αριστερή πλευρά και με τον αρκετά δραστήριο Λόπες δημιούργησε προβλήματα, όμως της έλλειψε η καθαρή ευκαιρία.

Οι κυανέρυθροι προσπάθησαν να ρίξουν τον ρυθμό και να θωρακίσουν τα άκρα τους, όμως η Ένωση βρήκε και πάλι τον τρόπο να απειλήσει. Παίζοντας γρήγορα και αποτελεσματικά από τον άξονα, η ΑΕΚ δημιούργησε χώρους και στο 31’ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι το οποίο θα μπορούσε να της είχε δώσει ο Σταύρος Μάνταλος, όμως δεν είδε το χτύπημα του Μπανανά στον Μάνταλο (31’). Οι γηπεδούχοι έχαναν σταδιακά μέτρα στο γήπεδο, όμως τους κράτησε ο Κότνικ, που με δύο δύσκολες αποκρούσεις είπε «όχι» στους Λιβάγια (35’) και Σιμόες (36’). Στο φινάλε του ημιχρόνου το ματς χάλασε αφού κυριάρχησαν τα νεύρα ανάμεσα στους παίκτες και οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς σκορ (0-0) στα αποδυτήρια.

Εξίσου δυνατό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ και στο δεύτερο 45λεπτο. Οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν και πάλι αρκετά από τα αριστερά και στο 54’ θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, όμως το σουτ του Αραούχο έπειτα από το γύρισμα του Λόπες κόντραρε πάνω στον Χατζισαφί. Ο Γρηγορίου, που το γύρισε κι αυτός σε 3-5-2, είδε την ομάδα του να βγάζει για πρώτη φορά αντίδραση στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος βρήκε περισσότερους χώρους στην πλάτη της άμυνας και για πρώτη φορά άγχωσε τον Ανέστη και τους αμυντικούς του, που βέβαια είχαν σωστή αντίδραση στις περισσότερες φάσεις.

Το πέρασμα των λεπτών βρήκε την ΑΕΚ να αυξάνει την πίεση της και τους κυανέρυθρους κλεισμένους στην περιοχή τους. Στο 73’ ο Κότνικ έβαλε νέο «μπλόκο», αυτή την φορά στο σουτ του Μάνταλου, όμως η Ένωση δεν το έβαλε κάτω. Μια-δυο-τρεις και η ζημιά έγινε. Ο Μπακασέτας άνοιξε έξυπνα στον Αραούχο, που βγήκε απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε να παίξουν με δέκα, αφού δεν είχαν μείνει αλλαγές όταν τραυματίστηκε ο Μάνταλος. Ο Πανιώνιος το πάλεψε με κάποια γεμίσματα όμως οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν», ενώ θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις και πάλι με τον Αραούχο.

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Οικονόμου, Βλάχος, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (77’ Σαββίδης), Λάμπρου (46’ Κάργας), Μασούντ, Γεσίλ (34’ Ντουρμισάι)

Στον πάγκο: Μπαντής, Σαραμαντάς, Γκιοατά, Παπαγεωργίου

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς (78’ Λάζαρος), Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (64’ Γιόχανσον), Μάνταλος, Λιβάγια (67’ Μπακασέτας), Αραούχο

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Γιακουμάκης

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος
Βοηθοί: Χρήστος Ακρίβος, Ιωάννης Κουράκης

Γήπεδο: Νέα Σμύρνη

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση