Πέρασε… αέρα από το Ηράκλειο η ΑΕΚ!

Επανήλθε άμεσα στις νίκες

Αεράτη ΑΕΚ στο Ηράκλειο.

Η Ένωση νίκησε πιο εύκολα (3-0) απ’ ότι θα πίστευε κι η ίδια τον ΟΦΗ, αφήνοντας πίσω της την ήττα από τον ΠΑΟΚ και πήρε ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί.

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» επί της ουσίας το ματς η Ένωση, καθώς στο 32’ βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά, με τους Μπακασέτα (όπου σκοράρει, παίρνουν τη νίκη οι «κιτρινόμαυροι») στο 20’ και Γκάλο στο 32’. Επίσης είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 30’ λόγω της (σωστής) αποβολής του Κομεσίδη.

Ένα από τα πιο καλά της ημίχρονα στη σεζόν είχε η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος. Ουσιαστικά, έγινε «μάχη» μόνο στα πρώτα λεπτά και ένιωσε σθεναρή αντίσταση μόνο στα πρώτα λεπτά και από εκεί και πέρα οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν από την πλευρά των φιλοξενούμενων, που απείλησαν με τον Πόνσε, ο οποίος έστειλε την μπάλα εκτός με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου.

Ο Αργεντινός ήταν γενικότερα «μέσα» στις φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά δεν είχε καλά τελειώματα. Ό,τι είχε να παρουσιάσει επιθετικά σε αυτό το χρονικό διάστημα η ομάδα από το Ηράκλειο, το έκανε σε ένα δίλεπτο, έχοντας δύο καλές στιγμές. Ο Μιχόγεβιτς βρήκε την μπάλα σε μια αναμπουμπούλα, αλλά αυτή σταμάτησε στον Τσόσιτς, που έδιωξε στο 3’ και λίγο μετά ο Σασί αστόχησε από πολύ καλή θέση μετά τη σέντρα του Ποτουρίδη.

Κοντά στη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, η Ένωση κατάφερε να… ράψει σταδιακά στα μέτρα της το παιχνίδι. Έχοντας τον Πόνσε αρκετά δραστήριο, στο κατάλληλο σημείο, αλλά και πάλι άστοχο, άγγιξε το γκολ σε δύο περιπτώσεις (8’, 12’), με κεφαλιά και προβολή του Αργεντινού άσου.

Ωστόσο, από το 20’ και μετά μπήκε το νερό στ’ αυλάκι για την Ένωση. Ο Μπακασέτας δοκίμασε το πόδι λίγα μέτρα κάτω από το ημικύκλιο και «κάρφωσε» την μπάλα τα δίχτυα του Σωτηρίου, που τη βρήκε λίγο χωρίς να γλιτώσει το 1-0. Η πλάστιγγα έγειρε κατά πολύ υπέρ των «κιτρινόμαυρων» μετά από το τέρμα και συνέχισαν με άλλον… αέρα στο ματς, δείχνοντας ότι με λίγη παραπάνω συγκέντρωση «έχουν» και δεύτερο τέρμα.

Η κατάσταση υπεραπλουστεύτηκε μετά το μισάωρο. Ο Κομεσίδης δέχθηκε κόκκινη για αντικανονικό μαρκάρισμα, που έφευγε φάτσα με την εστία, ο Γκάλο εκτέλεσε (32’) εξαιρετικά το φάουλ, γράφοντας το 2-0. Ο (εκτεθειμένος) Πόνσε δεν βρήκε την μπάλα στο γύρισμα του Μάνταλου στο 35’, σε μια φάση που η Ένωση παραλίγο να κάνει το 3-0.

Πλέον, η ΑΕΚ έπρεπε απλώς να κάνει μια καλή διαχείριση (έχοντας και στο μυαλό της το δύσκολο ματς με την Μπενφίκα για το Champions League), αφού πέραν των δύο τερμάτων, είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Κάπως έτσι έγινε. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, είχε ένα μικρό ξέσπασμα, αλλά όχι και κάποια μεγάλη φάση, με τους Κυριακίδη(53’) και Αραβίδη (54’) να βρίσκουν σε ετοιμότητα τον Μπάρκα.

Η… φλόγα έσβησε για τον ΟΦΗ, που σταδιακά (λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος) άρχισε να μένει και από δυνάμεις και η ΑΕΚ σφιχταγκάλιασε τη νίκη. Ειδικά, μετά το τρίτο τέρμα, που ήρθε από τον Πόνσε (64’), έπειτα από… περιπέτεια, με τον Γκάλο να εκτελεί φάουλ, τον Σωτηρίου να αντιδρά άσχημα και τον Μάνταλο με κεφαλιά να τροφοδοτεί (κόντραρε κιόλας η μπάλα) τον Πόνσε που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά και το «πάγωμα» με τον Λόπες, το παιχνίδι… έσβησε εντελώς και δεν είχε κάτι αξιοσημείωτο, πέραν της έντασης ανάμεσα σε Ποτουρίδη και Γιακουμάκη.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης (68’ Κουτσιανικούλης), Μιχόγιεβιτς, Παπαστεριανός (67’ Νάστος), Κομεσίδης, Σάσι (46’ Βουό), Κοροβέσης, Μπολάκης, Ποτουρίδης

ΑΕΚ(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Γκάλο, Λόπες (70’ Χουλτ), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Πόνσε (68’ Γιακουμάκης), Μάνταλος, Κλωναρίδης (58’ Γιαννιώτας), Μπακασέτας.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση