Όσο ΑΕΚ χρειαζόταν!

Η νίκη της ΑΕΚ επί της Λαμίας για το κύπελλο Ελλάδας

Αποκλειστικά τον Ολυμπιακό σκέφτεται η ΑΕΚ. Η Ένωση έπαιξε στο ρελαντί στη Ριζούπολη με τη Λαμία, όμως γκάζωσε στο β’ μέρος και με γκολ των Λάζαρου και Μάνταλου μπήκε και στο Κύπελλο με το δεξί (2-0).

Με το δεξί ξεκίνησε στο Κύπελλο η ΑΕΚ. Χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει στροφές η Ένωση επικράτησε 2-0 κόντρα στη Λαμία στην άδεια Ριζούπολη και πλέον μπορεί να σκέφτεται αποκλειστικά το κυριακάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Τετάρτη 20/09 ΑΕΚ-Λαμία 2-0
(49’ Λάζαρος, 80’ Μάνταλος)

Πέμπτη 21/09 Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας (18.15)

Το ματς:

Κακό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά στην Ριζούπολη. Η ΑΕΚ «ψαχνόταν» να βρει ρυθμό, ενώ η Λαμία πιέζοντας ψηλά κατέστρεφε με ευκολία το παιχνίδι της ομάδας του Χιμένεθ. Μάλιστα, οι παίκτες του Τεννέ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσουν την Ένωση, όμως η προσπάθεια του Φράγκου στο 8’ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να δημιουργήσουν εστίες κινδύνου, όμως όταν έφταναν έξω από την περιοχή έκαναν γεμίσματα τα οποία δεν είχαν τύχη.

Με την ΑΕΚ να συνεχίζει να βρίσκεται εκτός ρυθμού, η Λαμία ξεθάρρεψε και ήταν πιο επικίνδυνη, δημιουργώντας προβλήματα κυρίως από τα άκρα. Η εικόνα στο παιχνίδι άλλαξε μετά το 30’ όταν ο Λάζαρος ανέβασε σημαντικά την απόδοσή του και μαζί με τον επίσης αρκετά δραστήριο Λιβάγια «ξύπνησαν» την Ένωση που για πρώτη φορά άρχισε να παίζει κάθετα και να απειλεί πραγματικά. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους κιτρινόμαυρους να πιέζουν και να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Τρίστασον στο 43’.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και το γκολ ήρθε άμεσα. Ο Λάζαρος κέρδισε πέναλτι (σωστό) του Παπαργυρίου, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση κι άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό. Η ομάδα του Χιμένεθ άρχισε να λύνεται κι ανέβασε στροφές, ενώ έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 57΄ όταν ο Λιβάγια αστόχησε από κοντινή απόσταση. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, αφού οι δύο προπονητές έκαναν μαζεμένες αλλαγές.

Με το πέρασμα των λεπτών η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ αναγκάστηκε να βγει μπροστά. Η Ένωση της έδωσε χώρο και περίμενε τις αντεπιθέσεις για να «καθαρίσει» το ματς. Προς το φινάλε του ματς, η Λαμία «στέγνωσε» από δυνάμεις, η ΑΕΚ ξαναβγήκε μπροστά και με τυπικές διαδικασίες και σκόρερ τον Μάνταλο (80’) σφράγισε το τρίποντο. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Στυλιαρά, οι κιτρινόμαυροι ήταν στην επίθεση και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλα τέρματα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Τσόσιτς (81’ Γιαννούτσος), Βινίσιους, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (69’ Αραούχο), Λάζαρος (61’ Μάνταλος), Τρίστασον, Λιβάγια

Στον πάγκο: Ανέστης, Μπακάκης, Αϊντάρεβιτς, Γιούσης

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Κουτρομάνος, Κουκόλης, Παντελιάδης, Παπαργυρίου, Μπουλούλης, Αναστασόπουλος (65’ Βασιλαντωνόπουλος), Φράγκος, Λινάρδος (58’ Κρισάντους), Καραγιάννης, Βουό (62’ Ντακόλ)

Στον πάγκο: Μελισσάς, Μανιάς, Πατσαρούχας, Ασίγκμπα

Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιαράς

Γήπεδο: Γ.Καμάρας

Πηγή:sport-fm.gr