Ομορφαίνει και... ανεβαίνει!

Έβγαλε μάτια ξανά στο πρώτο ημίχρονο και... καθάρισε και τον Αστέρα Τρίπολης η ΑΕΚ! Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έπαιξε ξανά ωραίο ποδόσφαιρο και με το 3-0 επί των Αρκάδων, ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Πάρτι της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Αστέρα! Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα ακόμη εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο μπήκαν με τα... μπούνια και καθάρισαν και τους Αρκάδες (3-0). Με αυτό το τρίποντο η Ένωση έφτασε τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα και προσπέρασε τον Ατρόμητο, ο οποίος ηττήθηκε από την Ξάνθη, ενώ οι Τριπολιτσιώτες παρέμειναν στα χαμηλά και τους 18 βαθμούς.

«Εκρηκτικό» πρώτο εικοσάλεπτο από την ομάδα του Ουζουνίδη, σκόραρε τρεις φορές και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Ο Γκάλο σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Λιβάγια (9’) για το 1-0, ενώ δύο λεπτά μετά ο Άλεφ σκόραρε σε κενή εστία μετά την κεφαλιά-πάσα του Τσιγκρίνσκι. Το 3-0 διαμόρφωσε με την συμπλήρωση 20 λεπτών ο Πόνσε από την άσπρη βούλα, με τον Μάνταλο να έχει κερδίσει την παράβαση από τον Μουνάφο!

Φανταστικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Γκάλο, κάθε σέντρα και κάθε στημένο που εκτελούσε... μύριζε γκολ, με τους Μπακασέτα, Μάνταλο να βοηθάνε πολύ στην καλή κυκλοφορία της μπάλας! Λιβάγια και Πόνσε έκαναν και με το παραπάνω τη δουλειά τους, σκοράροντας και από ένα τέρμα, ενώ σε υψηλά στάνταρ κινήθηκε ξανά ο Χουλτ.

Κάκιστος ο Αστέρας Τρίπολης, δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο και μάζεψε για δεύτερο σερί ματς (σσ. μετά από αυτό με τον ΠΑΟΚ) «τριάρα».

Έτσι ξεκίνησαν
Ίδια διάταξη και πρόσωπα από τον Μαρίνο Ουζουνίδη για δεύτερο σερί ματς. Με 3-5-2 η ΑΕΚ λοιπόν όπως και στα Γιάννενα έχοντας τον Μπάρκα στην υπεράσπιση της εστίας και τριάδα στα στόπερ τους Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκη. Γκάλο και Χουλτ τα δύο μπακ-χαφ, με την τριπλέτα στον άξονα να αποτελείται από τους Άλεφ, Μπακασέτα και Μάνταλο. Ο Λιβάγια είχε πιο ελεύθερο ρόλο στην γραμμή κρούσης, με τον Πόνσε να αποτελεί το σημείο αναφοράς στην «κιτρινόμαυρη» επίθεση!

Με 3-5-2 παρέταξε και τον Αστέρα ο Γιώργος Παράσχος. Ο Παπαδόπουλος κάτω από τα δοκάρια, με τους Πασαλίδη, Τριανταφυλλόπουλο και Μαρτίνεθ να αγωνίζονται ως κεντρικοί αμυντικοί. Κώτσιρας και Κυριακόπουλος οι δύο παίκτες που κάλυπταν δεξιά και αριστερή πτέρυγα αντίστοιχα, ενώ οι Μουνάφο, Ιγκλέσιας και Βαλιέντε αγωνίζονταν στον άξονα. Ο Καλτσάς πλαισίωνε τον Μανιά στο δίδυμο της επίθεσης.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει λέει ο θυμόσοφος λαός και μάλλον στον Μαρίνο Ουζουνίδη αρέσει αυτό το ρητό. Ο Έλληνας τεχνικός παρέταξε την ΑΕΚ με ίδια διάταξη αλλά και πρόσωπα όπως κόντρα στον ΠΑΣ στα Γιάννενα και αυτό του βγήκε απόλυτα! Το 3-5-2, η επιστροφή του Μπακασέτα στην ομάδα και η διάθεση που έβγαλαν ξανά στο χορτάρι οι «κιτρινόμαυροι», συνέθεσαν το... σκηνικό και στο ΟΑΚΑ!

Οι παίκτες του Ουζουνίδη μπήκαν για ακόμη ένα ματς με το «μαχαίρι στα δόντια» και ισοπέδωσαν τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο εικσάλεπτο! Αφού προειδοποίησαν τους Αρκάδες με την σέντρα-σουτ του Μάνταλου στο 6’, τρία λεπτά μετά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λιβάγια να σκοράρει με τον «μηρό» μετά την ασίστ του Γκάλο. Το γκολ αυτό έδωσε... φτερά στα πόδια των γηπεδούχων που «πετούσαν». Ο Μάνταλος υποχρέωσε τον Παπαδόπουλο στο 11’ να διώξει με διπλή προσπάθεια σε κόρνερ και από την εκτέλεση αυτού, ο Τσιγκρίνσκι έδωσε έτοιμο γκολ στον Άλεφ που σκόραρε σε κενή εστία για το 2-0. Σαν να μην έφθανε αυτό, η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και τρίτη φορά. Ήταν το 19ο λεπτό όταν ο Μουνάφο τζάρτζαρε με δύναμη τον Μάνταλο μέσα στην περιοχή, απλώνοντας βέβαια και το χέρι του και έδωσε το δικαίωμα στον Φωτιά να δείξει την άσπρη βούλα, απ’ όπου και ο Πόνσε έβαλε το όνομά του και αυτός στον πίνακα των σκόρερ.

Το 3-5-2 έδειξε να λειτουργεί άψογα και να ταιριάζει... γάντι στην ΑΕΚ για ακόμη ένα παιχνίδι. Ο Ουζουνίδης έβλεπε ξανά την ομάδα του να παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο, να πνίγει τους αντιπάλους του από την πίεση και να καθαρίζει την αναμέτρηση από το ημίχρονο! Το ματς «έσβησε» στη συνέχεια από άποψη φάσεων, ωστόσο στο υπόλοιπο του ημιχρόνου κυριάρχησε το σκληρό παιχνίδι, με τον Φωτιά να βγάζει τέσσερις κίτρινες κάρτες.

Με διάθεση να κατέβασει ρυθμούς εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν προσεκτικοί στα μετόπισθεν και δεν άφηναν τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν με αξιώσεις τα καρέ του Μπάρκα, ο οποίος είχε ένα από τα ευκολότερα βράδια της καριέρας του. Λίγο μετά την επανέναρξη, λοιπόν, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Μουνάφο αλλά ο διαιτητής προφανώς το θεώρησε ακούσιο καθώς ο Ισπανός χαφ ήταν σε κοντινή απόσταση. Στο 57’ ο Πόνσε λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά αλλά ο Μουνάφο ήταν πάνω στη γραμμή για να απομακρύνει το πλασέ του Αργεντινού, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκάλο έβγαλε μία ακόμη εξαιρετική σέντρα αλλά ο Οικονόμου δεν βρήκε εστία.

Μετά το πέρας του πρώτου τετάρτου, πάντως, το ματς «έσβησε» ξανά όπως ήταν λογικό. Τα λεπτά περνούσαν, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν είδος προς... εξαφάνιση και οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους, με τον Ουζουνίδη να δίνει ξανά χρόνο συμμετοχής στον Κρίστιτσιτς, βοηθώντας τον να προσαρμοστεί περισσότερο στην ομάδα. Μία κεφαλιά του Πόνσε που «έβγαλε» ο Παπαδόπουλος και άλλο ένα τραγικό πλασέ του Κλωναρίδη, μετά από ωραία κάθετη του Κρίστιτς ήταν οι δύο τελευταίες αξιοσημείωτες φάεις του αγώνα.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γκάλο, Άλεφ, Μπακασέτας, Μάνταλος (71’ Κρίστιτσιτς), Χουλτ, Λιβάγια (77’ Κλωναρίδης), Πόνσε (82’ Γιακουμάκης).

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (46’ Βλάχος), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κυριακόπουλος (66’ Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (73’ Δουβίκας), Καλτσάς, Μανιάς.