Μόνοι τους και μόνη της η ΑΕΚ!

Παραμένει στην κορυφή ο Δικέφαλος

Στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας θα βρίσκεται η ΑΕΚ και μετά το τέλος της 13ης αγωνιστικής. Η Ένωση δεν την πάτησε στη Βοιωτία και με show των Λιβάγια κι Αραούχο καθάρισε τη νίκη επικρατώντας με σκορ 2-0 απέναντι στον Λεβαδειακό.

Πολύ καλύτερη σε ολόκληρη την αναμέτρηση η ομάδα του Χιμένεθ (που δεν βρισκόταν στον πάγκο λόγω της τιμωρίας του από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό). Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν πολύ στο πρώτο ημίχρονο, όμως η μαζική άμυνα των Βοιωτών δεν τους επέτρεψε να βρουν δίχτυα.

Η δουλειά έγινε στο 52ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι Αραούχο και Λιβάγια «έκρυψαν» την μπάλα και ο Κροάτης με υπέροχο τσίμπημα της μπάλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το ματς τελείωσε στο 66’ όταν ο Τσιντώτας με βολέ-διαβήτη (δεν φάνηκε αν βγήκε απ’ την περιοχή του) βρήκε τον Λιβάγια, ο οποίος δεν νίκησε τον Εμπασί, όμως ο Αραούχο στην επαναφορά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 90’ είχε δοκάρι με δυνατό σουτ ο Μπακασέτας και στην τελευταία φάση (90+3') σημάδεψε το οριζόντιο και ο Ιωαννίδης στη μοναδική ουσιαστική ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς.

Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους 27 βαθμούς και διατηρήθηκε στο +1 από τον δεύτερο Ολυμπιακό και στο +2 από τον τρίτο ΠΑΟΚ. Την Πέμπτη, η Ένωση ταξιδεύει στην Βιέννη για το ματς με την Αούστρια, όπου αν δεν ηττηθεί θα πάρει την πρόκριση στους «32» του Europa. Ο Λεβαδεικός έμεινε στους 15 βαθμούς γνωρίζοντας την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα, ενώ έμεινε για έκτο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που λίγο έλειψε να σκοράρει πριν την συμπλήρωση ενός λεπτού όμως ο Λάζαρος δεν νίκησε τον Επασί. Ο Λεβαδειακός από πολύ νωρίς βρέθηκε εγκλωβισμένος στην περιοχή του και οι παίκτες του Χιμένεθ πίεζαν για το γκολ. Οι κιτρινόμαυροι είχαν σταθερά την μπάλα στα πόδια τους, έφταναν με άνεση έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως η πολυκοσμία στην άμυνα των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να βγάλουν καθαρή ευκαιρία.

Με την Ένωση να βρίσκεται στην επίθεση και τον Λεβαδειακό σε θέση άμυνας τα λεπτά στη Βοιωτία περνούσαν. Σταδιακά, ο Ανιγκό κατάφερε να ανεβάσει αισθητά τις γραμμές της ομάδας του που πήρε ανάσες στα μετόπισθεν. Στο φινάλε του ημιχρόνου, η ΑΕΚ επιχείρησε και πάλι με κάποιες ατομικές προσπάθειες και γεμίσματα να απειλήσει, όμως είτε οι τελικές δεν έβρισκαν στόχο, είτε «καθάριζαν» τις φάσεις οι αμυντικοί του Επασί που μπήκαν στα αποδυτήρια κρατώντας το 0-0.

Η ΑΕΚ επέστρεψε από τα αποδυτήρια ψάχνοντας λύση στο πρόβλημα που είχε στη μεσαία γραμμή και στη δημιουργία παιχνιδιού. Τελικά πριν καν χρειαστεί να προβεί σε κάποια διορθωτική κίνηση ο Χιμένεθ, οι Αραούχο και Λιβάγια του έδωσαν τη λύση, καθώς ύστερα από άψογη συνεργασία ο Κροάτης μπήκε στην περιοχή και τσίμπησε την μπάλα για το 1-0 στο 52’. Ο Ανιγκό απάντησε αλλάζοντας το σύστημά του, όμως δεν πρόλαβε να δει αποτελέσματα αφού η Ένωση καθάρισε το ματς. Έπειτα από πανέξυπνο βολέ του Τσιντώτα (δεν φάνηκε αν βγήκε εκτός περιοχής) η μπάλα έφτασε στον Λιβάγια που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Επασί, όμως ο Αραούχο πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 2-0 στο 66ο λεπτό.

Μετά και το δεύτερο τέρμα της Ένωσης, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε αλλά δεν μπορούσε με τίποτα να βρει χώρους και να δημιουργήσει προβλήματα, ενώ η ΑΕΚ «έριξε» στροφές αφού σκεφτόταν και το ματς στη Βιέννη. Στο φινάλε του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με σουτ του Μπακασέτα (90’), ενώ και οι Βοιωτοί στάθηκαν το ίδιο άτυχοι όταν ο Ιωαννίδης σημάδεψε το οριζόντιο του Τσιντώτα (90+3’) στην τελευταία φάση του ματς.

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Ζαραδούκας (59’ Σουμπίνιο), Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Μπελκαζουανί (87’ Ιωαννίδης), Γιουσούφ, Μητρόπουλος, Ομπιόρα, Νιάσε (55’ Γιακουμάκης)

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες (77’ Κονέ), Λιβάγια (88’ Αϊντάρεβιτς), Λάζαρος (73’ Μπακασέτας), Αραούχο

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση