Μεταμορφώθηκε και… έκρυψε την μπάλα η ΑΕΚ!

Η πιο καλή εμφάνιση της στο πρώτο του 2019

Παναγιά μου, μια ΑΕΚ! Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, πραγματοποιώντας την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, διέλυσε τον ΠΑΣ στα Γιάννενα με 4-0 και έδειξε πως… αλλάζει! Κυρίαρχη σε όλο το ματς η ΑΕΚ, έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο και πέρασε για πλάκα από μία έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύετε!

Έβγαλαν διάθεση στο γήπεδο οι «κιτρινόμαυροι», έπαιξαν στρωτό και κάθετο ποδόσφαιρο, έφτιαξαν πολλές φάσεις και δημιουργούσαν συνεχώς κινδύνους προς την εστία του Βελλίδη! «Όργια» από τον Μάνταλο που μοίραζε… μαεστρικά την μπάλα στους συμπαίκτες του, με τους Πόνσε, Λιβάγια, Γκάλο και Μπακασέτα να βγάζουν, επίσης, «μάτια» και την Ένωση να καθαρίσει το ματς από ημίχρονο!

Ο Μάνταλος με πέναλτι (5’) άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Μιχαήλ στο 21’ και να σκοράρει άθελά του στην εστία της ομάδας του! Ο Πόνσε «χτύπησε» δις στο φινάλε του πρώτου μέρους (45’, 45’+2’) με καρφωτές κεφαλιές, διαμορφώνοντας το 4-0 που έμεινε μέχρι το φινάλε! Τρία δοκάρια για τους φιλοξενούμενους στο ματς με Λιβάγια, Μπακασέτα και Χουλτ, ένα για τον… απαράδεκτο ΠΑΣ με τον Νικολιά. Χαμένο πέναλτι στο φινάλε για τους γηπεδούχους με τον Μπάρκα να νικάει τον Αθανασιάδη από τα 11 βήματα!

Στους 27 βαθμούς έφτασε η ΑΕΚ, μειώνοντας την διαφορά από τον τρίτο Ατρόμητο στους δύο βαθμούς και αυξάνοντας την παράλληλα από τον πέμπτο Παναθηναϊκό στους τέσσερις. Παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας ο ΠΑΣ Γιάννινα, που έχει 14 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από τα μπαράζ και στο +3 από τον υποβιβασμό!

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη. Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαζαν διάθεση, κυκλοφορούσαν εξαιρετικά την μπάλα και κάθε φορά που πατούσαν περιοχή… μύριζε γκολ! Στην πρώτη τους επίσκεψη, μάλιστα, στα αντίπαλα καρέ, κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι (3’) σε ανόητο μαρκάρισμα του Αποστολόπουλου στον Πόνσε, το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ ο Μάνταλος. Το γκολ αυτό έδιωξε το άγχος από τους φιλοξενούμενους που… πέταγαν στον αγωνιστικό χώρο!

Με μαέστρο τον Μάνταλο που ήταν χάρμα ιδέσθαι και τους Γκάλο, Χουλτ, Λιβάγια, Μπακασέτα και Πόνσε να έχουν… κέφια, η ΑΕΚ κυριαρχούσε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου! Ο Γκάλο με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου απείλησε την εστία του Βελλίδη, ενώ δευτερόλεπτα μετά το σουτ του Μάνταλου που είχε κατεύθυνση προς την εστία, κόντραρε στον Τζημόπουλο. Ακολούθησε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο για τους «κιτρινόμαυρους» με δύο δοκάρια και ένα γκολ! Αρχικά, στο 17’ ο Λιβάγια είδε τον Βελλίδη σε τετ-α-τετ να βρίσκει λίγο την μπάλα και να την στέλνει στο αριστερό δοκάρι της εστίας, ενώ στα… καπάκια ο Μπακασέτας λίγο έλειψε να «σπάσει» τη δεξιά συμβολή των δοκών, με την «φωτοβολίδα» που εξαπέλυσε! Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες του Ουζουνίδη, το έκανε ένας παίκτης του… Πετράκη! Ο Μιχαήλ μετά το εξαιρετικό γύρισμα του Γκάλο, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0 στο 21’!

Η ΑΕΚ πέταγε… φωτιές, ο Ουζουνίδης χαμογελούσε στον πάγκο και όλα πήγαιναν εξαιρετικά στο πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος για τη νέα χρονιά! Και τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να μετατρέπουν σε… πάρτι το ματς! Ο Πόνσε πήρε το «όπλο» του και σκόραρε δις για να φτάσει τα 9 τέρματα στο πρωτάθλημα! Την πρώτη φορά, ο Γκάλο σέρβιρε στον Αργεντινό το γκολ (45’), ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε ξανά τον Βελλίδη, με τον ίδιο τρόπο μετά από ασίστ του Λιβάγια!

Με το τρίτο δοκάρι της ΑΕΚ στο ματς, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Ήταν το 49ο λεπτο όταν ο Χουλτ έκανε την ατομική προσπάθεια και σούταρε από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι της εστίας και να φεύγει παράλληλα με την γραμμή του τέρματος. Ένα πεντάλεπτο μετά ο Μάνταλος δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα καθώς το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ και στη συνέχεια το ματς… έσβησε! Το τέμπο ήταν αρκετά αργό καθώς οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να κουράζονται και οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς απογοητευμένοι από την εξέλιξη του αγώνα. Μέχρι το φινάλε, πάντως, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έφτιαξε φάσεις για να σκοράρει το γκολ της τιμής. Είτε, όμως, το αριστερό δοκάρι στο 63ο λεπτό στην προσπάθεια του Νικολιά, είτε ο Μπάρκας στο φινάλε που… έβγαλε το πέναλτι του Αθανασιάδη (90’+2’), στέρησαν στους γηπεδούχους ένα τέρμα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Λίλα, Νικολιάς (76’ Νάουμετς), Γιάκος, Παμλίδης (46’ Σιόντης), Αθανασιάδης, Κριζμάν.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (46’ Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Άλεφ, Μάνταλος, Μπακασέτας (69’ Κρίστισιτς), Γκάλο, Λιβάγια, Πόνσε (80’ Μπογέ).

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)
Βοηθοί: Γεώργιος Χατζηνιάκος (Δράμας), Χρήστος Τζιότζιος (Θράκης).

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση