Με μάγια του Λιβάγια ξανά στην κορυφή η ΑΕΚ!

Μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας έμεινε η ΑΕΚ! Με τον Μάρκο Λιβάγια να διώχνει με δύο γκολ το άγχος, η Ένωση έφτασε στο 3-0 επί του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ και δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την απώλεια του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη.

Ο Κροάτης επιθετικός έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά ανοίγοντας το σκορ σε κρίσιμο σημείο 39’. Λίγο μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο (49’) ο Λιβάγια με δεύτερο γκολ «καθάρισε» το τρίποντο και στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν πολύ εύκολα για την ομάδα του Χιμένεθ (δεν ήταν στον πάγκο λόγω της τιμωρίας του από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό). Οι κιτρινόμαυροι έχασαν πολλές ευκαιρίες και πέτυχαν και τρίτο γκολ με κεφαλιά του Μπακασέτα ύστερα από ασίστ του Λόπες στο 63’. Στο 79’ είχε δοκάρι ο Κονέ.

Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους 24 βαθμούς και ανέβηκε μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στο -1 ο Ολυμπιακός και στο -2 ο ΠΑΟΚ.

Το ματς:

Να επιβάλει τον ρυθμό της επιχείρησε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και σε μεγάλο βαθμό, είναι η αλήθεια, πως τα κατάφερε, αφού ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να βγει από το μισό του γηπέδου. Πάντως, ο στόχος της Ένωσης για ένα γρήγορο γκολ, που θα έλυνε τα πόδια των παικτών του Χιμένεθ, δεν επετεύχθη. Οι Κρητικοί κατάφεραν με μαζική άμυνα να εξουδετερώσουν τους μεσοεπιθετικούς των κιτρινόμαυρων, που μόνο στη φάση του 24ου λεπτού με την κεφαλιά του Λάζαρου απείλησαν μέσα από την περιοχή τον Κοκκαλά, που ήταν όμως σε ετοιμότητα.

Τα λεπτά περνούσαν στο ΟΑΚΑ και η ΑΕΚ έβγαζε εκνευρισμό στο παιχνίδι της, καθώς με εξαίρεση κάποια σουτ εκτός περιοχής δεν μπορούσε να βγάλει «καθαρή» ευκαιρία προς την εστία του Πλατανιά. Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων συνέχιζαν να καθαρίζουν με ευκολία τις προσπάθειες των αντιπάλων τους όμως λύγισαν στο 39ο λεπτό. Ο Λιβάγια κέρδισε τις κόντρες μπήκε στην περιοχή και με όμορφο και ψύχραιμο τελείωμα άνοιξε το σκορ κι έστειλε την Ένωση με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Όπως τελείωσε, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Με γκολ του Μάρκο Λιβάγια. Λίγο μετά την επιστροφή των δύο ομάδων ο Κροάτης «καθάρισε» το παιχνίδι με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή το οποίο κόντραρε και στον Ντικαμονά (49’). Μετά το 2-0 η ΑΕΚ «λύθηκε» εντελώς, ανέβασε την απόδοσή της κι έφτιαξε πολλές ευκαιρίες. Ο Πλατανιάς έχασε την συνοχή του και δέχτηκε και τρίτο τέρμα στο 63ο λεπτό ύστερα από κεφαλιά του Μπακασέτα μετά από όμορφη σέντρα του Λόπες από τα αριστερά.

Η ΑΕΚ βρισκόταν σταθερά στην επίθεση, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν με τίποτα να παγώσουν τον ρυθμό και να ηρεμήσουν το παιχνίδι. Οι κιτρινόμαυροι απειλούσαν με κάθε τρόπο κι αν δεν ήταν ο Κοκκαλάς κάτω από τα δοκάρια το σκορ θα είχε ξεφύγει. Μεγάλη ευκαιρία να βρει δίχτυα είχε και ο αρκετά δραστήριος Κονέ, που σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά στο 79’. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την επιστροφή της στην κορυφή.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς (46’ Λαμπρόπουλος), Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Λόπες, Λάζαρος, Μπακασέτας (76’ Κονέ), Λιβάγια (71΄Γιακουμάκης)

Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Στάμου, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Ουές, Πατράλης (64’ Παπανικολάου), Δημούτσος, Αγγελόπουλος, Βάντερσον, Ντεβέσα, Ενσικουλού (67’ Μπούτνικ)

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση