Κέρασε ντόρτια κι έφυγε για διακοπές η ΑΕΚ!

Την πρόκριση για τα προημιτελικά κλείδωσε η ΑΕΚ. Η Ένωση ήταν εξαιρετική στο Αγρίνιο και ο άτυχος Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να τη σταματήσει (4-0). Σκόραραν Λάζαρος, Μπακασέτας, Γκάλο, Γιακουμάκης.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σφράγισε από τώρα η ΑΕΚ! Οι κιτρινόμαυροι «σάρωσαν» 4-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους για το 2017.

Η Ένωση ήταν καλύτερη σε ολόκληρη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από την ομάδα του Μάκη Χάβου, που ήταν μονίμως σε θέση άμυνας. Το σκορ άνοιξε σε ιδανικό σημείο, αφού στο φινάλε του ημιχρόνου ο Λάζαρος με εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Κυριακίδη (45’).

Λίγο μετά την σέντρα στο δεύτερο μέρος ο Μπακασέτας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (46’). Στο 65’ ο Γκάλο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το 3-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 87’ όταν ο Γιακουμάκης πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ομάδας του Χιμένεθ.

Στις 09/01 (Τρίτη) θα πραγματοποιηθεί ο επαναληπτικός στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Το ματς:

Την όρεξη των παικτών του Παναιτωλικού, που επιχείρησαν να μπουν δυνατά και να αιφνιδιάσουν, έκοψε απότομα η ΑΕΚ. Κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, η ομάδα του Χιμένεθ πήρε σχετικά εύκολα το κέντρο, όπως και την κατοχή της μπάλας. Πάντως, οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να βρουν χώρους και να απειλήσουν τον Κυριακίδη, που με εξαίρεση τη φάση του Λάζαρου (20’, δεν έπρεπε να μετρήσει αφού είχε προηγηθεί φάουλ στον Μόρα) δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα.

Ο Μάκης Χάβος ανέβασε την ομάδα του πιο ψηλά στο γήπεδο ώστε να δώσει ανάσες στους αμυντικούς του. Αυτό βόλεψε ακόμη περισσότερο την Ένωση που στο 27’ έχασε την μεγαλύτερή της ευκαιρία με τον Λάζαρο να βλέπει και πάλι τον Κυριακίδη να τον νικάει σε καθαρό τετ-α-τετ. Οι γηπεδούχοι που ήταν σταθερά σε θέση άμυνας, απείλησαν μόνο στο 40’ λεπτό στη διπλή ευκαιρία των Μοράρ και Κλέσιο, τελικά δεν κατάφεραν να «βγάλουν» το ημίχρονο. Ο Μάρκος Πάουλο τράβηξε τον Κονέ στην περιοχή, ο Ζαχαριάδης είδε την παράβαση και έδειξε την «άσπρη βούλα» με τον Λάζαρο να ευστοχεί και να στέλνει την ομάδα του με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (45’, 0-1).

Τσακ-μπαμ «καθάρισε» το ματς στο Αγρίνιο η ΑΕΚ. Δευτερόλεπτα μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αραούχο έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Λόπες κι αυτός «σέρβιρε» στον Μπακασέτα το 2-0 (46’). Το δεύτερο γκολ έδιωξε όλο το άγχος από τα πόδια των παικτών του Χιμένεθ, που παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να φέρουν την μπάλα στην περιοχή του Μπάρκα δεν προβληματίστηκαν. Μάλιστα έδωσαν και τη χαριστική βολή στον Παναιτωλικό στο 65ο λεπτό, όταν ο Γκάλο με φοβερή εκτέλεση άφησε σχεδόν άγαλμα τον Κυριακίδη κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (3-0).

Μετά και από το τρίτο γκολ ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε, αφού από τη μία οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν παρατήσει. Πάντως, οι παίκτες του Χάβου θα μπορούσαν να είχαν μειώσει, αφού σε μία-δύο περιπτώσεις τους δόθηκε η ευκαιρία όμως τα χάλασαν στην τελική προσπάθεια. Τελικά δέχτηκαν και τέταρτο τέρμα με τον Αϊντάρεβιτς να βρίσκει στην πλάτη τον Κλωναρίδη, ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Γιακουμάκη για το πρώτο του τέρμα με τα κιτρινόμαυρα στο 87ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ρότσα, Μοράρ, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Τσοκάνης, Ντίας, Κλέσιο (74’ Μαρινάκης), Μόρας (62’ Ρόσα), Χαντάκιας (52’ Ροντρίγκες)

Στον πάγκο: Τσενάμο, Νταλακούρας , Μύγας, Βακράκος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κονέ, Μπακασέτας, Λόπες (80’ Κλωναρίδης), Λάζαρος (70’ Γιακουμάκης), Αραούχο (85’ Αϊντάρεβιτς)

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Αντωνίου

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου