Δεν αφήνει την κορυφή η ΑΕΚ!

Επέστρεψε στην κορυφή η ΑΕΚ! Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, η Ένωση έφτασε στο 3-1 κόντρα στην Κέρκυρα στο ΟΑΚΑ, έφτασε τους 30 βαθμούς και παρέμεινε και μετά το φινάλε της 14ης αγωνιστικής στην 1η θέση.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν την τύχη με το μέρος τους και άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό έπειτα από αυτογκόλ του Γιαννακόπουλου μετά από προσπάθεια του Λάζαρου. Στο 38ο λεπτό, ο Κονέ που ήταν και ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του Χιμένεθ καθάρισε το ματς με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 56’ ήταν η σειρά του Αραούχο να βρει δίχτυα με ωραίο τελείωμα από το ύψος της περιοχής. Η Κέρκυρα μείωσε στο 88’ με εκτέλεση πέναλτι του Νούνιες. Ο διαιτητής Σέζος κακώς έδειξε την άσπρη βούλα αφού ο Κονέ ήταν ακίνητος και δεν μάρκαρε αντικανονικά τον σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Το ματς:

Την τύχη με το μέρος της είχε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Η ομάδα του Χιμένεθ δεν μπήκε καλά στο ματς και η Κέρκυρα πιέζοντας έντονα στον χώρο του κέντρου έδειχνε αρκετά επικίνδυνη. Το άγχος και η πίεση έφυγαν από το… πουθενά για την Ένωση καθώς στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ ύστερα από αυτογκόλ του Γιαννακόπουλου, που στάθηκε φοβερά άτυχος και έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από προσπάθεια του αρκετά δραστήριου Λάζαρου. Το 1-0 έκανε αρκετά πιο εύκολη τη δουλειά των γηπεδούχων, που παρότι δεν ανέβασαν την απόδοσή τους ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό.

Τα λεπτά περνούσαν στο Ολυμπιακό Στάδιο με την Κέρκυρα να μη χάνει τη συνοχή της και να στέκεται πολύ καλά στο τακτικό κομμάτι. Οι κιτρινόμαυροι βελτιώνοντας την κυκλοφορία σε περιορισμένο χώρο κατάφεραν να γίνουν πιο άμεσοι στο παιχνίδι τους και δημιούργησαν ρήγματα. Στο 38ο λεπτό έκαναν και το πιο καθοριστικό βήμα για το τρίποντο με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο βρήκε και στο δοκάρι. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο και μπήκε στα αποδυτήρια με το 2-0 στην… τσέπη.

Με τους Φαίακες να αναγκάζονται να ρισκάρουν περισσότερο, η Ένωση βρήκε πιο εύκολα χώρους στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56ο λεπτό οι παίκτες του Χιμένεθ «καθάρισαν» το ματς με τον Αραούχο να τελειώνει με όμορφο σουτ και αποτελεσματικά τη φάση για το 3-0. Από εκεί και πέρα το ματς είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Αλέκος Βοσνιάδης είδε τους παίκτες του να παίζουν πάντως πιο ελεύθερα και να προσπαθούν να απειλήσουν χωρίς όμως ιδιαίτερα αποτελέσματα.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε ολοένα και περισσότερο. Οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν λόγο να βάλουν το πόδι στο γκάζι, ενώ η Κέρκυρα βολευόταν από το γεγονός ότι το ματς πήγαινε σε χαμηλό τέμπο. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 88ο λεπτό. Ο διαιτητής Σέζoς έδειξε κακώς την άσπρη βούλα θεωρώντας πως ο Κονέ (ήταν ακίνητος) έκανε φράγμα στον Νούνες, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες (71’ Αϊντάρεβιτς), Κονέ, Χριστοδουλόπουλος (62’ Γιακουμάκης), Μπακασέτας (77’ Γιούσης), Κλωναρίδης, Αραούχο

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκομές, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Σιόντης, Σπίνουλας, Αναστασίου (58’ Ντιόγκο), Μπαλάφας (71’ Αρτυματάς), Επστάιν (46’ Νούνιες), Μπάουμαν

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση