Βάλτωσε η ΑΕΚ!

Δώρο… Χριστουγέννων σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ έκανε η ΑΕΚ. Η Ένωση «κόλλησε» στο 0-0 με τον Απόλλωνα στο βροχερό ΟΑΚΑ κι έδωσε στους ερυθρόλευκους την ευκαιρία να την προσπεράσουν, αλλά και στον δικέφαλο του Βορρά να την φτάσει στους 31 βαθμούς.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, όμως τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια. Οι κιτρινόμαυροι «πέταξαν» πολλές ευκαιρίες είτε γιατί σημάδευαν εκτός εστίας είτε γιατί έπεφταν πάνω στον σταθερότατο Τσόβιτς.

Η Ένωση διαμαρτύρεται για πέναλτι σε δύο φάσεις καρμπόν με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Τόσο στο 23’ όσο και στο 80ο λεπτό, ο Παπάζογλου κράτησε εντός περιοχής τον Λαμπρόπουλο και δεν του επέτρεψε να κινηθεί προς την μπάλα, με τον διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Το ματς:

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ. Η Ένωση έχοντας μπόλικη ψυχραιμία στο build-up πήρε μέτρα στο γήπεδο και στρίμωξε από νωρίς την άμυνα του Απόλλωνα. Παρά την πολυκοσμία στα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων, οι παίκτες του Χιμένεθ με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας δημιουργούσαν χώρους κι έχασαν ευκαιρίες, με μεγαλύτερη την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι στο 11ο λεπτό. Σταδιακά, η ομάδα του Παράσχου κατάφερε να ανεβάσει τις γραμμές της και πήρε ανάσες ο «ζεστός» Τσόβιτς και οι αμυντικοί του.

Μετά από ένα μικρό κενό, οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν και πάλι τη απόδοσή τους και διαμαρτυρήθηκαν για ένα πέναλτι που θα μπορούσε να τους δώσει ο ρέφερι στο 23΄, όμως δεν είδε ότι ο Παπάζογλου εμπόδισε τον Λαμπρόπουλο να κινηθεί προς την μπάλα. Τα λεπτά περνούσαν στο ΟΑΚΑ και η εικόνα στο ματς δεν άλλαζε. Η ΑΕΚ ήταν σταθερά στην επίθεση και στο 38’ έβγαλε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Λόπες να αστοχεί με κοντινό πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας αρκετά σκληρά κατάφεραν να ροκανίσουν τον χρόνο και μπήκαν στα αποδυτήρια κρατώντας το ευνοϊκό 0-0.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση πίεσε και πάλι πολύ και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 50’ όμως ο Μπακασέτας με κοντινή σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσόβιτς και στο 58’ ο Λιβάγια έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα λίγο άουτ. Ο Απόλλωνας συνέχιζε να βρίσκεται σε θέση άμυνας, όμως σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο έβρισκε με μεγαλύτερη άνεση χώρους στις αντεπιθέσεις, τις οποίες ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Το πέρασμα των λεπτών γέμιζε με εκνευρισμό τους παίκτες του Χιμένεθ, που έδειχναν να μην έχουν καθαρό μυαλό την ώρα που οι φιλοξενούμενοι καθάριζαν όλα τα γεμίσματα προς τη περιοχή τους. Σε μία φάση καρμπόν με αυτή του 23ου λεπτού με πρωταγωνιστές και πάλι τους Λαμπρόπουλο και Παπάζογλου (80’) ο διαιτητής θα μπορούσε να δείξει την «άσπρη βούλα» όμως άφησε ξανά το ματς να συνεχιστεί. Στο 90’ η ΑΕΚ πέταξε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Κλωναρίδη να γυρνάει σωστά την μπάλα όμως ο Αραούχο δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε με τους παίκτες του Απόλλωνα να πανηγυρίζουν έξαλλα μετά το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώντας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (66’ Κλωναρίδης), Λόπες (56’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας (51’ Κονέ), Λιβάγια, Αραούχο

Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κύργιας, Παπάζογλου, Μπαρτολίνι, Κούρος, Κοντοές, Χουάρες, Ανιέτε (72’ Μενδρινός), Αλμπάνης, Ελμπάζ (59’ Καστιγέχος)

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση