ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Ο Αργεντινός την σπρώχνει στον τίτλο

Ο Αραούχο σκόραρε δις στο ντέρμπι και έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του σε άλλο ένα τρίποντο

Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ΑΕΚ η οποία σε ένα ντέρμπι το οποίο ήταν μόνο στα χαρτιά, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-0. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ συνάντησε αντίσταση στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης ωστόσο μετά το πρώτο γκολ του Αραούχο, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και πρόσθεσε άλλο ένα τρίποντο στον απολογισμό της. Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίκτυα δύο φορές, με τον Γκάλο να συνεισφέρει και αυτός, ενώ οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν για μια ώρα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ινσούα.

Πρώτο ημίχρονο

Με τον Παναθηναϊκό αποφασισμένο να μην περιοριστεί σε παθητικό ρόλο ξεκίνησε το ντέρμπι, με την ΑΕΚ να πραγματοποιεί την πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή στο 2ο λεπτό με τον Κουρμπέλη να μην επιτρέπει στον Αραούχο να απειλήσει. Στο 8ο λεπτό οι «πράσινοι» απείλησαν με ατομική ενέργεια του Κουλιμπαλί ο οποίος ανάγκασε τον Μπάρκα να παραχωρήσει κόρνερ με εκτίναξη, με φανερή την πρόθεση των ποδοσφαιριστών του Μαρίνου Ουζουνίδη να απειλήσουν από δεξιά. Στο 13ο λεπτό ένα αβίαστο λάθος του Κολοβέτσιου έστειλε τη μπάλα στον Αραούχο με τον Κουρμπέλη και πάλι να αντιδρά θετικά, με την ΑΕΚ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με εκτελέσεις κόρνερ.

Το ζητούμενο για τους γηπεδούχους ήρθε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα όταν ο Αραούχο απαλλάχθηκε από το μαρκάρισμα του Ινσούα και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αργεντινός αμυντικός του Παναθηναϊκού ανέτρεψε τον σκόρερ και αντίκρισε, δικαίως, τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Οι ποδοσφαιριστές του Μανόλ Χιμένεθ περιορίστηκαν στη συντήρηση του σκορ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στην ισοφάριση λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Κουλιμπαλί με σουτ εκτός περιοχής, αστόχησε.

Δεύτερο ημίχρονο

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μισό της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν στο 2-0 στο 53ο λεπτό με δράστη τον Γκάλο ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Βλαχοδήμο και αφού προηγήθηκε εξαιρετική ατομική ενέργεια του Χουλτ. Πέντε λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Μανόλο Χιμένεθ φλέρταραν και με τρίτο γκολ όταν μετά από ατομική ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου και σουτ στην κίνηση, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι δύο προπονητές έκαναν τις πρώτες κινήσεις από τον πάγκο με την ΑΕΚ να φτάνει σε τρίτο γκολ όταν ο Αραούχο μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφτασε σε δεύτερο προσωπικό γκολ κάνοντας το 3-0. Το σουτ του Μπακασέτα στο 78ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι με τους γηπεδούχους να φλερτάρουν με τέταρτο γκολ, ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε τυπικής διαδικασίας με τους ποδοσφαιριστές του Μανόλο Χιμένεθ να διαχειρίζονται με μαεστρία το προβάδισμά του και να επικρατούν του Παναθηναϊκού.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Από τη δεξιά πλευρά επιχείρησε να μεταφέρει το όγκο των επιθέσεων της ομάδας του ο Μαρίνος Ουζουνίδης, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Χριστοδουλόπουλος δεν είχε επιστροφές στο αμυντικό μισό της ΑΕΚ. Ο Ελλαδίτης τεχνικός είδε το πλάνο για τριάντα λεπτά παιχνιδιού να λειτουργεί ωστόσο το γκολ του Αραούχο και η αποβολή του Ινσούα, άλλαξαν τις ισορροπίες. Ο προπονητής των «πράσινων» δεν πραγματοποίησε αλλαγή ούτε όταν η ομάδα του έμεινε με παίκτη λιγότερο, ούτε στην ανάπαυλα με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να πιέσει τον κουρασμένο Παναθηναϊκό και να φλερτάρει με σκορ μεγαλύτερο ακόμα και από το τελικό 3-0.

Ξεκάθαρη εντολή στους ποδοσφαιριστές του να σημαδέψουν τον Αραούχο, έδωσε ο Μανόλο Χιμένεθ και από τη στιγμή που ο Αργεντινός ευστόχησε δις, μπορεί να αισθάνεται δικαιωμένος. Ο Ισπανός τεχνικός είδε την ομάδα του να πραγματοποιεί νωθρό ξεκίνημα ωστόσο μετά το πρώτο γκολ πιστώνεται την διαχείριση της αναμέτρησης με τρόπο τέτοιο που έφερε ένα εύκολο τρίποντο.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Μόνος πάλευε με τα κύματα ο Δημήτρης Κουρμπέλης ο οποίος ιδιαίτερα στις πρώτες επισκέψεις της ΑΕΚ στην περιοχή των φιλοξενούμενων, δήλωσε παρών. Ο 24χρονος μέσος ήταν ενδεχομένως ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού ο οποίος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και κράτησε με τις επεμβάσεις του το δείκτη του σκορ σε... αποδεκτά επίπεδα.

Δύο γκολ πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Σέρχιο Αραούχο ο οποίος έφτασε τα εννιά στο φετινό πρωτάθλημα και έβαελ φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο ντέρμπι. Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν αυτός που έλυσε το γόρδιο δεσμό και ουσιαστικά κατάφερε ένα πλήγμα στην ψυχολογία του αντίπαλου ο οποίος για τριάντα λεπτά είχε μια πολύ καλή εικόνα, ιδιαίτερα στο μεσοαμυντικό κομμάτι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Τον τίτλο του μοιραίου για τους φιλοξενούμενους κέρδισε... δικαιωματικά ο Εμανουέλ Ινσούα ο οποίος μέσα σε ένα τετράλεπτο υπέπεσε σε δύο λάθη τα οποία ήταν καταστροφικά για τους «πράσινους». Στο 30ο λεπτό έχασε τον Αραούχο ο οποίος άνοιξε το σκορ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα και όντας χρεωμένος με κίτρινη κάρτα, μάρκαρε αντικανονικά τον συμπατριώτη του και πήρε πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια αντικρίζοντας κόκκνη κάρτα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Η εκτίμηση του Δημήτρη Θάνου στη φάση του 34ου λεπτού ήταν ορθή καθώς ο Ινσούα παρόλο που ήταν ήδη χρεωμένος με κίτρινη κάρτα, ανέτρεψε τον Αραούχο με βίαιο τρόπο και αντίκρισε στην κόκκινη. Στο 57o λεπτό ο Έλληνας διαιτητής ελέγχεται καθώς ο Βράνιες φαίνεται να παίζει τη μπάλα με το χέρι εντός της μεγάλης περιοχής ωστόσο δεν υποδείχθηκε πέναλτι, ενώ ο αμυντικός της ΑΕΚ στο 62o λεπτό κτύπησε τον Δώνη σε εναέρια μονομαχία, φλερτάροντας με δεύτερη κίτρινη κάρτα η οποία όμως δεν δόθηκε.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κονέ (76' Γαλανόπουλος), Γκάλο, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (63' Μασούτ), Αραούχο (84' Γιακουμάκης)

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Κάτσε (73' Οικονόμου), Τζανδάρης, Κουλιμπαλί, Λουντ, Δώνης (73΄Μυστακίδης), Μουνιέ (62' Λουτσιάνο)

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος

Σκόρερς: 30', 69' Αραούχο, 53' Γκάλο

Κίτρινες κάρτες: Βράνιες/Κουρμπέλης

Κόκκινη κάρτα: Ινσούα (2η κίτρινη κάρτα)