ΑΕΚ - Ολυμπιακός 3-2: Μια ΡΟΚ ματσάρα με ανατροπάρα (vid-pics)

Μια ΑΕΚ με στόφα πρωταθλήτριας

Μια ματσάρα με τα όλα της ήταν η σημερινή. Ένα ροκ παιχνίδι πως αλλιώς να το πούμε. Με πολλές ευκαιρίες, πολλά τρεξίματα, με πάθος, με ένταση, με διακοπή (για εξωαγωνιστικούς λόγους), με ανατροπή, με γκολάρες, με όλα. Αυτό το ντέρμπι τα είχε όλα και στο τέλος χαμογέλασε η ΑΕΚ.

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ. Ο Λάζαρος μόλις στο 1’ έβγαλε μια ωραία μπαλιά, έκανε την πρώτη άστοχη κεφαλιά ο Αραούχο και με δεύτερη κεφαλιά ο Λάζαρος δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Λάζαρος βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Καπίνο μπλόκαρε σταθερά. Στο 12’ του αγώνα ο Γκάλο εξαπέλυσε μια βολίδα και ο Καπίνο έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε δυο λεπτά αργότερα, όταν ο Μάριν έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ζιλέ κατέβασε με κεφαλιά και λίγο πιο μπροστά από το πέναλτι ο Καρσελά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά έξω. Στο 22’ ο Οφόε εκτέλεσε ένα πλάγιο πολύ γρήγορα, η άμυνα της ΑΕΚ κοιμήθηκε, και ο Μάριν μπήκε στο περιοχή και με απίθανη λόμπα έγραψε το 0-1 για τον Ολυμπιακό. Στο 32’ είχαμε ακόμη μια αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Καρσελά βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Ανέστη είπε εντυπωσιακά όχι. Στο 41’ ο Λάζαρος εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας και ανάγκασε τον Καπίνο να διώξει σε κόρνερ. Ενώ από το κόρνερ ήρθε και μια κεφαλιά από τον Βράνιες η οποία όμως πέρασε έξω.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Μπακάκης έδιωξε λανθασμένα στο 46’ και η μπάλα έφτασε στον Οφόε που με όμορφο πλασέ έγραψε το 0-2. Στο 55’ ο Μπακάκης μπήκε στην περιοχή πέρασε ένα αμυντικό, πλάσαρε τον Καπίνο ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε μια εξαιρετική μπαλιά του Λιβάγια, ο Αραούχο όμως δεν βρήκε σωστά την μπάλα και έχασε μεγάλη ευκαιρία. Και αφού προειδοποίησε η ΑΕΚ στο 65’ ο Αραούχο κατέβασε ωραία, έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο που έκανε το σουτ, ο Καπίνο έκανε τραγικό λάθος και έτσι ήρθε το 2-1. Στο 70’ πάντως μερικά δακρυγόνα που έπεσαν έξω από το γήπεδο έφεραν την προσωρινή διακοπή. Δέκα λεπτά αργότερα ξεκίνησε και πάλι ο Αγώνας. Στο 71’ ο Λάζαρος εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας όμως η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Καπίνο. Στο 74’ ο Λάζαρος εκτέλεσε νέο φάουλ, με μπαλιά αυτή τη φορά, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Καπίνο μπλόκαρε σωστά. Στο 80’ όμως ο Λάζαρος εκτέλεσε ακόμη ένα φάουλ από καλή θέση και έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Καπίνο γράφοντας το 2-2. Απίστευτη γκολάρα από τον Λάζαρο. Στο 86’ η ΑΕΚ πήγε να μιμηθεί τον Ολυμπιακό στο πρώτο τέρμα. Οι παίκτες της ΑΕΚ εκτέλεσαν γρήγορα ένα πλάγιο, ο Αραούχο έφυγε με αντίπαλο τον Ένγκελς, το άφησε αρχικά πίσω, πήγε για το σουτ, όμως ο αμυντικός του Ολυμπιακού κατάφερε να βάλει την κόντρα και η μπάλα κατέληξε εύκολα στον Καπίνο. Στο 90’ όμως ο Ο Λιβάγια μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Μάνταλος με προβολή έκανε το 3-2 για την Ένωση. Η ανατροπή είχε ολοκληρωθεί, όμως ο Ολυμπιακός ήθελε να βρει την ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά υπήρχε πολύ ένταση και μάλιστα και δυο κόκκινες σε Ένγκελς και Τσόσιτς. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Αραούχο

Ολυμπιακός: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ομάρ, Ενγκελς, Ρομαό, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Οφόε, Μάριν, Καρσελά, Εμενίκε