ΑΕΚ-Λαμία 2-0: Κυριάρχησε και έπιασε κορυφή! (vid)

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε απέναντι στην αξιόμαχη Λαμία των σημαντικών απουσιών με τους Λάζαρο (40') και Λιβάγια (63')

Έπεσε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να κερδίζει την Λαμία με 2-0. Η ΑΕΚ κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ. Η Λαμία στάθηκε καλά το πρώτο εικοσάλεπτο, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν, απέναντι σε μια ΑΕΚ που είχε επιθετικό μονόλογο. Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν ο Λάζαρος στο 40’ και ο Λιβάγια στο 63’. Η ΑΕΚ μόλις στο 4’ έχασε δοκάρι με τον Μπακασέτα. Για την Λαμία σήμερα οι πολλές απουσίες ήταν εμφανέστατες και επηρέασαν την ομάδα. Πλέον η ΑΕΚ ανεβαίνει στην 1η θέση με 41 βαθμούς και θα περιμένει τους αυριανούς  αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ.

Α΄Ημίχρονο:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά καθώς πλάνο του Χιμένεθ ήταν να σκοράρει γρήγορα απέναντι σε μια πολύ καλά αμυνόμενη ομάδα. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε όταν ο Μπακασέτας βρήκε δοκάρι στο 4’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα από δεξιά, ο Μπακασέτας έπιασε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο απέναντι δοκάρι! Στο 5’ δημιουργήθηκε άλλη μια καλή φάση για γκολ. Έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Μασούντ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Πίτκας απογειώθηκε και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ!

Η Λαμία το πρώτο δεκάλεπτο φαινόταν σαστισμένη από το δυνατό ξεκίνημα της ΑΕΚ αλλά σταδιακά όταν κόπασε ο ρυθμός επιθετικά από την ομάδα της Ένωσης, κέρδισε κάποια μέτρα. Στο 10’ μετά από κάθετη πάσα του Μασούντ, ο Λιβάγια μπήκε από δεξιά στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε -από δύσκολη γωνία- πέρασε παράλληλα με την εστία του Πίτκα. Πρώτο σουτ για τη Λαμία σημειώθηκε στο 24 με τον Αναστασόπουλο έξω από την περιοχή έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Στο επόμενο λεπτό, ο Λιβάγια έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Γενικότερα μέχρι και τα 30 λεπτά αγώνα, όλα τα κόρνερ που είχε κερδίσει η Ένωση, είχαν περάσει ανεκμετάλλευτα και κάπου εκεί άρχισε δυσκολεύεται η επιθετική ανάπτυξη της ομάδας απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Λαμίας. Στο 29’ μετά από σέντρα του Μπακασέτα από αριστερά, ο Λιβάγια πρόλαβε τον Αναστασιάδη κι έπιασε δύσκολη κεφαλιά-ψαράκι, που έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 36’ ο Μασούντ έκανε μια ωραία ενέργεια -αδειάζοντας έναν αντίπαλο και γυρνώντας από αριστερά την μπάλα- αλλά ο Πίτκας έκανε μια ακόμα αποτελεσματική έξοδο. Στο 37’ ο Λιβάγια έβγαλε εξαιρετική σέντρα από αριστερά για τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά εκείνος, παρόλο που ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την κεφαλιά έξω από την κλειστή γωνία, σπαταλώντας άλλη μια ευκαιρία για την ΑΕΚ.

Στο 40’ η ΑΕΚ έλυσε το γόρδιο δεσμό ανοίγοντας το σκορ. Μετά από όμορφο συνδυασμό των Λιβάγια-Μπακασέτα και Σιμόες, ο Πορτογάλος γύρισε παράλληλα με την εστία και ο επερχόμενος Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε από κοντά στα δίχτυα για το 1-0. Στο 44’ μετά από κόντρες στην περιοχή, ο Λιβάγια έπιασε ένα φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση, ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ με το δεξί, που έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Πίτκα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο:

Με την επανέναρξη του αγώνα, η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία στο 47’ να φέρει το παιγνίδι στα ίσα με τον Αναστασόπουλο να πλασάρει. Μετά από λάθος του Γκάλο και κόντρα που ευνόησε τη Λαμία, ο Αναστασόπουλος έφτασε απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά το πλασέ που έκανε ο παίκτης των φιλοξενούμενων αποκρούστηκε σωτήρια για την ΑΕΚ από τον τερματοφύλακά της με το πόδι. Στο 61’ ένα γύρισμα του Λιβάγια από τα δεξιά, ο Κουκόλης πρόλαβε τον Λόπες.

Στο 63’ ήρθε και το 2-0 με τον Λιβάγια. Συγκεκριμένα, μετά από δυνατό σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, ο Πίτκας δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Λιβάγια -που πήρε την επαναφορά- πλάσαρε εύκολα από κοντά στα δίχτυα! Στο 76’ μετά από επέλαση και σέντρα του Λόπες από αριστερά, ο αμαρκάριστος Γιακουμάκης δεν πρόλαβε για λίγο να πιάσει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα προς την εστία, πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα.

Στο 79’ η Λαμία απάντησε, χάνοντας μεγάλη φάση! Ο Καραγιάννης έστρωσε την μπάλα στο αριστερό και έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Τσιντώτας απογειώθηκε και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς υψηλές εντάσεις ειδικότερα μετά και το γκολ του Λιβάγια. Διαδικαστικά έμοιαζαν τα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να μη ρισκάρει και να κάνει διαχείριση και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν συμβιβασμένοι με την ήττα. Στο 89’ καταγράφηκε άλλη μια καλή φάση για την ΑΕΚ όταν ο Μπακασέτας έστρωσε την μπάλα στο αριστερό και εξαπέλυσε έναν κεραυνό, που έφυγε λίγο πάνω από την εστία της Λαμίας.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώντας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες (Αϊντάρεβιτς 80'), Μοράν, Μασούντ, Λάζαρος (Κλωναρίδης 69'), Μπακασέτας, Λιβάγια (Γιακουμάκης 72')

Λαμία (Τεννές): Πίτκας, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Όμο, Παπαργυρίου, Αναστασόπουλος, Τσούκαλος (Μπούτνικ 62'), Ακόστα (Παντελιάδης 57'), Ορτέγκα (Λινάρδος 74'), Καραγιάννης, Μπουλούλης

Σκόρερ: Χριστοδουλόπουλος (40'), Λιβάγια (63') / -

Κίτρινες: Βράνιες (52') / Όμο (39'), Αναστασόπουλος (53'), Κουκόλης (89')