Αστέρας ξανά για Ευρώπη!

Στην Τρίπολη επιμένουν… ευρωπαϊκά!

Στήνοντας «πάρτι» απέναντι στον καταδικασμένο Πλατανιά, ο απίθανος Αστέρας σάρωσε (4-0) τους Χανιώτες και «σκαρφαλώνοντας» στην 5η θέση, δείχνει «καυτός» για Ευρώπη!

Έτοιμος γίνει ξανά… Asteras Tripolis!

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έπαιξε και πάλι εξαιρετικό ποδόσφαιρο, «σκόρπισε»… μόνο 4-0 τον καταδικασμένο Πλατανιά στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας πόσο θέλει να επιστρέψει στην Ευρώπη, μετά από δύο χρόνια απουσίας, για 5η φορά στην ιστορία της!

Οι Αρκάδες «συγκατοικούν», πλέον, με την Ξάνθη στους 36 βαθμούς, αλλά υπερέχουν στην ισοβαθμία των Ακριτών, ενώ έχουν να παίξουν ακόμη σε Λιβαδειά, Κέρκυρα, με τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Τρίπολη και στο Αγρίνιο την τελευταία αγωνιστική, με τη «μάχη», όπως καταλαβαίνετε, για το τελευταίο ευρωπαϊκό «εισιτήριο», να… φουντώνει για τα καλά!
Δύο γκολ από τον απίθανο Τόνσο, ενώ από ένα πέτυχαν Δουβίκας και Μανιάς, με τον τελευταίο να φτάνει τα 9 στη σεζόν.
Στα αξιοσημείωτα του ματς, το γεγονός ότι ο Παντελίδης -στον οποίο αφιέρωσαν τη νίκη οι παίκτες του, καθώς «έχασε» τον πατέρα του- έδωσε χρόνο συμμετοχής στον 18χρονο τερματοφύλακα Τσιφτσή, ο οποίος αντικατέστησε τον Αθανασιάδη στο 81', πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του στη «μεγάλη» ομάδα.

Φουριόζος μπήκε στο ματς ο Αστέρας!

Οι Αρκάδες… πάτησαν γκάζι από το ξεκίνημα και έφταναν, πραγματικά, όποτε ήθελαν στην περιοχή του Κλιάιτς -ο οποίος, σε αρκετά (και μεγάλα) διαστήματα της αναμέτρησης, έδινε την εντύπωση ότι «παλεύει» μόνος του. Μόνο στο πρώτο 20λεπτο, άλλωστε, οι γηπεδούχοι είχαν τρεις φάσεις για γκολ και… γκολ!

Μόλις στο 4', ο Κλιάιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Ντουντού, ένα λεπτό αργότερα, ο Μανιάς, μέσα από τη μικρή περιοχή, γύρισε εξαιρετικά, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Ντικαμονά (δεν το είδε ο διαιτητής Στυλιάρας), ενώ, στο 8', το πολύ καλό σουτ από τον Τόνσο πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο Μανιάς βρήκε, τελικά, δίχτυα! Ο 28χρονος Ροδίτης, σε φάση-καρμπόν με εκείνη του 5ου λεπτού, αυτήν τη φορά δεν αστόχησε και με καταπληκτικό κοντρόλ και πλασέ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

inner

Ακολούθησε ένα διάστημα… νηνεμίας και μετά την πρώτη φάση των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι (στο 24', κεφαλιά του Ντικαμονά, κανένα πρόβλημα για τον Αθανασιάδη), ο Αστέρας είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία, προκειμένου να «καθαρίσει» νωρίς-νωρίς το «τρίποντο»: Στο 35', λοιπόν, μετά από τρομερή πάσα του Τόνσο στον Μανιά, ο σκόρερ των Αρκάδων βγήκε μόνος του απέναντι στον Κλιάιτς, αλλά πλάσαρε αδύναμα, με το 1-0 να παραμένει ως το φινάλε του πρώτου 45λέπτου.
Για να ακολουθήσει η «καταιγίδα» του δεύτερου…

inner

Και να σκεφτεί κανείς ότι το β' μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους Χανιώτες, όταν, στο 50', το φοβερό σουτ του Ενσικουλού, λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αθανασιάδης. Πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο, όλα τελείωσαν… Στο 55', με μία σεντερφορίσια κίνηση και ωραία κεφαλιά, ο Τόνσο διπλασίασε τα τέρματα του Αστέρα, ο οποίος, από εκεί και πέρα… έστησε «πάρτι»!

Στο 77', μετά από φάση διαρκείας, ο Δουβίκας, με εξαιρετικό ψαλιδάκι, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των Αρκάδων, ενώ, στο 83', ο Ισνάλντο «σέρβιρε» για τον Τόνσο, που έβαλε και… κερασάκι στην τούρτα!