Ανοιχτοί οι… λογαριασμοί στα χιονισμένα Γιάννενα

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννενα με τον Πανιώνιο

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννενα με τον Πανιώνιο, στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά το ισόπαλο 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες στους… χιονισμένους -κι ως εκ τούτου ακατάλληλους για ποδόσφαιρο αξιώσεων- «Ζωσιμάδες».

Αποτέλεσμα το οποίο κρίνεται σε γενικές γραμμές μάλλον δίκαιο, με το παιχνίδι να κρίνεται ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και ταυτόχρονα αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Με το εκτός έδρας γκολ των «κυανέρυθρων» να παίζει βέβαια το δικό του ρόλο…

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί στις 22 Ιανουαρίου στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

Στα της σημερινής αναμέτρησης, τώρα, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» προηγήθηκε μόλις στο 12ο λεπτό, με το γκολ του Σάντι Κριζμάν σε κενό τέρμα, μετά από γύρισμα του Ευριπίδη Γιάκου από τα δεξιά.

Με τον Πανιώνιο, που ένα λεπτό νωρίτερα έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί -μετά από ωραία συνεργασία του Κούρντι με τον Σιντί Αλί και το σουτ του πρώτου να περνάει άουτ- να ισοφαρίζει στο 23’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φιορίν Ντουρμισάι, μετά την ανατροπή του Μιχάλη Μπουκουβάλα στον Σωτήρη Τσιλούλη.

Στην επανάληψη οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους για την αντίπαλη εστία, καθώς οiι φιλοξενούμενοι κράτησαμν σχετικά εύκολα το 1-1 μέχρι τη λήξη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Νικολιάς (65' Νάουμετς), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Γιάκος, Παμλίδης (77' Ξύδας), Μπουκουβάλας, Κριζμάν, Αθανασιάδης.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Κούρντι, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Σίντι Αλί, Οικονομίδης (78' Μακρύλλος), Τσιλούλης (88' Μίκο), Ντουρμισάι.

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση