Ο Πανσερραϊκος δικαιώνει το παρατσούκλι του

Ο Πανσερραϊκος δεν παραιτείται

Με τίποτα δεν παραιτείται στη μάχη της παραμονής ο Πανσερραϊκός! Δικαιολογώντας το παρατσούκλι τους -και με ήρωα τον Γκούρτσα- τα «λιοντάρια» καθάρισαν 2-1 τον Απόλλωνα Λάρισας και πήραν ανάσα.

Την προσπάθεια του για την παραμονή στη Football League συνέχισε ο Πανσερραϊκός!

Καθοδηγούμενα από τον Δημήτρη Γκούρτσα, τα «λιοντάρια»… έφαγαν 2-1 τον Απόλλωνα Λάρισας και πανηγύρισαν σπουδαία νίκη στην προσπάθεια να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά (30’, 38’) ο αρχηγός των γηπεδούχων είχε καθαρίσει ουσιαστικά το παιχνίδι υπέρ τους: Πρώτη με σουτ μέσα από την περιοχή και έπειτα με κοντινή προβολή.

Παρόλο λοιπόν που οι Λαρισαίοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν δοκάρι με τον Αγρόδημο (72’) και εντέλει μείωσαν το σκορ στο 84’ με τον Μαυρία, δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα.

Έτσι, ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε δεύτερο κολλητό τρίποντο στην έδρα του και διατήρησε σε αναστρέψιμα επίπεδα (-4) τη διαφορά του από Εργοτέλη και Αιγινιακό, που βρίσκονται εκτός της γραμμής του υποβιβασμού.