Ο Αστέρας πήρε τον... αέρα του Απόλλωνα!

Ο Βαλιέντε με ένα τέρμα στο 86ο λεπτό έδωσε στον Αστέρα τη νίκη 2-1 απέναντι στον Απόλλωνα..

Μετά το πρωτάθλημα ο Αστέρας Τρίπολης νικά τον Απόλλωνα και για το Κύπελλο. Οι Αρκάδες περισσότερο δύσκολα από το παιχνίδι της Κυριακής επικράτησαν 2-1 και ξεκίνησαν με τρεις βαθμούς τη φάση των ομίλων του θεσμού.

Καταλυτικό ρόλο σήμερα έπαιξε ο Βαλιέντε, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα 2-1 στους γηπεδούχους στο 86ο λεπτό, την στιγμή που φαίνονταν επηρεασμένοι από το ανεκμετάλλευτο πέναλτι του Μανιά στο 78ο λεπτό.

Αντίθετα με το ματς της Κυριακής οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ παρά την πρωτοβουλία που είχαν από την αρχή του αγώνα. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη, ωστόσο συνέχισαν τη πίεση και κατάφεραν να προηγηθούν στο ματς στο 68ο λεπτό με τον Ορτέγκα με δυνατό σουτ.

Ο Απόλλωνας σε μια από τις λιγοστές φάσεις στην εστία του Αθανασιάδη ισοφάρισαν 1-1 στο 74ο λεπτό με τον Ανταμ Τζανετόπουλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή μετά την εκτέλεση φάουλ του Σιγκαμπάλα. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Γκαρός είδε τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του και τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο ο Μανιάς δεν μπόρεσε να... νικήσει τον Βάσιτς ο οποίος έπεσε σωστά στη γωνία του.

Τελικά, ο Αστέρας έκανε το 2-1 με τον Βάσιτς να σκοράρει με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μουνάφο.

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Ορτέγκα (83' Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Μπελόκ, Τσιλιανίδης (61' Φερνάντεθ), Καλτσάς, Ρόλε (61' Μανιάς), Δουβίκας.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Τζίμας, Μανιάς, Φερνάντεθ, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Βλάχος.