Ελπίδες… πρόκρισης, νίκη με 2-1 επί της Τσεχίας!

Παρέμεινε πρώτη και θέλει να μην χάσει στο επόμενο ματς με τη Κροατία, για να περάσει στην τελική φάση

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Εθνική Ελπίδων της Ελλάδας που επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης της Τσεχίας, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου και να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκρισή της στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21...

Ο Δημήτρης Λημνιός με φοβερή ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 44’, για να έρθει η… απάντηση από πλευράς γηπεδούχων έξι λεπτά αργότερα, με τον Λάκο Τάκαξ. Ωστόσο, η Εθνική μας δεν πτοήθηκε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα, χάρη στο εξίσου όμορφο γκολ του Κώστα Τσιμίκα, στο 56ο λεπτό του ματς.

Το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης κι έτσι η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη έφυγε από το στάδιο Στρέλνιτσε του Γιάμπλονετς με το πολύτιμο «τρίποντο» στις αποσκευές της!

Πλέον, όλα θα κριθούν στις 12 Οκτώβρη και το εκτός έδρας παιχνίδι με την Κροατία. Εκεί όπου οι Ελπίδες μας αρκεί να μην ηττηθούν, προκειμένου να διατηρήσουν το προβάδισμα των τριών βαθμών από τη δεύτερη «χρβάτσκα» κι ενώ τρεις ημέρες αργότερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υποδέχεται τη Λευκορωσία στον τελευταίο του αγώνα στη διοργάνωση.

Η σύνθεση της Εθνικής: Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Πασαλίδης, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Καραχάλιος, Ανδρούτσος, Λάμπρου (73' Μανθάτης), Λημνιός, Βέργος (63’ Κωτσόπουλος).