Ελλάδα-Εσθονία 0-0: Έτσι μένουμε... Ελλάδα

Η Εθνική Ελλάδος έπαιξε πάρα πολύ κακό ποδόσφαιρο και για ενενήντα λεπτά ήταν ανούσια με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να πετύχει ένα γκολ.

Η Εθνική Ελλάδος έπαιξε πάρα πολύ κακό ποδόσφαιρο και για ενενήντα λεπτά ήταν ανούσια με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να πετύχει ένα γκολ. Ένα γκολ που σε συνδυασμό με την ήττα της Βοσνίας από την Κύπρο θα της έδινε αν ερχόταν τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης.

Ήθελε αλλά δεν μπορούσε η Ελλάδα

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν είχε ρυθμό με την Ελλάδα να θέλει να πετύχει γκολ αλλά να μην βρίσκει χώρους. Στο 4’ απείλησε η Εθνική Ελλάδος όταν έγινε μια σέντρα στην περιοχή και ο Βέλλιος έκανε την κεφαλιά με τον Ακσάλου να αποκρούει δύσκολα. Στη συνέχεια η Εσθονία κράτησε την μπάλα αλλά όχι για πολύ αφού η Ελλάδα πήρε ξανά τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά κλεισμένοι στα καρέ τους και οι ποδοσφαιριστές του Σκίμπε δεν έβρισκαν χώρους. Στο 28’ η Ελλάδα απείλησε ξανά όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μανωλάς έκανε κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Εσθονίας ήταν και πάλι εκεί. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει και οι μακρινές μπαλιές που επιχειρούσαν οι διεθνείς ήταν αναποτελεσματικές. Έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το απόλυτο μηδέν

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικά πολύ ανιαρό, η Εθνική Ελλάδος ήταν ανούσια και δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τους Εσθονούς. Οι κεντρικοί διάδρομοι ήταν καλά κλειστοί από τους Εσθονούς με τους Έλληνες ποδοσφαιριστές να γυροφέρνουν την μπάλα έξω από την περιοχή και τελικά να καθαρίζουν μόνοι τους τις φάσεις με μακρινές άστοχες μπαλιές. Ο Σκίμπε έβλεπε την Ελλάδα να μην μπορεί να απειλήσει και έκανε τις αλλαγές του με σκοπό να αλλάξει κάτι. Ωστόσο η εικόνα της Εθνικής Ελλάδος ήταν αποκαρδιωτική για όλους τους Έλληνες φιλάθλους. Σε κανένα σημείο του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να φτιάξει έστω και μια επικίνδυνη φάση. Ούτε οι αλλαγές του Σκίμπε έπιασαν τόπο αφού η Ελλάδα συνέχισε να είναι ανούσια και έτσι μοιραία έμεινε στο 0-0 το σκορ. Ωστόσο η Κύπρος έκανε ένα μικρό δώρο στην Ελλάδα αφού νίκησε την Βοσνία στη Λευκωσία και έτσι η διαφορά μεταξύ της Ελλάδας και της Βοσνίας αυξήθηκε.

Κίτρινες: 49' Ρέτσος / 44' Τενίστε, 68' Κλαβάν

Οι εντεκάδες:

Ελλάδα: Καρνέζης, Ρέτσος, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Κυριάκος Παπαδόπουλος (65' Σταφυλίδης), Τζιόλης, Ζέκα, Μάνταλος (80' Μπακασέτας), Δώνης, Φορτούνης, Βέλλιος (70' Διαμαντάκος)

Εσθονία: Ακσάλου, Κάιτ, Κρούγκλοφ, Ντμιτρίγεβ (81' Αντόνοφ), Ανιέρ (93' Στάμ), Ζενγιόφ, Κλαβάν, Γιάγκερ, Καλάστε (89' Μίλερ), Μπαράνοφ, Τενίστε