Θεαματική πεντάρα της Ρωσίας στην κάκιστη Τσεχία

Πάρτι μπροστά σε περίπου 40.000 κόσμου έκανε στο Ροστόφ η Ρωσία

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τους Ρώσους να δείχνουν ότι παραμένουν σε πολύ καλή κατάσταση παρά τις πολλές αλλαγές προσώπων που είχαν συγκριτικά με το ρόστερ του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μόλις στο 8’ ο Ιόνοφ με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Γκαζίνσκι, ενώ στο 24' ο Ζαμπολότνι εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λούνεφ και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Ιόνοφ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0.

Κάπως καλύτερη εμφανίστηκε η Τσεχία στο δεύτερο μέρος και στο 59’ η ρωσική άμυνα για πρώτη φορά πιάστηκε στον ύπνο, όμως ο Γιάνκτο με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Στο 74’ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αναστάτωση στην περιοχή της Ρωσίας και μείωσαν σε 3-1 με κοντινό πλασέ του Σούτσεκ.

Άμεσα απάντησαν όμως οι παίκτες του Τσερτσέσοφ, με τον Ερόκχιν να διαμορφώνει στο 78’ το 4-1 με δυνατή σκαστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 83’ ο Ράους δημιούργησε τη φάση από τα πλάγια και με πάσα παράλληλη προς την εστία έδωσε «πάρε-βάλε» στον Πολόζ, ο οποίος έκανε από κοντά το 5-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Λούνεφ, Ράους (87’ Σορόκιν), Νόιστεντερ, Σεμένοφ, Φερνάντες (64’ Σμολίνκοφ), Ιόνοφ (61’ Ζομπνίν), Ερόκχιν, Γκαζίνσκι (84’ Καμπόλοφ) , Τσερίσεφ (81’ Στότσκι), Κουζιάεφ, Ζαμπολότνι (73’Πόλοζ)

Τσεχία (Γιάρολιμ): Κούμπεκ, Ρέζνικ, Μπορίλ, Τσούφαλ, Κάλας (46’ Μπράμπετς), Χοράβα (65’ Σικόρα), Χουσμπάουερ (82’Τράβνικ), Ζμράλ, Σούτσεκ, Γιάνκτο, Τεσλ (71’ Κρμέντσικ)