Σώθηκε η Ουγγαρία, υποβιβασμός για Εσθονία

Η Ουγγαρία νίκησε 2-0 την Εσθονία, η οποία υποβιβάζεται στην League D του Nations League.

Σε ένα παιχνίδι με ζητούμενο την αποφυγή της τελευταίας θέσης στον Β’ όμιλο της League C, η Ουγγαρία επικράτησε 2-0 της Εσθονίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και την «έστειλε» στην τελευταία κατηγορία. Οι Μαγυάροι ήταν ανώτεροι και πήραν τους τρεις βαθμούς, φτάνοντας στους 7, χάρη στα τέρματα του Όρμπαν (8’) και του Σάλαϊ (69’). Οι Εσθονοί έμειναν στον έναν και στην τελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 5’ με τον Βίχμαν, ο οποίος νικήθηκε από τον Ντίμπουσζ και σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα δέχθηκαν γκολ από τον Όρμπαν, μετά από ασίστ του Κάλμαρ. Μετά το γκολ, η Ουγγαρία ανέβηκε ψυχολογικά και πίεσε για ένα δεύτερο, έχοντας αρκετές καλές στιγμές και συγκεκριμένα με τους Νάγκι (12’), Κάλμαρ (13’) και Κορχούτ (26’). Παρά την πίεση και τις ευκαιρίες, το γκολ δεν ήρθε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0.

Με μια εντυπωσιακή απόκρουση του Ακσάλου, σε κεφαλιά του Όρμπαν, αποσοβώντας το δεύτερο γκολ, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η Ουγγαρία είχε τον έλεγχο, αλλά η Εσθονία ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, όταν της δινόταν η ευκαιρία. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε για δεύτερη φορά στο 69’ με τον Σάλαϊ, που πέτυχε το 18ο τέρμα του με τη φανέλα των Μαγυάρων. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και το 2-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.