Πήρε βαθμό με μία (!) τελική στο στόχο η Ανδόρα

Ανδόρα και Καζακστάν ήρθαν ισόπαλες 1-1

Αήττητη για δεύτερο παιχνίδι στον Α’ όμιλο της League D έμεινε η Ανδόρα, η οποία μετά την ισοπαλία απέναντι στη Λετονία, ήρθε ισόπαλη 1-1 και με το Καζακστάν, φτάνοντας στους δύο βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι, που κατέκτησαν τον πρώτο τους βαθμό, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Γεωργία, προηγήθηκαν στο 68’ με τον Λοβινένκο, ωστόσο, έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 76’ (αποβλήθηκε ο Μουζίκοφ) και δέχθηκαν την ισοφάριση στο 86’ από τον Αλάες, που εκμεταλλεύτηκε τραγικό γύρισμα του Σόμκο στον τερματοφύλακα.

Το Καζακστάν είχε την απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο, όπως φαίνεται και από την κατοχή της μπάλας, που έφτασε στο 72%, ωστόσο, δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την εδαφική του υπεροχή. Στο 13’ απείλησε με τον Μουζίκοφ, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε άλλη μια καλή στιγμή στο 37’. Η Ανδόρα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και επί της ουσίας δεν… ξεμύτισε από την περιοχή της, ολοκληρώνοντας το πρώτο 45λεπτο χωρίς τελική προσπάθεια.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με το Καζακστάν να πιέζει, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Στο 49’ ο Μουζίκοφ και πάλι δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 51’ ο Σεκτίν νικήθηκε από τον Γκόμες. Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ποτνίκοφ να αστοχήσει, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 57’ με τον Κουάτ. Τελικά, τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 68’ ο Λοβινένκο. Οχτώ λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μουζίκοφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι γηπεδούχοι με την πρώτη τους τελική προσπάθεια με τον Αλάες στο 86’, έφτασαν στο 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.