Όρθιοι στην Πορτογαλία οι Κροάτες

Με θετικό αποτέλεσμα συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Μάρκο Λιβάγια στην εθνική Κροατίας

Τον χαρακτήρα που της επέτρεψε να χτυπήσει τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας (έστω κι αν τελικά τον έχασε) έδειξε η Κροατία.

Έχοντας στην αρχική της ενδεκάδα τον Μάρκο Λιβάγια (που έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο με τη μεγάλη εθνική της χώρας του) η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς έμεινε όρθια στην Πορτογαλία (1-1).

Πριν καν συμπληρωθεί εικοσάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να αιφνιδιάσουν τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος (που δεν είχαν μαζί τους τον Κριστιάνο Ρονάλντο).

Χάρη λοιπόν σε ένα όμορφο βολέ του Πέρισιτς (έπειτα από συνδυασμό του Λιβάγια με τον Μόντριτς που κατέληξε στην κόντρα που έφερε την μπάλα στο πιάτο του σκόρερ) πήραν το προβάδισμα.

Ωστόσο η Πορτογαλία μπόρεσε ν’ αντιδράσει και ν’ απαντήσει πριν το ημίχρονο: Με ωραία κεφαλιά του Πέπε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 32’.

Παρόλο λοιπόν που οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο (κι ενώ ο Λιβάγια αντικαταστάθηκε στο 57’ από τον Σαντίνι), η Κροατία άντεξε και πήρε την ισοπαλία στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.