Όρθια η Ρουμανία, πάτησε κορυφή το Μαυροβούνιο

«Φωτιά» ο 4ος όμιλος στην 3η κατηγορία του Nations League

Σπουδαίο βαθμό κατάφερε να πάρει η Ρουμανία στην έδρα της Σερβίας, για την 2η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του Nations League. Τελικό αποτέλεσμα, 2-2, με τη Σερβία να μην καταφέρνει να συνεχίσει νικηφόρα και του Ρουμάνους να έχουν δυο ισοπαλίες σε δυο ματς.

Χάρη στο γκολ του Αλεξάνταρ Μίτροβιτς στο 26’, οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με πέναλτι του Νικολάε Στάνσιου στο 48. Ωστόσο, το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μίτροβιτς στο 63’, έδωσε ξανά προβάδισμα στους Σέρβους, αλλά οι Ρουμάνοι αποδείχθηκαν «σκληρά καρύδια». Ο Μάριους Τουκουντεάν σκόραρε στο 68’ για το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, το Μαυροβούνιο – που ήθελε τη νίκη μετά το ισόπαλο 0-0 στη Ρουμανία, στην πρεμιέρα- κατάφερε να επικρατήσει επί των Λιθουανών. Τελικό αποτέλεσμα, 2-0, χάρη σε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Στέφαν Σάβιτς με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 34’, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Μάρκο Γιανκοβιτς, δυο λεπτά αργότερα.