Μπορεί και χωρίς Κριστιάνο ο Σάντος! (vid)

Κάθε άλλο παρά εξαρτημένη από τον Ρονάλντο συνέχισε να εμφανίζεται η Πορτογαλία

κάθεκτη συνέχισε στο Nations League η Πορτογαλία! Παρόλο που αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν έδειξε να έχει πρόβλημα και πανηγύρισε σημαντικό διπλό (3-2) στην Πολωνία.

Μπορεί οι Ίβηρες να έμειναν πίσω στο σκορ στο 18’ από την κοντινή κεφαλιά του Πιάτεκ, ωστόσο γύρισαν το παιχνίδι σε 12 λεπτά.

Πρώτα λοιπόν ο Αντρέ Σίλβα τελείωσε τον όμορφο συνδυασμό των συμπαικτών του (31’) και λίγο αργότερα ο Ράφα Σίλβα ανάγκασε τον Γκλικ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να μην το κάνει ο ίδιος (έχοντας ξεπεράσει και τον Φαμπιάνσκι).

Με το ξεκίνημα, δε, του δευτέρου ημιχρόνου η Πορτογαλία τελείωσε ουσιαστικά το ματς με ωραίο σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει ο Φαμπιάνσκι.

Γιατί οι Πολωνοί μείωσαν μεν στο 77’ (με άψογο σουτ του Μπλαστσικόφσκι), ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν τη δεύτερη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης στη διοργάνωση, που τους φέρνει αγκαλιά με την πρώτη θέση του ομίλου.