Ματσάρα στην Εσθονία και ισοπαλία

Βασικός αγωνίστηκε ο Ρόλαντ Σάλαϊ

Στο 3-3 έμειναν Ουγγαρία και Εσθονία μετά από ένα συγκλονιστικό ματς. Στο 18ο λεπτό ο Γκουλάστσι είπε όχι σε σουτ του Βασίλιεβ, αλλά στο 20’, ο Οζάμαα έπαιξε κάθετα στον Ανιέρ, εκείνος από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Λουτς εξ επαφής άνοιξε το σκορ για τους Εσθονούς. Ωστόσο στο 24’, ο Ντόμινικ Νάγκι με συρτό σουτ έκανε το 1-1. Στο 43’ οι Εσθονοί άλλαξαν αναγκαστικά τερματοφύλακα και λίγα λεπτά μετά ο Λέπμετς είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Νάγκι.

Στο 48ο λεπτό ο Γκουλάτσι είπε όχι σε προσπάθεια του Αντόνοβ, ενώ στο 54’ μετά από απομάκρυνση του Λέπμετς, ο Σαλάι με κεφαλιά έδωσε στον Σζαλάι, που κατέβασε ιδανικά, γύρισε όμορφα και σούταρε για το 1-2.

Στο 57’ ο Γκουλάστσι είπε όχι σε σουτ του Ανιέρ, ενώ στο 70’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Γκουλάστσι, ο Πικ από κοντά έκανε το 2-2. Και μάλιστα στο 80’ ο Βασίλιεβ έβγαλε ιδανική κάθετη μπαλιά και ο Ανιέρ από κοντά πλασάρε για το 3-2. Με τη σέντρα όμως, η Ουγγαρία κέρδισε κόρνερ, ο Κόβατς το εκτέλεσε και ο Σζαλάι με κεφαλιά έκανε το 3-3.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Ακσάλου (43’ Λέπμετς), Πικ, Ταμ, Ανιέρ (90’ Πούριε), Βασίλιεβ, Οζάμαα, Λουτς, Μετς, Μπαράνοβ, Τενίστε, Αντόνοβ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάστσι, Μπαράθ, Κάνταρ, Ορμπάν, Νάγκι (75’ Έπελ), Σζαλάι, Κόβατς, Λόβρεντσιτς (80’ Μπέσε), Κλαϊνχάιζερ (68’ Πάτκαϊ), Α.Νάγκι, Σαλάι.

Πηγή: aek365.gr