Κροατία - Ισπανία 3-2: Απίστευτο φινάλε και είναι πλέον όλα ανοιχτά! (vid)

Απίστευτο παιχνίδι στο Ζάγκρεμπ!

Γίναμε μάρτυρες ενός εκπληκτικού 2ο ημιχρόνου με 5 γκολ και πολλές συγκινήσεις, με την Κροατία να παίρνει τελικά την νίκη με 3-2 απέναντι στην Ισπανία που φέρνει τα πάνω-κάτω στον όμιλο. Ήρωας για τους Κροάτες ο Γεντβάγ με γκολ στο 93, ο οποίος είχε σημειώσει και το 2-1.

Α' Ημίχρονο

Ξεκίνησε πολύ καλύτερα η Κροατία την αναμέτρηση και κυρίως με τον Πέρισιτς από αριστερά, ο οποίος ήταν γενικά και ο πιο απειλητικός για τους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη οι «Φούριας Ρόχας» ξεκίνησαν πιο συντηρητικά μη καταφέρνοντας να απειλήσουν την εστία του Κάλινιτς. Προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις κυρίως με κάθετο παιχνίδι και πάσες, ωστόσο οι Κροάτες αμυντικοί δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα. Προς τα τέλη του ημιχρόνου οι Ισπανοί ανέβασαν ρυθμούς και δημιούργησαν την 1η τους τελική με το μακρινό σουτ του Σαούλ, ωστόσο έχασαν πολύ καλή ευκαιρία όταν του σουτ του Ίσκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής αποκρούστηκε από τον Κάλινιτς, στέλνοντας έτσι τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β' Ημίχρονο

Πάντως ό,τι δεν είδαμε στο 1ο ημίχρονο το είδαμε στο 2ο, κι αυτό γιατί στο 54ο λεπτό ο Κράμαριτς με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην γηπεδούχο ομάδα. Οι Ισπανοί ωστόσο κατόρθωσαν μόλις 2 λεπτά αργότερα να κάνουν το 1-1 με τον Θεμπάγιος, επίσης με κοντινό πλασέ στην περιοχή, μετά από πολύ ωραίους συνδυασμούς των συμπαιχτών του. Παρ’ όλα αυτά το παιχνίδι έγινε κυριολεχτικά τρελό, με την Κροατία να παίρνει εκ νέου προβάδισμά με τον αμυντικό της, Γεντβάγ να σημειώνει με κεφαλιά, όντας αμαρκάριστος, το 2-1. Δεν πέρασαν 10 λεπτά και οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Βρσάλικο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον αλάνθαστο Ράμος να κάνει το 2-2. Πάνω που το παιχνίδι πήγαινε για ισοπαλία, εμφανίστηκε και πάλι ο Γεντβάγ παίρνοντας το ριμπάουντ στην απόκρουση του Ντε Χέα σημειώνοντας το 3-2 στο 93ο λεπτό! Το αποτέλεσμα αυτό διατηρεί την Ισπανία 1η με 6 βαθμούς, ενώ έχουν από 4 Κροατία και Αγγλία. Όποιος νικήσει την Κυριακή στο Wembley ( Αγγλία – Κροατία), θα πάρει και το εισιτήριο για τα τελικά της διοργάνωσης. Σε περίπτωση ισοπαλίας την πρόκριση θα πάρει η Ισπανία. Καταλαβαίνεται τη σημασία του αγώνα της Κυριακής!

Διακριθέντες:

Κροατία: Αναμφίβολα ο Γεντβάγ, όχι μόνο για τα δύο γκολ που ήταν καθοριστικά, αλλά και για την γενική του συμβολή στην άμυνα.

Ισπανία: Ο Σέρχιο Ράμος με τις ηγετικές του ικανότητες ήταν όπου χρειάστηκε για τους Ισπανούς.

Απογοήτευσαν:

Κροατία: Δεν υπάρχει κάποιος που απογοήτευσε, αντίθετα έβαλε ο καθένας τη δική του σφραγίδα για αυτή την μεγάλη νίκη.

Ισπανία: Πολλά τα λάθη και τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο Σέρζι Ρομπέρτο στα δεξιά και κυρίως από τον Πέρισιτς.

Κοουτσάρισμα:

Κροατία (Ντάλιτς): Πολύ σωστή η προσέγγιση, βοήθησαν και οι αλλαγές και πλέον είναι μια τόνωση μετά από ανεπιτυχή αποτελέσματα

Ισπανία (Ενρίκε): Η αμυντική προσέγγιση του 1ου ημιχρόνου βοήθησε, ωστόσο όταν το παιχνίδι έγινε ροντέο στο 2ο ημίχρονο αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα ενώ υπήρξαν και ατομικά λάθη. Δεν συνείσφεραν στο παιχνίδι οι αλλαγές που έκανε.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Κροατία (Zlatko Dalic) :  Κάλινιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Γεντβάγ, Ράκιτιτς (Βλάσιτς 67'), Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς(Μπρέκαλο 73'), Κράμαριτς(Πιάτσα 89).

Ισπανία (Luis Enrique) : Ντε Χέα, Ρομπέρτο, Ράμος, Μαρτίνεθ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Σαούλ(Σούσο 74'), Θεμπάγιος, Ίσκο, Άσπας(Μοράτα 64'), Ροντρίγκο(Ασένσιο 61')

Σκόρερς: Κράμαριτς (54΄), Γεντβάγ (68') Γεντβάγ ( 93΄) / Θεμπάγιος (56'), Ράμος (78΄)

Κίτρινες Κάρτες: Ρέμπιτς, Πέρισιτς / Μπουσκέτς, Θεμπάγιος