«Γάζωσε» την Ισλανδία η Ελβετία! (vid)

Εύκολη νίκη με 6-0 για τους Ελβετούς επί της Ισλανδίας

Ιδανικό ξεκίνημα στο Nations League για την Ελβετία, που διέσυρε με 6-0 την Ισλανδία.

Στο 2ο λεπτό ο Σεφέροβιτς έκανε όμορφο γύρισμα και σουτ από το πέναλτι, αλλά ο Χάλντορσον του είπε όχι εντυπωσιακά, αλλά στο 13’ ο Ζουμπερ με φοβερό σουτ από το πέναλτι, έκανε το 1-0. Και στο 23’ ο Χάλντορσον απέκρουσε ασταθώς το φάουλ του Σακιρί, ο Σερ από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Ζακάρια σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0.

Οι Ελβετοί δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην επανάληψη και έτσι στο 53’ ο Σακιρί με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από αρκετά πλάγια θέση, έκανε το 3-0. και μάλιστα στο 67’ ο Σερ πάτησε ιδανικά στον Σεφέροβιτς που με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 4-0, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Σεφέροβιτς σέντραρε από δεξιά και ο Αζέτι με κοντινή προβολή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Οι Ελβετοί δεν σταμάτησαν και στο 82ο λεπτό ο Ζακάρια σέντραρε από δεξιά και ο Μεχμέντι με πλασέ σε κενό τέρμα έκανε το 6-0.