Ελβετία - Βέλγιο 5-2: Τεράστια ανατροπή και... Final 4 για την Ελβετία! (vid)

Τεράστιας σημασίας ανατροπή για τους Ελβετούς από 0-2 σε 5-2!

Τεράστια νίκη για την Ελβετία που ανέτρεψε το 0-2 σε 5-2 φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι και παίρνοντας την πρωτιά στον όμιλο που τους δίνει τη θέση στο Final 4 το ερχόμενο καλοκαίρι στην Πορτογαλία. Τραγικό το Βέλγιο, νόμιζαν πως είχαν όλα τελειώσει στο 0-2.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο που δεν ήταν άλλος από κάποιο γκολ, κάτι το οποίο έπραξαν οι Βέλγοι με τον Τόργκαν Αζάρ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ελβέντι και να ανοίγει το σκορ μόλις στα 68 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια προσπάθησαν οι Ελβετοί να απειλήσουν και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Τόργκαν Αζάρ διαμόρφωσε και το 0-2 στο 17ο λεπτό με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής. Οι Βέλγοι, ίσως και δικαιολογημένα χαλάρωσαν και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Ελβετούς να επιτεθούν και εν τέλει να κερδίζουν πέναλτι, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι Βέλγοι. Ο Ροντρίγκεζ μείωσε σε 1-2 στο 26ο λεπτό από την άσπρη βούλα και «έβαλε φωτιά» στο παιχνίδι. Δεν πέρασαν 5 λεπτά και ο Σεφέροβιτς έγραψε το 2-2 μετά από σέντρα του Ροντρίγκεζ και γύρισμα με κεφαλιά του Σακίρι. Εκεί που νομίζαμε ότι τα είδαμε όλα στο 1ο ημίχρονο, ο Σεφέροβιτς κτύπησε και πάλι, στο 44ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής, κάνοντας την απόλυτη ανατροπή σε ένα ημίχρονο, από 0-2 σε 3-2!

Β’ Ημίχρονο

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με το Βέλγιο να επιτίθεται και να προσπαθεί να ισοφαρίσει για να πάρει κεφάλι στον όμιλο. Ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ήταν το τετ α τετ του Σεφέροβιτς με τον Κουρτουά, αλλά αστόχησε στέλνοντας την μπάλα άουτ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε αυτόν τον ρυθμό, με την Ελβετία να είναι πιο επικίνδυνη και το Βέλγιο να μην μπορεί να απειλήσει, ενώ είχαν και αμυντικό πρόβλημα στις πτέρυγες, μιας και οι επιθέσεις των Ελβετών βασίζονταν στα πλάγια. Έτσι στο 62 από σέντρα του Σακίρι ο Ελβέντι νίκησε τον Κουρτουά για το 4-2 των γηπεδούχων. Ακολούθως το παιχνίδι έγινε πιο ήρεμο και δεν υπήρξε άμεση αντίδραση από τους Βέλγους, οι οποίοι πραγματικά δυσκολεύονταν στην επιθετική τους ανάπτυξη και δεν απειλούσαν σχεδόν καθόλου. Έτσι φτάσαμε στο 84 και τον Σεφέροβιτς να κάνει το χατ τρικ με κεφαλιά, παίρνοντας έτσι μια τεράστια νίκη με 5-2 που τους δίνει τη μεγάλη πρόκριση στο Final 4.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ελβετία: Ήταν όλοι υπέροχοι, ωστόσο τα 2 γκολ του Σεφέροβιτς άλλαξαν τις ισορροπίες κάνοντας την απόλυτη ανατροπή.

Βέλγιο: Ο μόνος που ξεχώρισε ήταν Τόργκαν Αζάρ για τα 2 του γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ελβετία: Μόνο ο Ελβέντι, από τον οποίο προέκυψε το 0-1 των Βέλγων, ωστόσο το ξεπλήρωσε κάνοντας το 4-2 για την χώρα του.

Βέλγιο: Αν εξαιρέσουμε τον Τόργκαν Αζάρ, ήταν όλοι απογοητευτικοί και κυρίως οι αμυντικοί, οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν αρκετά από τους Ελβετούς επιθετικούς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ελβετία: (Πέτκοβιτς) Βοήθησε η πιθανότατα λανθασμένη καταλόγιση πέναλτι για τη χώρα του και έτσι τους έδωσε την ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Βέλγιο: (Μαρτίνεζ) Αν και όλα λειτουργούσαν θετικά για το Βέλγιο μετά και το 0-2, εντούτοις η χαλαρότητα των ποδοσφαιριστών του, τον ανάγκασε στην μόλις 2η του ήττα στον Βελγικό πάγκο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Orsato): Η πιθανότατα λανθασμένη καταλόγιση πέναλτι βοήθησε την Ελβετία να φτάσει στην ανατροπή. Κατά τ’ άλλα οι υπόλοιπες του αποφάσεις ήταν ορθές.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Σόμμερ, Κλόσε, Ελβέντι, Μπαμπού, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ (Ζακαρία 79'), Τσάκα, Φερνάντες, Ζούμπερ (Μπενίτο 87'), Σακίρι, Σεφέροβιτς (Αγιέτι 90')

Βέλγιο (Μαρτίνεζ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Μπογιάτα, Μενιέ (Οριγκί 90'), Τίλεμανς, Βίτσελ, Τσάντλι (Μπατσουαγί 65'), Τ. Αζάρ, Ε. Αζάρ, Μέρτενς

Σκόρερς: Ροντρίγκεζ, Σεφέροβιτς (3), Ελβέντι  / Τ.Αζάρ (2)

Κίτρινες Κάρτες: Τσάκα, Μπαμπού, Σεφέροβιτς / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Daniele Orsato